Najnowsze

Najnowsze

Ogromna studnia z XIX wieku odkryta przez remont

Podziemna ciekawostka z Łodzi. Odnaleziono pozostałości po zabytkowej studni. Jest jedną z najstarszych w mieście, bo z początku XIX wieku. Stała przed budynkiem, w którym przed wojną mieścił się magistrat, a obecnie jest Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.

"Szpital jest nasz, wspólny". Wielka zbiórka na nowy tomograf

Szpital w Nowej Soli musi uzbierać sześć milionów złotych na nowy tomograf komputerowy. Koszty naprawy starego przestają się opłacać. Bez tego sprzętu nie jest możliwa pełna diagnoza. Pacjenci są odsyłani do szpitali w innych miastach. Sprawę w swoje ręce wzięli mieszkańcy i samorządowcy powiatu nowosolskiego i zorganizowali zbiórkę.

Uszkodzone dachy, połamane drzewa. Wietrzna noc w Polsce

Silny i niebezpieczny wiatr. W nocy wichura najmocniej zaatakowała w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Miejscami wiało z prędkością ponad stu kilometrów na godzinę. Choć wciąż obowiązują ostrzeżenia, to jest już spokojniej. W kolejnych dniach pogoda ma się poprawić, choć na tę prawdziwą wiosnę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

"Nie chodzi o tolerancję, chodzi o afirmację"

W Katowicach odbyła się kolejna konwencja Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Śląsk może być i musi być Doliną Krzemową Polski i Europy - mówił premier Mateusz Morawiecki. a prezes Jarosław Kaczyński kreślił plan na europejski poziom życia Polaków i grzmiał: wara od naszych dzieci. Kolejny raz padły nawiązania do warszawskiej karty LGBT+.

Chaos i niepewność po tragedii w Christchurch. "Reakcją było szukanie swoich bliskich"

Anna Gruczyńska, prezes stowarzyszenia Polaków w Christchurch, opowiada w "Faktach o świecie" TVN24 BiS o pierwszych chwilach po atakach. - Moje biuro znajduje się w miejscu, z którego nie było nic widać ani słychać. Jest zbyt oddalone od meczetu, w którym doszło do tej tragedii. Dowiedziałam się o tym, gdy ogłoszono blokadę całego budynku, absolutny zakaz wychodzenia z budynku, zakaz wpuszczania kogokolwiek do budynku - opisuje. - Początkowa reakcja była taka, że być może jest to jakiś test. Dopiero powoli zaczęły z mediów docierać do nas informacje, że coś się wydarzyło - mówi. Dodaje, że na początku było dużo sprzecznych informacji i niepewności. Tym bardziej, że w centrum miasta odbywał się strajk młodzieży przeciwko zmianom klimatu. - W pierwszej chwili reakcją było po prostu szukanie swoich bliskich. Nie było wiadomo dokładnie co się wydarzyło, i kogo dotknęła ta tragedia.

"Tutaj bardziej decydowała ksenofobia"

49 osób zginęło w ataku na dwa meczety w Nowej Zelandii. Premier kraju Jacinda Ardern określiła tę tragedię jako najczarniejszy dzień w Nowej Zelandii. - Obawiam się, że tutaj bardziej decydowała niestety ksenofobia - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa i były dyrektor Biura Analiz i Informacji UOP. Jego zdaniem "retoryka australijskiego rządu, że granice mają być całkowicie szczelne, bo to są bardzo groźni terroryści, mogła spowodować tego rodzaju reakcję". Były negocjator policyjny Dariusz Loranty uważa, że strony internetowe, które głoszą ewidentne kłamstwa, mogące mieć wpływ na kształtowanie się skrajnej podstawy, powinny być sądownie zamykane.

Echa wejścia do CEK NATO. Degradacja pułkownika Duszy cofnięta przez NSA

Naczelny Sąd Administracyjny cofnął decyzję o degradacji - Kazimierz Dusza znów jest pułkownikiem. Ponad trzy lata temu podwładni Antoniego Macierewicza przejęli Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO, którego pułkownik Dusza był szefem. W nocnej akcji brał wtedy udział Bartłomiej M., który dziś siedzi w areszcie.

Sąd Najwyższy o sprawie doktora Mirosława G. Kardiochirurg uniewinniony

Przez 12 lat udowadniał swoją niewinność przed kolejnymi sądami. Kardiochirurg Mirosław G. został przez Sąd Najwyższy uwolniony od zarzutu nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pacjenta. Zbigniew Ziobro, który mówił, że "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie", obecnie jest ministrem sprawiedliwości.

Prognoza pogody na sobotę 16 marca

W kraju będzie pochmurno. Lokalnie wystąpią przejaśnienia i przelotny deszcz. Temperatura wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny. Ciśnienie rośnie.

Stanisław Piotrowicz pozostaje szefem sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka nie zgodziła się na odwołanie z funkcji jej przewodniczącego Stanisława Piotrowicza z PiS-u. Wniosek o jego odwołanie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Powodem wniosku o odwołanie była wypowiedź Piotrowicza sprzed 18 lat dotycząca proboszcza z Tylawy.

Po cichu wszedł do sklepu podczas napadu i wyrwał napastnikowi broń

W tym co zrobił, był nowicjuszem. Tak o napastniku z Rybnika mówi miejscowa policja. Miał przy sobie pistolet i maczetę, a w domu prawdziwy arsenał. Mimo, że był uzbrojony, jego napad na sklep udaremnił przypadkowy świadek. Pan Tomasz nie tylko spłoszył 19-letniego napastnika, ale go też obezwładnił.

Mirosław G. uniewinniony. "W tle jest konflikt doktora ze Zbigniewem Ziobro"

Kardiochirurg Mirosław G. uznany za niewinnego przez Sąd Najwyższy. Lekarz był oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta. Podczas operacji w 2006 roku, zaszyto w sercu chorego gazik, ale zdaniem sądu nie ma wystarczających dowodów, że właśnie to było bezpośrednią przyczyną śmierci. Lekarz nigdy nie przyznał się do winy, choć słowa, które wtedy padły z ust Zbigniewa Ziobry, brzmiały jak wyrok.

Kościelne dane i niefortunne zestawienia. "Okazja została zmarnowana"

Po tym jak biskupi ogłosili dane statystyczne o pedofilii w Kościele, ofiary mówią, że hierarchowie nie okazali im empatii, a wśród publicystów katolickich słychać głosy o zmarnowanej okazji. Wprawdzie prymas mówił na konferencji prasowej o bólu i wstydzie, padły też słowa o konieczności towarzyszenia ofiarom i stanowczości wobec sprawców, ale przewodniczący episkopatu i jego zastępca mówili też o powszechnej seksualizacji, ataku na Kościół i koniecznym miłosierdziu wobec sprawców.

Jest raport, nie ma słowa "przepraszam". "Kpina z ofiar"

Jest raport, nie ma słowa "przepraszam". Nie ma też wizji tego, co dalej, jak Kościół chce walczyć z pedofilią. Episkopat Polski ogłosił liczby dotyczące wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne. Jest mowa o 625 ofiarach, skrzywdzonych w ciągu ostatnich 30 lat. I to głównie ofiary nie kryją oburzenia po wczorajszej konferencji. Bo była mowa o bólu i wstydzie - ale też o ataku na Kościół i o miłosierdziu dla księży pedofilów.

Dwa ataki na meczety w Nowej Zelandii. "Nadzwyczajny i bezprecedensowy akt przemocy"

To najczarniejszy dzień w historii kraju - mówi premier Nowej Zelandii i dodaje - to nadzwyczajny i bezprecedensowy akt przemocy. W dwóch atakach na meczety w Christchurch zginęło 49 osób, a co najmniej 20 zostało ciężko rannych. W sumie do szpitali trafiło 48 osób, w tym dzieci. Sprawcy otworzyli ogień do wiernych, którzy modlili się w świątyniach. Według policji - zatrzymano cztery osoby, a jednej z nich postawiono zarzut morderstwa.

Strzelali w plecy, rozpoczęli krwawy konflikt. Żołnierz "F" stanie przed sądem

Były brytyjski żołnierz stanie przed sądem za udział w zabójstwie katolików w Londonderry w Irlandii Północnej w 1972 roku. W masakrze, która przeszła do historii jako "krwawa niedziela", zginęło 14 osób. To wydarzenie było początkiem krwawego, trwającego ponad 20 lat konfliktu pomiędzy katolikami i protestantami w Irlandii Północnej. Przez wiele lat władze brytyjskie chroniły żołnierzy. Po 47 latach od zdarzenia jeden z nich staje przed sądem.

"Brytyjczycy głosowali w ciemno w referendum"

W czwartek brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt uchwały, który wzywa do próby opóźnienia brexitu. Za uchwałą głosowało 412 deputowanych, a przeciw oddano 202 głosy. - W Izbie Gmin oni naprawdę nie wiedzą czego chcą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski z "Gazety Wyborczej" i były pracownik BBC News. Brytyjczycy głosowali w ciemno w referendum - przypomniał z kolei Kamil Rosiak, radca prawny KPMG. - Jak widać ani parlament, ani obywatele brytyjscy, nie są zadowoleni z wyników negocjacji. Dlatego jest ten problem - dodał.

Expose szefa MSZ. Czaputowicz mówił o środkach unijnych

Chwalił się sukcesami swoimi i poprzedników. O Forcie Trump nie wspomniał, zapowiadał dyskusję o kształcie Unii Europejskiej. W Sejmie można było usłyszeć stanowcze ''nie'' szefa dyplomacji dla łączenia wypłat z unijnego budżetu z praworządnością - tak wyglądało czwartkowe expose Jacka Czaputowicza, ministra spraw zagranicznych.