TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"

13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"
13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski mówi, że na decyzję w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 jest "dramatycznie mało czasu", choć wniosek leży w Radzie od ponad roku. Zapewnia także, że Rada robi wszystko, co może, "żeby tę procedurę zakończyć", choć procedura powinna się zakończyć nadaniem koncesji TVN24 zgodnie z obowiązującym prawem, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest jedynym organem decyzyjnym w tej sprawie i nie musi na nikogo czekać. Skąd zatem ta nieuzasadniona zwłoka? - W całej sprawie chodzi tylko o jedno: o to, żeby osoba taka jak Marek Suski została prezesem TVN - ocenił Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Został on zapytany o to, czy jest za zmianami zaproponowanymi przez PiS w projekcie ustawy anty-TVN. - Prezydent nie swoimi projektami się nie zajmuje - odparł Duda, dodając, że akty prawne trafiają na jego biurko dopiero "jako uchwalone ustawy" i "wtedy trzeba podjąć decyzję".

Projekt ustawy nazywanej anty-TVN w ubiegłym tygodniu wniosła do Sejmu grupa posłów PiS. Poseł Marek Suski, który reprezentuje wnioskodawców, wprost przyznał, że chodzi o to, by mieć "jakiś wpływ" na TVN24. - Pan poseł Suski następnego dnia wycofał się z tych słów - zastrzeaga rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Tutaj został wymyślony ten pretekst, te pierwsze wypowiedzi posła Suskiego, że cyberataki są przyczyną nowelizacji tej ustawy, to jest wszystko wydumane. W oczywisty sposób powody prawdziwe są inne - zaznacza prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prawo i Sprawiedliwość oraz poseł Marek Suski w sprawie mediów i ustawy dotyczącej TVN mają sojusznika w Solidarnej Polsce. - Z perspektywy wolności słowa i swobody w wykonywaniu zawodu dziennikarza, to takie regulacje są potrzebne. Natomiast one dzisiaj są dyskutowane w bardzo wysokich emocjach. (...) Gdyby ta konkretna ustawa była w tym kształcie dalej procedowana, to poparłbym ją - zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, poseł Solidarnej Polski.

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę na fakt, że Prawo i Sprawiedliwość w pierwszych miesiącach swoich rządów przejęło de facto kontrolę nad mediami publicznymi. - Następnie skok na grupę regionalnych tygodników i dzienników, które przejęte zostały przez koncern państwowy Orlen (chodzi o grupę Polska Press - przyp. red.) - dodał.

- W całej sprawie chodzi tylko o jedno: o to, żeby osoba taka jak Marek Suski została prezesem TVN - ocenił Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

Głos szefa KRRiT i nie tylko

Głos w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 zabrał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który myli projekt ustawy z obowiązującym prawem.

- Czasu już robi się dramatycznie mało. My robimy wszystko, co możemy, żeby tę procedurę zakończyć. Jest w Sejmie projekt ustawy i zobaczymy, jak będzie dalej procedowany. My będziemy nad nim w tej chwili się pochylać, ewentualnie proponować jakieś jeszcze poprawki - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia24 Witold Kołodziejski.

Czytaj więcej: Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. w związku z debatą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

"Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie to tak jak z Polska Press, że można to było odkupić. Ale rzeczywiście kolejne kroki w tym kierunku będą robione - powiedział w sobotę w Sulejowie w województwie łódzkim podczas XVI Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" poseł PiS Marek Suski.

Wypowiedź posła Marka Suskiego dotycząca powodów, dla których grupa posłów zgłosiła projekt ustawy anty-TVN, wywołała poruszenie wśród Reporterów bez Granic oraz konstytucjonalistów.

- Obecnie Polska podąża drogą Węgier. Rząd próbuje przejąć kontrolę nad prywatnymi mediami, które są niezależne i krytyczne - alarmuje Pavol Szalai, dyrektor Biura do spraw Unii Europejskiej i Bałkanów w organizacji Reporterzy bez Granic.

Konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski zwraca natomiast uwagę, że na realizację ustawy anty-TVN nie pozwala prawo europejskie oraz polskie zobowiązania międzynarodowe.

W Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich już rządzą osoby otwarcie sympatyzujące z władzą i osoby otwarcie wspierające rządzących.

Czytaj więcej: Zapytaliśmy Polaków o ustawę anty-TVN. Zdecydowana większość jest jej przeciwna

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS