Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

To Chiny i ich zakusy wobec Tajwanu będą dla niego jednym z najważniejszych zadań. - Musimy pogodzić się z myślą, że jeśli nie wydarzy się coś dramatycznego, co sprawi, że Chiny zrozumieją, że koszt interwencji na Tajwanie jest zbyt wysoki, będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem jeszcze przed końcem tej dekady - mówił w Senacie podczas wysłuchania Marco Rubio, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych. 

Marco Rubio jest byłym politycznym rywalem Donalda Trumpa i zagorzałym zwolennikiem twardej polityki wobec Chin. Mocno wspiera Izrael, ale na pierwszym miejscu, tak jak nowy prezydent, stawia Amerykę, o czym mówił już wcześniej. 

- Putin został powstrzymany, chciał zagarnąć całą Ukrainę, ale mu się nie udało, dlatego wspieram NATO, dlatego poparłem ustawę o tym, że żaden prezydent nie może opuścić Sojuszu bez poparcia Kongresu. To krytycznie ważny Sojusz, który chcę wspierać, tak jak chcę wspierać Ukrainę, ale najpierw musimy się uporać z naszą granicą - podkreślił w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Marcinem Wroną.

CZYTAJ TEŻ: "Wszystko musi być uzasadnione odpowiedzią na jedno z trzech pytań". Co będzie celem Rubio

Marco Rubio jest pierwszym Latynosem na stanowisku najważniejszego amerykańskiego dyplomaty. Senator z Florydy przez 14 lat zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych, dlatego został jednogłośnie zaakceptowany i stał się pierwszym oficjalnym członkiem nowej administracji. 

- Przez lata bardzo dobrze nam się współpracowało. Uważam, że ma pan umiejętności i kwalifikacje, by objąć stanowisko sekretarza stanu - mówiła Jeanne Shaheen podczas obrad Komisji. Taka opinia z ust demokratycznej senator to wyjątek wśród nominowanych przez Trumpa urzędników.  

Nominowany na sekretarza stanu USA Marco Rubio o NATO, Rosji i Ukrainie. Relacja Marcina Wrony
Nominowany na sekretarza stanu USA Marco Rubio o NATO, Rosji i Ukrainie. Relacja Marcina WronyTVN24

Były żołnierz i prezenter telewizji "Fox News"

Dużo gorzej w Kongresie przyjęty został jeden z najbardziej kontrowersyjnych współpracowników nowego prezydenta - Pete Hegseth. Podczas przesłuchania w Senacie Tammy Duckworth z Partii Demokratycznej wytykała Hegsethowi brak doświadczenia i nieznajomość podstawowych organizacji międzynarodowych i mechanizmów obronnych Stanów Zjednoczonych. 

Były żołnierz i prezenter telewizji "Fox News" ma zostać sekretarzem obrony. Głosowanie nad jego zatwierdzeniem jest jednak opóźniane przez demokratów i może odbyć się dopiero w czwartek. 

"Wyraziliśmy się jasno. Uważamy, że powinniśmy otrzymać dodatkowe informacje na jego temat nie tylko dla naszego dobra, ale także dla dobra kolegów republikanów" - przekazał senator Jack Reed.

ZOBACZ TEŻ: Metoda "szoku i trwogi". Oto plan Trumpa

Republikanom najprawdopodobniej uda się przepchnąć przez Senat kandydaturę Hegsetha. Przekonują, że jego "niekonwencjonalne pochodzenie" może pomóc w usunięciu biurokracji w Pentagonie. 

Trump prezydentem. Co to oznacza dla Ukrainy? Relacja Andrzeja Zauchy z Kijowa
Trump prezydentem. Co to oznacza dla Ukrainy? Relacja Andrzeja Zauchy z KijowaTVN24

Zwolennik twardej polityki wobec Pekinu

Kolejną ważną z punktu widzenia Polski i całej polityki zagranicznej Donalda Trumpa osobą jest Michael Waltz - doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa. Podobnie jak Rubio i Hegseth jest zwolennikiem twardej polityki wobec Pekinu. Do tego stopnia, że w 2021 roku nawoływał do bojkotu zimowych igrzysk olimpijskich w Chinach. Mimo to broni on obecności TikToka w USA, choć stawia warunki. 

- Ponowne uruchomienie TikToka nie jest aktem kapitulacji. TikTok może działać albo dzięki sprzedaży amerykańskiej firmie, albo poprzez upewnienie się, że dane i algorytmy są w pełni chronione przed chińskimi władzami, ale teraz musimy dać prezydentowi czas na podjęcie decyzji - mówił w jednym z wywiadów.

Michael Waltz, podobnie jak Pete Hegseth, jest byłym żołnierzem. Służył w amerykańskich siłach specjalnych, na misjach w Afganistanie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS