TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"

13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"
13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski mówi, że na decyzję w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 jest "dramatycznie mało czasu", choć wniosek leży w Radzie od ponad roku. Zapewnia także, że Rada robi wszystko, co może, "żeby tę procedurę zakończyć", choć procedura powinna się zakończyć nadaniem koncesji TVN24 zgodnie z obowiązującym prawem, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest jedynym organem decyzyjnym w tej sprawie i nie musi na nikogo czekać. Skąd zatem ta nieuzasadniona zwłoka? - W całej sprawie chodzi tylko o jedno: o to, żeby osoba taka jak Marek Suski została prezesem TVN - ocenił Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Został on zapytany o to, czy jest za zmianami zaproponowanymi przez PiS w projekcie ustawy anty-TVN. - Prezydent nie swoimi projektami się nie zajmuje - odparł Duda, dodając, że akty prawne trafiają na jego biurko dopiero "jako uchwalone ustawy" i "wtedy trzeba podjąć decyzję".

Projekt ustawy nazywanej anty-TVN w ubiegłym tygodniu wniosła do Sejmu grupa posłów PiS. Poseł Marek Suski, który reprezentuje wnioskodawców, wprost przyznał, że chodzi o to, by mieć "jakiś wpływ" na TVN24. - Pan poseł Suski następnego dnia wycofał się z tych słów - zastrzeaga rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Tutaj został wymyślony ten pretekst, te pierwsze wypowiedzi posła Suskiego, że cyberataki są przyczyną nowelizacji tej ustawy, to jest wszystko wydumane. W oczywisty sposób powody prawdziwe są inne - zaznacza prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prawo i Sprawiedliwość oraz poseł Marek Suski w sprawie mediów i ustawy dotyczącej TVN mają sojusznika w Solidarnej Polsce. - Z perspektywy wolności słowa i swobody w wykonywaniu zawodu dziennikarza, to takie regulacje są potrzebne. Natomiast one dzisiaj są dyskutowane w bardzo wysokich emocjach. (...) Gdyby ta konkretna ustawa była w tym kształcie dalej procedowana, to poparłbym ją - zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, poseł Solidarnej Polski.

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę na fakt, że Prawo i Sprawiedliwość w pierwszych miesiącach swoich rządów przejęło de facto kontrolę nad mediami publicznymi. - Następnie skok na grupę regionalnych tygodników i dzienników, które przejęte zostały przez koncern państwowy Orlen (chodzi o grupę Polska Press - przyp. red.) - dodał.

- W całej sprawie chodzi tylko o jedno: o to, żeby osoba taka jak Marek Suski została prezesem TVN - ocenił Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

Głos szefa KRRiT i nie tylko

Głos w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 zabrał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który myli projekt ustawy z obowiązującym prawem.

- Czasu już robi się dramatycznie mało. My robimy wszystko, co możemy, żeby tę procedurę zakończyć. Jest w Sejmie projekt ustawy i zobaczymy, jak będzie dalej procedowany. My będziemy nad nim w tej chwili się pochylać, ewentualnie proponować jakieś jeszcze poprawki - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia24 Witold Kołodziejski.

Czytaj więcej: Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. w związku z debatą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

"Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie to tak jak z Polska Press, że można to było odkupić. Ale rzeczywiście kolejne kroki w tym kierunku będą robione - powiedział w sobotę w Sulejowie w województwie łódzkim podczas XVI Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" poseł PiS Marek Suski.

Wypowiedź posła Marka Suskiego dotycząca powodów, dla których grupa posłów zgłosiła projekt ustawy anty-TVN, wywołała poruszenie wśród Reporterów bez Granic oraz konstytucjonalistów.

- Obecnie Polska podąża drogą Węgier. Rząd próbuje przejąć kontrolę nad prywatnymi mediami, które są niezależne i krytyczne - alarmuje Pavol Szalai, dyrektor Biura do spraw Unii Europejskiej i Bałkanów w organizacji Reporterzy bez Granic.

Konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski zwraca natomiast uwagę, że na realizację ustawy anty-TVN nie pozwala prawo europejskie oraz polskie zobowiązania międzynarodowe.

W Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich już rządzą osoby otwarcie sympatyzujące z władzą i osoby otwarcie wspierające rządzących.

Czytaj więcej: Zapytaliśmy Polaków o ustawę anty-TVN. Zdecydowana większość jest jej przeciwna

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS