W Sztokholmie i jego sąsiedztwie codziennie dochodzi do eksplozji. Bandyci werbują dzieci, stąd nowe prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
W Sztokholmie i jego sąsiedztwie codziennie dochodzi do eksplozji. Bandyci werbują dzieci, stąd nowe prawo
W Sztokholmie i jego sąsiedztwie codziennie dochodzi do eksplozji. Bandyci werbują dzieci, stąd nowe prawo
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Szwecja stoi "w obliczu nowej fali przemocy". "To częściowo efekt konfliktu między gangami narkotykowymi"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W tym miesiącu w Sztokholmie i okolicach nie było dnia bez eksplozji i zamachu bombowego. Organizują je głównie gangi narkotykowe w ramach przestępczych porachunków albo jako metodę zastraszania zwykłych ludzi. Bandyci niemal otwarcie reklamują się w mediach społecznościowych i do podkładania materiałów wybuchowych werbują dzieci. Dlatego rząd Szwecji zamierza wprowadzić prawo, które pozwoli policji na elektroniczną inwigilację małoletnich.

Premier Szwecji przyznał, że jego rząd stracił kontrolę nad narastającą falą przemocy w kraju. Przed tygodniem zdetonowany materiał wybuchowy zniszczył kilka pięter bloku mieszkalnego w dzielnicy Sztokholmu, Farstra. W wyniku eksplozji dwie osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. 

- Stoimy w obliczu nowej fali przemocy. To całkiem oczywiste. Liczba eksplozji rośnie w zasadzie z dnia na dzień. Wiele rodzin zastanawia się, czy jutro wieczorem to ich brama nie zostanie wysadzona w powietrze. Podzielamy tę troskę - powiedział premier Szwecji Ulf Kristersson.

Tylko w ciągu ostatnich 29 dni, licząc od początku stycznia, w kraju doszło do 32 zamachów z użyciem bomb lub granatów. Głównie wokół stolicy. Tak źle jeszcze nie było. 

- W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost przemocy, co objawia się przede wszystkim dużą liczbą eksplozji. To częściowo efekt konfliktu między gangami narkotykowymi - informuje Tobias Bergkvist, zastępca komendanta regionalnego policji w Sztokholmie.

ZOBACZ TEŻ: Podpalał Koran, miał dziś usłyszeć wyrok. Nie żyje 

Służby informują, że walki gangów sieją coraz większy terror i bezwzględnie wkraczają nawet na tereny mieszkalne dzielnic. Przyznają, że brakuje im narzędzi, by skutecznie z tym walczyć. 

- Odwrócimy tę tendencję, jednak dotarcie tam, gdzie chcemy, będzie wymagało niezwykle ciężkiej i długotrwałej pracy - przyznaje Hampus Nygards, zastępca kierownika Departamentu Operacji Krajowych policji w Sztokholmie. 

Sztokholm, SzwecjaShutterstock

Werbowani głównie przez media społecznościowe

Policja szacuje, że w siatkach przestępczych w ubiegłym roku działało 1700 osób poniżej 18. roku życia. Nieletni są werbowani głównie przez media społecznościowe, a ich mocodawcy znajdują się poza granicami kraju. 

- Widzimy, jak 12, 13 i 14-latkowie wykonują przerażające brutalne zadania, jakby to była dodatkowa praca. Zadania są przekazywane całkowicie otwartym językiem poprzez komunikatory internetowe. Przestępczość jest często kontrolowana przez gangi przebywające za granicą - wskazuje Petra Lundh, krajowa komisarz policji w Szwecji. 

Przestępczość narasta, szczególnie w dzielnicach, które charakteryzują się dużym skupiskiem imigrantów narażonych na dysproporcje społeczne.

- Te grupy przestępcze czy gangi werbują właśnie osoby będące imigrantami bądź mające taką przeszłość. Chcąc, nie chcąc, w jakimś stopniu trzeba to łączyć z polityką migracyjną w Szwecji - zwraca uwagę dr Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Co dziesięć minut na świecie, z rąk partnera lub członka rodziny, ginie kobieta lub dziewczynka
Co dziesięć minut na świecie, z rąk partnera lub członka rodziny, ginie kobieta lub dziewczynkaTVN24

Rząd mówi o "wewnętrznym terroryzmie"

Sytuacja jest wyjątkowa. Rząd nazywa ją wewnętrznym terroryzmem, dlatego organy ścigania będą mieć więcej możliwości. Jeszcze w tym roku ma wejść w życie prawo umożliwiające podsłuchiwanie i odczytywanie treści wiadomości osób, także poniżej 15. roku życia. 

- Policja musi mieć możliwość stosowania tajnych taktyk, takich jak podsłuchiwanie nawet dzieci i młodzieży. Dziś nie mogą tego robić. Chodzi o to, byśmy mogli dotrzeć do zleceniodawców, którzy często są daleko poza Szwecją. Chcemy, aby to ustawodawstwo weszło jesienią 2025 roku - przekazuje premier Szwecji. 

CZYTAJ TEŻ: Możliwość utraty obywatelstwa ma znaleźć się w konstytucji. "Trzy bardzo poważne zagrożenia"

Prawo i tak miało wejść w życie, ale dopiero w 2026 roku. Szwedzi chcą przyspieszyć też z jeszcze jedną zmianą. Na wzór Danii chcą zreformować system sprawiedliwości, który umożliwi zasądzanie kar bezwzględnego więzienia także właśnie dla nieletnich. To ma być efekt odstraszający. 

- Szwecja przez długi czas zaniedbywała walkę z przestępczością, dlatego teraz zmieniamy politykę w tej kwestii i robimy to, biorąc Danię za wzór do naśladowania. Chodzi o zapewnienie policji lepszych narzędzi. Środki zapobiegawcze muszą być skuteczniejsze, kary bardziej dostosowane do wagi przestępstw - zaznacza Gunnar Strömmer, minister sprawiedliwości Szwecji. 

Na ciele miała ponad 70 różnych obrażeń. Wraca sprawa zabójstwa 10-letniej Sary
Na ciele miała ponad 70 różnych obrażeń. Wraca sprawa zabójstwa 10-letniej SaryAdrianna Otręba/Fakty TVN

Obawy w Danii

Szwecja współpracuje z Danią, a oba kraje mają w tym interes. Władze w Kopenhadze obawiają się, że ich kraj zostanie zalany falą przemocy płynącą ze strony sąsiada. Jesienią ubiegłego roku reporterzy telewizji TV2 dotarli do ogłoszeń w mediach społecznościowych, według których w Danii poszukiwani są mordercy do wynajęcia. 

- Odzwierciedla to całkowicie chorą, brutalną kulturę przemocy, która rozwinęła się w Szwecji, a nie chcemy tego w Danii - mówi Peter Hummelgaard, minister sprawiedliwości Danii. 

Rząd w Sztokholmie uważa, że w tej sprawie zdecydowanie za mało robią platformy technologiczne, dlatego z prośbą o interwencję zwrócił się też do Unii Europejskiej. - W związku z możliwościami, jakie daje internet i chociażby różnego rodzaju aplikacje, proceder nabrał charakteru bardzo międzynarodowego - zauważa dr Kinga Dudzińska.

Wcześniej przez Szwecję, a szczególnie Sztokholm i okolice, przetaczała się fala zabójstw z użyciem broni palnej. Na ulicach zginęło wiele przypadkowych osób. Tylko w 2023 roku w wyniku strzelanin w kraju zginęły 53 osoby, a ponad 100 zostało rannych. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Enex

Pozostałe wiadomości

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Do tej pory wychwalał Białoruś w internetowych wpisach i filmikach. Były sędzia Tomasz Szmydt, znany z afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wziął udział w prowokacji służb z rzekomym zatrzymaniem ciężarówki z materiałami wybuchowymi.

Prowokacja białoruskich służb. W roli głównej były sędzia Szmydt

Prowokacja białoruskich służb. W roli głównej były sędzia Szmydt

Źródło:
Fakty TVN

Wybory na Węgrzech dopiero za rok, ale opozycja już się mobilizuje. W weekend przez Budapeszt przetoczyły się antyrządowe manifestacje. Opozycyjna partia Tisza przekonuje, że zawróci Węgry z antyunijnej ścieżki i Budapeszt znów stanie się wiarygodnym, europejskim partnerem.

Do wyborów rok, ale opozycja już się mobilizuje. Mają szansę odsunąć Orbana

Do wyborów rok, ale opozycja już się mobilizuje. Mają szansę odsunąć Orbana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzyś ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Ratunkiem jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, a to słono kosztuje. Na terapię w Bostonie trzeba zebrać 17 milionów złotych. W pomoc zaangażowała się Fundacja TVN - wszystkie środki wpłacone na konto fundacji z dopiskiem "dla Krzysia" zostaną przekazane na jego leczenie. Krzyś i rodzice biorą też sprawy w swoje ręce - w ramach kiermaszu wielkanocnego sami prowadzą zbiórkę.

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Rosjanie celowo zabijają cywilów na Ukrainie po to, żeby psychicznie wykończyć ten naród - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pisarska, odnosząc się do niedzielnego ataku na Sumy. Zaznaczyła przy tym, według wielu członków Kongresu USA polityka Białego Dom w stosunku do Rosji "jest mylną".

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

"Polityka, którą obecnie prowadzi Biały Dom, jest polityką mylną"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS