Kolejne szpitale zamykają oddziały. "Brak kadry lekarskiej"

11.07.2021 | Kolejne szpitale zamykają oddziały. "Brak kadry lekarskiej"
11.07.2021 | Kolejne szpitale zamykają oddziały. "Brak kadry lekarskiej"
Marek Nowicki | Fakty TVN
11.07.2021 | Kolejne szpitale zamykają oddziały. "Brak kadry lekarskiej"Marek Nowicki | Fakty TVN

Wielu lekarzy pracowało z poczucia obowiązku w najbardziej krytycznych momentach pandemii, ale teraz zaczynają odchodzić, zwłaszcza ze szpitali. Przechodzą na emeryturę, wyjeżdżają za granicę, albo idą do pracy tam, gdzie wynagrodzenia są wyższe.

W wielu szpitalach nie ma komu leczyć ludzi. Sytuacja z każdym miesiącem pogarsza się. Z powodu braku lekarzy szpital w Turku zamknął internę.

- Zawiesiliśmy działalność oddziałów ze względu na brak kadry lekarskiej, bo lekarze, z którymi mieliśmy zawarte kontrakty, te kontrakty wypowiedzieli - przekazuje Krzysztof Sobczak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Turku.

Szpital w Pucku z powodu braku lekarzy zawiesił oddział pediatryczny, podobnie szpitale w Międzyrzecu Podlaskim i Zamościu. W Elblągu zawieszona została neurologia. W Rybniku od lipca zamknęli na raz cztery oddziały: pediatrię, internę i dwa otolaryngologiczne - dla dzieci i dorosłych.

- Nie mamy wystarczającej liczby kadry lekarskiej do zapewnienia opieki nad pacjentami na tych oddziałach - wyjaśnia Michał Kołodziejczyk z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku.

Dla regionu rybnickiego, gdzie żyje trzysta tysięcy ludzi, to prawdziwe trzęsienie ziemi. Mieszkańcy i radni Rybnika w obronie szpitala wysłali do marszałka województwa śląskiego dramatyczny list.

- Patrzymy tak naprawdę z punktu widzenia szeregowego mieszkańca. Go nie interesuje to, czy szpital ma zadłużenie, z czego ono wynika. Interesuje go to, żeby miał tę pomoc tu i teraz - mówi Łukasz Kłosek, radny Rybnika.

Brakuje lekarzy

Lekarze odchodzą ze szpitali do lepiej płatnych miejsc pracy - w podstawowej opiece zdrowotnej albo w prywatnych ośrodkach. Wielu po prostu przechodzi na emeryturę i nie ma ich kto zastąpić, bo przez lata państwo polskie kształciło zbyt mało lekarzy. Duża grupa wyjechała też za granicę.

- To nie jest dziura pokoleniowa, to są utrwalone niedobory kadr medycznych - przekonuje Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego imienia S. Żeromskiego w Krakowie.

Winne są wszystkie opcje polityczne, które rządziły Polską przez ostatnie trzydziestolecie. Rząd PiS-u też problemu jak widać nie rozwiązał.

Rząd się chwali, że więcej przyjmowanych jest w tej chwili studentów na kierunki medyczne. Jerzy Friediger zwraca jednak uwagę, że efekt tego będziemy widzieli dopiero najwcześniej za 10-11 lat. Teraz kolejne oddziały będą zamykane, bo sytuacja finansowa szpitali wciąż się pogarsza. Od czasu, kiedy PiS doszedł do władzy, zadłużenie szpitali wzrosło już o połowę.

- Szpitale wojewódzkie wszystkie mają zadłużenie. Nie jest możliwością, żeby szpital wojewódzki był opłacalnym szpitalem. Dlatego, że my leczymy wszystkich ludzi. Także nieubezpieczonych, także ludzi bezdomnych - podkreśla Andrzej Pluta, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku.

Zadłużone szpitale nie są więc chętne na dawanie podwyżek lekarzom.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS