Najnowsze

Najnowsze

Miał zaciągać pożyczki u wiernych i ich nie spłacać. Proboszcz odwołany za długi

Niewielki kościół na Dolnym Śląsku, w tle ogromne długi. Kuria przygląda się sprawie z Koskowic i weryfikuje doniesienia lokalnych mediów - sprawdza, czy pieniądze parafian ucierpiały na finansowych interesach duchownego. Ks. Jacek w Koskowicach służył przez dwa lata. Sprawa wyszła na jaw, gdy duchowny miał przestać spłacać pożyczki zaciągane u wiernych. Wtedy o sprawie poinformowano biskupa. Proboszcz został odwołany i zawieszony w czynnościach kapłańskich. Do wyjaśnienia sprawy przebywa teraz w swoim rodzinnym domu.

May chce odroczyć brexit. Unia stawia warunek

Theresa May poprosiła Brukselę o trzy miesiące zwłoki w sprawie brexitu. Jednocześnie przyznała, że opinia publiczna jest już zmęczona przeciągającymi się dyskusjami na temat rozwodu z Unią. Winą za to obarczyła Izbę Gmin. Stąd apel do posłów, by wreszcie poparli umowę brexitową.

Sprawa Srebrnej. Pełnomocnicy Birgfellnera złożyli zażalenie na bezczynność prokuratury

Była zapowiedź - jest oficjalne zażalenie. Pełnomocnicy Geralda Birgfellnera poskarżyli się na bezczynność prokuratury. Ponad 6 tygodni od złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego wciąż trwają czynności sprawdzające. Decyzji o śledztwie brak. Są za to nowe szczegóły sprawy. Ksiądz Rafał Sawicz miał być w pokoju obok, gdy Gerald Birgfellner wręczał kopertę z 50 tysiącami złotych Jarosławowi Kaczyńskiemu. Łapówka miała być właśnie dla członka rady fundacji Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego.

"To już jest desperacja wśród nauczycieli"

Temat palący, ale przełomu brak. Brak nawet oficjalnego komunikatu po rozmowie Duda-Morawiecki. Prezydent i premier przez dwie godziny w środę wieczorem rozmawiali o postulatach płacowych nauczycieli. Wcześniej - przed przyjazdem do Pałacu Prezydenckiego - Mateusz Morawiecki odwiedził Nowogrodzką, rozmawiał z prezesem PiS. Czy znajdą się pieniądze na podwyżki? W jakiej wysokości? Na razie porozumienia nie ma. ZNP podtrzymuje groźbę generalnego strajku, cierpliwość traci też oświatowa "Solidarność", która okupuje kuratorium w Krakowie.

"Papież zachowuje się jak dojrzały pasterz"

- Papież Franciszek jest zwiastunem dużej nadziei - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS teolog dr Piotr Kosiak. Ocenił, że decyzja papieża Franciszka, by nie przyjmować rezygnacji metropolity Lyonu w związku z aferą pedofilską, jest jednak zrozumiała, bo wyrok francuskiego sądu jest nieprawomocny. - Papież zachowuje się jak dojrzały pasterz - mówił. - Nie próbuje tuszować w żaden sposób pedofili, to było widać na ostatnim szczycie - dodał. Drugi gość programu, pisarz Artur Nowak, zgodził się, że zrozumiałe jest oczekiwanie przez papieża Franciszka na prawomocny wyrok. Zaznaczył jednak, że jest rozczarowany. - Należałoby się spodziewać, że papież będzie bardziej zdecydowany - stwierdził Nowak.

Polska przed TSUE. Kolejna rozprawa 23 maja. Szydło: to szantaż polityczny

Czy rząd PiS zmieni ustawę o KRS, jeśli TSUE uzna nowy tryb działania tej instytucji za niezgodny z unijnymi normami? - Zobaczymy - odpowiada wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. 23 maja swoją opinię w tej sprawie ma wydać rzecznik generalny TSUE. Zdaniem Beaty Szydło wybór terminu tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego to "szantaż polityczny".

Marek Falenta wciąż na wolności. Jest list gończy i nowe podejrzenia opozycji

Gdzie jest Marek Falenta? - pytają ci, których nagrywanie kiedyś zlecił. Jest prawomocny wyrok, jest kara więzienia, jest nawet list gończy, tylko Falenty nie ma. Nielegalne nagrania polityków, które zlecił, zostały upublicznione. Wysadziły w powietrze poprzedni rząd. Opozycja pyta więc wprost: czy Marek Falenta tak zasłużył się dla PiS, że teraz tak go szukają, by go nie znaleźć?

Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentu

Na wyborczych listach są znane, mocne nazwiska, więc w drodze do europarlamentu Bielan zmierzy się z Kalinowskim, Waszczykowski z Belką, a Anna Zalewska z Janiną Ochojską. Próba sił może być też w jednej politycznej rodzinie. Patryk Jaki już teraz mierzy się z byłą premier Beatą Szydło.

Policja rozbiła dwie mafie VAT-owskie

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie i Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP i Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadziły w ostatnich dniach działania, które doprowadziły do rozbicia dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT. Jak informuje policja, w działalność obu grup może być zamieszanych łącznie aż 30 osób. Policja mówi o "zbrodni VAT-owskiej".

Policjant w cywilu zatrzymał pijanego kierowcę. Pomogli mu inni kierowcy

Impreza w samochodzie w porannych godzinach szczytu. Dwaj mężczyźni mieli w aucie trochę jedzenia, trochę wódki i... mieli pecha, bo ich auto jadące zygzakiem zauważył jadący do pracy policjant. Był w cywilu, ale pokazał odznakę, a później pokazał, jak jest skuteczny. Żeby pijanego kierowcę wyciągnąć z samochodu, wybił ręką szybę. W interwencji Mirosławowi Szczuckiemu pomagało kilku innych kierowców.

Marek Kuchciński w odrzutowcu, jego brytyjski odpowiednik w sweterku

Życie na szczycie. Władza zobowiązuje, więc z Warszawy do Rzeszowa Marek Kuchciński obowiązkowo musi udać się rządowym odrzutowcem. Taka podróż z panem marszałkiem to musi być wielka przygoda, więc pani poseł ma pamiątkowe zdjęcia i kancelaria Sejmu nie ma z tym problemu. Dlatego możemy podziwiać uśmiechniętych Marka Kuchcińskiego i Krystynę Wróblewską na zdjęciach z pokładu gulfstreama. Stanisław Piotrowicz też się zabrał. Ostatnio głośno jest też o innym przewodniczącym izby parlamentu - o Johnie Bercowie, spikerze Izby Gmin. Tylko w tym drugim przypadku w mediach krążą zdjęcia, jak z kubkiem kawy i w sweterku idzie piechotą do miejsca pracy.

Prognoza pogody na czwartek 21 marca

W czwartek pogodnie. Tylko na Kaszubach, Mazurach i Suwalszczyźnie słabe opady deszczu (1-2 mm). Temperatura maksymalna w dzień od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Piosenkarka Vera Lynn obchodzi 102. urodziny

Jej kariera rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Sławę przyniosły jej utwory, które podnosiły na duchu brytyjskich żołnierzy, walczących na wojennych frontach, ale na listy przebojów trafiała też później. Piosenkarka Vera Lynn obchodzi 102. urodziny.

Falenta ukrywa się za granicą? Policja: intensywnie pracujemy nad sprawą

Podobno ukrywa się zagranicą. Podobno na terenie strefy Schengen. Marek Falenta, biznesmen skazany w tak zwanej aferze podsłuchowej. Powinien trafić do więzienia na dwa i pół roku. Jednak od pół roku pozostaje nieuchwytny. Jest ścigany listem gończym. Pytanie - czy pojawi się także europejski nakaz aresztowania? Policja zapewnia, że intensywnie pracuje nad sprawą. Były szef MSW jest wyraźnie zniecierpliwiony i z przekąsem pyta czy może przyda się pomoc wyszkolonego psa. Jest odpowiedź ministra Brudzińskiego.  

Pijany pieszy wtargnął na pasy na czerwonym świetle. Nawiązkę zapłaci kierowca

Pieszy był nietrzeźwy, wtargnął na pasy na czerwonym świetle i rażąco naruszył przepisy drogowe. Ale to kierowca samochodu, który go potrącił, został uznany winnym. Po trwającym prawie dwa lata procesie, sąd w Łodzi uznał, że musi zapłacić poszkodowanemu półtora tysiąca złotych nawiązki. Bo choć nie miał szans na uniknięcie zderzenia, jechał odrobinę za szybko. Przekroczył dozwoloną prędkość o 13 kilometrów na godzinę.  

Pytania o podróż marszałka Kuchcińskiego do Rzeszowa

To była podróż służbowa - przekonuje Centrum Informacyjne Sejmu. Wyjazd na weekend - utrzymuje "Fakt". Pojawiają się pytania o lot rządowego samolotu z Warszawy do Rzeszowa z marszałkiem Kuchcińskim na pokładzie i w towarzystwie jeszcze dwojga posłów PiS. Zdaniem gazety - ta podróż była prywatna, a zapłacono za nią z publicznych pieniędzy. Godzina lotu to około 20 tysięcy złotych.

Starcie liderów. Szydło i Jaki na jednej liście przed eurowyborami

Drużyna jest jedna, ale liderów dwoje. Oficjalna prezentacja listy kandydatów PiS do Europarlamentu z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego. Padają nieoficjalne pytania o miejsce w szeregu. Była premier na jedynce, wiceminister sprawiedliwości z numerem trzy. Stracie na linii Szydło-Jaki emocjonujące jest już na starcie.  

Prezydent i premier spotkają się w sprawie protestu nauczycieli

Spotkanie na szczycie w sprawie nauczycielskiego protestu. Andrzej Duda rozumie oczekiwania płacowe i o tym chce rozmawiać z szefem rządu. Ale od razu zastrzega - nie wszystkie żądania da się od razu zrealizować. Budżet tego nie wytrzyma - podtrzymuje strona rządowa. A ZNP podtrzymuje groźbę strajku.

Pełnomocnik ministra Ziobry złożył wniosek o wyłączenie prezesa TSUE

Zaskoczony był nawet pełnomocnik polskiego rządu. Kiedy pełnomocnik Zbigniewa Ziobry złożył wniosek o wyłączenie prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze składu rozpatrującego pytania o nową KRS. Powodem - podejrzenie o brak obiektywizmu. Jednak Rzecznik Praw Obywatelskich mówi o zupełnie innych intencjach.  

Groźba strajku nauczycieli. Duda chce porozmawiać z Morawieckim

Prezydent Duda chce porozmawiać z premierem Morawieckim o podwyżkach dla nauczycieli, ale jednocześnie zapowiada, że nie wszystkie żądania pedagogów da się od razu zrealizować. Mateusz Morawiecki zapewnia z kolei, że w porozumienie wierzy, ale na rozmowy z ZNP, mimo apeli, wciąż się nie zdecydował. Nauczyciele walczą o tysiąc złotych podwyżki i są coraz bardziej zniecierpliwieni. Co dalej ze strajkiem?

"Przykład Skandynawii pokazuje, że można zmienić nawyki"

- Musimy się od plastiku odzwyczaić - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Mamy plastikowy kryzys - dodała. Drugi gość programu, Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, argumentował, że należy wprowadzić odpowiednie regulacje i zmniejszyć dostępność jednorazowych plastikowych woreczków. - Przykład Skandynawii pokazuje, że można zmienić nawyki - zauważył.

Pytania o KRS w TSUE. Przedstawiciel Ziobry chce wyłączenia prezesa

Sprawa polska w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polski Sąd Najwyższy zapytał, czy powoływana w całości przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa mieści się w ramach norm traktatowych UE. Ta rozprawa to kolejna odsłona walki o praworządność w Polsce. Jakie argumenty miał polski rząd? Wiadomo, że przedstawiciel Prokuratora Generalnego złożył wniosek o wyłączenie prezesa TSUE Koena Leanertsa ze składu orzekającego ze względu na stronniczość.