TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"

13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"
13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski mówi, że na decyzję w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 jest "dramatycznie mało czasu", choć wniosek leży w Radzie od ponad roku. Zapewnia także, że Rada robi wszystko, co może, "żeby tę procedurę zakończyć", choć procedura powinna się zakończyć nadaniem koncesji TVN24 zgodnie z obowiązującym prawem, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest jedynym organem decyzyjnym w tej sprawie i nie musi na nikogo czekać. Skąd zatem ta nieuzasadniona zwłoka? - W całej sprawie chodzi tylko o jedno: o to, żeby osoba taka jak Marek Suski została prezesem TVN - ocenił Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Został on zapytany o to, czy jest za zmianami zaproponowanymi przez PiS w projekcie ustawy anty-TVN. - Prezydent nie swoimi projektami się nie zajmuje - odparł Duda, dodając, że akty prawne trafiają na jego biurko dopiero "jako uchwalone ustawy" i "wtedy trzeba podjąć decyzję".

Projekt ustawy nazywanej anty-TVN w ubiegłym tygodniu wniosła do Sejmu grupa posłów PiS. Poseł Marek Suski, który reprezentuje wnioskodawców, wprost przyznał, że chodzi o to, by mieć "jakiś wpływ" na TVN24. - Pan poseł Suski następnego dnia wycofał się z tych słów - zastrzeaga rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Tutaj został wymyślony ten pretekst, te pierwsze wypowiedzi posła Suskiego, że cyberataki są przyczyną nowelizacji tej ustawy, to jest wszystko wydumane. W oczywisty sposób powody prawdziwe są inne - zaznacza prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prawo i Sprawiedliwość oraz poseł Marek Suski w sprawie mediów i ustawy dotyczącej TVN mają sojusznika w Solidarnej Polsce. - Z perspektywy wolności słowa i swobody w wykonywaniu zawodu dziennikarza, to takie regulacje są potrzebne. Natomiast one dzisiaj są dyskutowane w bardzo wysokich emocjach. (...) Gdyby ta konkretna ustawa była w tym kształcie dalej procedowana, to poparłbym ją - zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, poseł Solidarnej Polski.

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę na fakt, że Prawo i Sprawiedliwość w pierwszych miesiącach swoich rządów przejęło de facto kontrolę nad mediami publicznymi. - Następnie skok na grupę regionalnych tygodników i dzienników, które przejęte zostały przez koncern państwowy Orlen (chodzi o grupę Polska Press - przyp. red.) - dodał.

- W całej sprawie chodzi tylko o jedno: o to, żeby osoba taka jak Marek Suski została prezesem TVN - ocenił Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

Głos szefa KRRiT i nie tylko

Głos w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 zabrał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który myli projekt ustawy z obowiązującym prawem.

- Czasu już robi się dramatycznie mało. My robimy wszystko, co możemy, żeby tę procedurę zakończyć. Jest w Sejmie projekt ustawy i zobaczymy, jak będzie dalej procedowany. My będziemy nad nim w tej chwili się pochylać, ewentualnie proponować jakieś jeszcze poprawki - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia24 Witold Kołodziejski.

Czytaj więcej: Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. w związku z debatą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

"Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie to tak jak z Polska Press, że można to było odkupić. Ale rzeczywiście kolejne kroki w tym kierunku będą robione - powiedział w sobotę w Sulejowie w województwie łódzkim podczas XVI Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" poseł PiS Marek Suski.

Wypowiedź posła Marka Suskiego dotycząca powodów, dla których grupa posłów zgłosiła projekt ustawy anty-TVN, wywołała poruszenie wśród Reporterów bez Granic oraz konstytucjonalistów.

- Obecnie Polska podąża drogą Węgier. Rząd próbuje przejąć kontrolę nad prywatnymi mediami, które są niezależne i krytyczne - alarmuje Pavol Szalai, dyrektor Biura do spraw Unii Europejskiej i Bałkanów w organizacji Reporterzy bez Granic.

Konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski zwraca natomiast uwagę, że na realizację ustawy anty-TVN nie pozwala prawo europejskie oraz polskie zobowiązania międzynarodowe.

W Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich już rządzą osoby otwarcie sympatyzujące z władzą i osoby otwarcie wspierające rządzących.

Czytaj więcej: Zapytaliśmy Polaków o ustawę anty-TVN. Zdecydowana większość jest jej przeciwna

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS