Nepotyzm za rządów PO-PSL i za rządów PiS. "Skala i tempo kilkakrotnie większe"

13.07.2021 | Nepotyzm za rządów PO-PSL i za rządów PiS. "Skala i tempo kilkakrotnie większe"
13.07.2021 | Nepotyzm za rządów PO-PSL i za rządów PiS. "Skala i tempo kilkakrotnie większe"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
13.07.2021 | Nepotyzm za rządów PO-PSL i za rządów PiS. "Skala i tempo kilkakrotnie większe"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Po tym, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński zauważył, że "tłuste koty" szkodzą wizerunkowi władzy, postanowił uchwalić specjalną uchwałę o nepotyzmie. Premier Mateusz Morawiecki uważa, że za poprzednich rządów też był nepotyzm, tylko media głównego nurtu to przemilczały. Nieprawda, media o nepotyzmie pisały i mówiły także za rządów PO-PSL. Ponadto, jak zaznacza dziennikarz "Pulsu Biznesu", który od lat zajmuje się tym tematem, nepotyzm w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy jest wielokrotnie większy niż za rządów PO-PSL.

Premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do artykułu dziennikarza "Pulsu Biznesu", który w czasach rządów PO-PSL opisał skalę nepotyzmu w państwowych spółkach. Premier zwrócił uwagę, że w materiale "była cała lista różnych przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i PSL-u".

Redakcja "Faktów" TVN poprosiła o komentarz samego autora tekstu. - Za czasów PiS-u skala tych nominacji i tempo tych zmian jest co najmniej kilkakrotnie większe - ocenił Dawid Tokarz, dziennikarz "Pulsu Biznesu".

Dziennikarz za rządów Prawa i Sprawiedliwości, a wcześniej za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego na łamach "Pulsu Biznesu" ujawniał setki nazwisk związanych z władzą ludzi, którzy byli zatrudniani w spółkach Skarbu Państwa. Wbrew temu, co sugerował w poniedziałek szef rządu, opisywały to też inne media.

- Warto zapytać, gdzie były wówczas media tak zwane głównego nurtu, które nie potrafiły rzeczywiście tego zjawiska dostrzec - mówił premier Morawiecki. - Teza, że wtedy nikt się tym nie interesował, czy, jak premier powiedział, że mainstreamowe media się tym nie interesowały, jest nieprawdziwa - skomentował Dawid Tokarz.

Nepotyzm nepotyzmowi nierówny

O przypadki nepotyzmu, o konkretne sprawy i nazwiska redakcja "Faktów" TVN pytała niezależnie od tego, jaka koalicja rządziła i kto siedział w fotelu premiera.

Wszystkie przypadki zatrudniania w państwowych spółkach krewnych polityków lub działaczy rządzącej koalicji krytycznie oceniali politycy dzisiejszego obozu władzy.

- Spółki Skarbu Państwa są traktowane jak dojne krowy mówiąc takim językiem obrazowym - mówił w 2014 roku Mariusz Kamiński, obecnie szef MSWiA i koordynator służb specjalnych. - Mamy do czynienia z kumoterstwem nepotyzmem - podkreślał z kolei w lipcu 2012 roku Mariusz Błaszczak, obecny minister obrony narodowej.

Szef MON dziś już nepotyzmu w swojej partii tak ostro nie krytykuje. Według Onetu to właśnie współpracownicy Błaszczaka z resortu obrony dorabiają w radach nadzorczych państwowych spółek. Ich wszystkich uchwała PiS, która ma nepotyzm zwalczać, nie obejmuje.

- Ta władza obiecała wyborcom, że będzie inaczej, że tego nepotyzmu nie będzie, że nie będzie koterii, i dramatycznie zawiodła - mówi Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

Innego zdania jest natomiast premier Mateusz Morawiecki, który po sześciu latach rządów PiS próbuje przekierować jednocześnie uwagę na poprzedników - My zaczynamy od siebie, jeżeli trzeba uderzyć się w pierś, to my się potrafimy uderzyć w pierś - podkreślił szef rządu.

- My pisaliśmy te listy, które miały po kilkaset nazwisk, w przypadku PO-PSL po pięciu latach ich rządów, a w przypadku PiS po niewiele ponad roku bez problemu znaleźliśmy tysiąc takich osób - zaznaczył Dawid Tokarz, jednocześnie dodając, że jego redakcja tę listę chciała zamknąć na okrągłej liczbie, a nie dlatego, że ona była kompletna.

Czytaj więcej: Co Polacy sądzą o nepotyzmie w PiS? Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN