Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa
Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa
Szymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda TrumpaSzymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

To Chiny i ich zakusy wobec Tajwanu będą dla niego jednym z najważniejszych zadań. - Musimy pogodzić się z myślą, że jeśli nie wydarzy się coś dramatycznego, co sprawi, że Chiny zrozumieją, że koszt interwencji na Tajwanie jest zbyt wysoki, będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem jeszcze przed końcem tej dekady - mówił w Senacie podczas wysłuchania Marco Rubio, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych. 

Marco Rubio jest byłym politycznym rywalem Donalda Trumpa i zagorzałym zwolennikiem twardej polityki wobec Chin. Mocno wspiera Izrael, ale na pierwszym miejscu, tak jak nowy prezydent, stawia Amerykę, o czym mówił już wcześniej. 

- Putin został powstrzymany, chciał zagarnąć całą Ukrainę, ale mu się nie udało, dlatego wspieram NATO, dlatego poparłem ustawę o tym, że żaden prezydent nie może opuścić Sojuszu bez poparcia Kongresu. To krytycznie ważny Sojusz, który chcę wspierać, tak jak chcę wspierać Ukrainę, ale najpierw musimy się uporać z naszą granicą - podkreślił w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Marcinem Wroną.

CZYTAJ TEŻ: "Wszystko musi być uzasadnione odpowiedzią na jedno z trzech pytań". Co będzie celem Rubio

Marco Rubio jest pierwszym Latynosem na stanowisku najważniejszego amerykańskiego dyplomaty. Senator z Florydy przez 14 lat zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych, dlatego został jednogłośnie zaakceptowany i stał się pierwszym oficjalnym członkiem nowej administracji. 

- Przez lata bardzo dobrze nam się współpracowało. Uważam, że ma pan umiejętności i kwalifikacje, by objąć stanowisko sekretarza stanu - mówiła Jeanne Shaheen podczas obrad Komisji. Taka opinia z ust demokratycznej senator to wyjątek wśród nominowanych przez Trumpa urzędników.  

Nominowany na sekretarza stanu USA Marco Rubio o NATO, Rosji i Ukrainie. Relacja Marcina Wrony
Nominowany na sekretarza stanu USA Marco Rubio o NATO, Rosji i Ukrainie. Relacja Marcina WronyTVN24

Były żołnierz i prezenter telewizji "Fox News"

Dużo gorzej w Kongresie przyjęty został jeden z najbardziej kontrowersyjnych współpracowników nowego prezydenta - Pete Hegseth. Podczas przesłuchania w Senacie Tammy Duckworth z Partii Demokratycznej wytykała Hegsethowi brak doświadczenia i nieznajomość podstawowych organizacji międzynarodowych i mechanizmów obronnych Stanów Zjednoczonych. 

Były żołnierz i prezenter telewizji "Fox News" ma zostać sekretarzem obrony. Głosowanie nad jego zatwierdzeniem jest jednak opóźniane przez demokratów i może odbyć się dopiero w czwartek. 

"Wyraziliśmy się jasno. Uważamy, że powinniśmy otrzymać dodatkowe informacje na jego temat nie tylko dla naszego dobra, ale także dla dobra kolegów republikanów" - przekazał senator Jack Reed.

ZOBACZ TEŻ: Metoda "szoku i trwogi". Oto plan Trumpa

Republikanom najprawdopodobniej uda się przepchnąć przez Senat kandydaturę Hegsetha. Przekonują, że jego "niekonwencjonalne pochodzenie" może pomóc w usunięciu biurokracji w Pentagonie. 

Trump prezydentem. Co to oznacza dla Ukrainy? Relacja Andrzeja Zauchy z Kijowa
Trump prezydentem. Co to oznacza dla Ukrainy? Relacja Andrzeja Zauchy z KijowaTVN24

Zwolennik twardej polityki wobec Pekinu

Kolejną ważną z punktu widzenia Polski i całej polityki zagranicznej Donalda Trumpa osobą jest Michael Waltz - doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa. Podobnie jak Rubio i Hegseth jest zwolennikiem twardej polityki wobec Pekinu. Do tego stopnia, że w 2021 roku nawoływał do bojkotu zimowych igrzysk olimpijskich w Chinach. Mimo to broni on obecności TikToka w USA, choć stawia warunki. 

- Ponowne uruchomienie TikToka nie jest aktem kapitulacji. TikTok może działać albo dzięki sprzedaży amerykańskiej firmie, albo poprzez upewnienie się, że dane i algorytmy są w pełni chronione przed chińskimi władzami, ale teraz musimy dać prezydentowi czas na podjęcie decyzji - mówił w jednym z wywiadów.

Michael Waltz, podobnie jak Pete Hegseth, jest byłym żołnierzem. Służył w amerykańskich siłach specjalnych, na misjach w Afganistanie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS