Kolejne samorządy będą dopłacać do zabiegów zapładniania in vitro

Kolejne samorządy wyciągają rękę z pomocą do par starających się o dziecko w procedurze in vitro. Na liście jest już Warszawa, Poznań, Gdańsk, Tychy, Częstochowa, a od niedawna również Rzeszów. Rząd PiS zamknął program finansowania z budżetu państwa, zamykając tym samym tysiącom par drogę do urodzenia własnego dziecka. Platforma Obywatelska chce to zmienić i zbiera podpisy pod obywatelskim projektem "TAK dla in vitro".

Ogromna premia dla piłkarzy polskiej reprezentacji? Rzecznik rządu dementuje informacje

Według medialnych doniesień premier Mateusz Morawiecki obiecał 30 milionów złotych dla sztabu i piłkarzy za wyjście z grupy na mundialu w Katarze. Sprawa wywołała oburzenie i to nie tylko ze strony opozycji. Teraz rzecznik rządu informuje, że pieniądze mają trafić na specjalny fundusz wsparcia polskiej piłki. Tylko pojawiają się pytania, czy na pewno polska piłka potrzebuje takiego hojnego wsparcia.

Pierwsze południowokoreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9 dotarły do Polski

Pierwsza transza południowokoreańskiego uzbrojenia dla naszej armii jest już w Polsce. To czołgi K2 i armatohaubice K9. W gdyńskim porcie odebrał je osobiście prezydent Andrzej Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak. To tylko część ogromnego zamówienia, które Polska złożyła w Seulu, stając się tym samym największym nabywcą południowokoreańskiego sprzętu w Europie.

Sezon grzewczy w pełni, jakość powietrza coraz gorsza

Lekarze biją na alarm, bo trafia do nich coraz więcej ofiar smogu. W tym roku, po obniżeniu wymogów przez władze, Polacy ogrzewają domy, czym się da, a to może mieć negatywne skutki dla zdrowia. W poniedziałek Sucha Beskidzka była na liście najbardziej zanieczyszczonych miejsc w kraju.

Spór między Morawieckim a Ziobrą trwa. Prezes PiS stanął w obronie premiera

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarzuca rządowi, w którym nadal jest, że poczynił większe ustępstwa wobec Brukseli niż poprzednie rządy. Mimo tej krytyki premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że będzie w Sejmie go bronić przed dymisją. Z kolei Jarosław Kaczyński przyznaje, że są napięcia między politykami są, ale odpowiada się po stronie premier.

Jarosław Kaczyński: pogoń za pieniądzem w środowisku lekarskim jest przesadna

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Nowej Soli zarzucił lekarzom pazerność. Na słowa prezesa PiS odpowiadają medycy, którzy podkreślają, że w jednym miejscu ich zarobki są często niskie, stąd pracują w kilku. Jednak zdaniem Kaczyńskiego gonią za pieniędzmi i trzeba coś z tym zrobić, bo lekarz - jak mówi - powinien mieć poczucie misji.

Na ulice Polski wyjechali MotoMikołaje

MotoMikołaje po raz kolejny wyjechali na ulice polskich miast. Grudzień to nie do końca sezon na jednoślady, ale na pewno na pomaganie. Motocykliści zebrali środki i pieniądze dla potrzebujących dzieci z domów dziecka i małych pacjentów w szpitalach.

Rządzący chcą powołania komisji weryfikacyjnej do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022

Ma powstać komisja weryfikacyjna do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022. Zgodnie z projektem ustawy, który jest już w Sejmie, będzie ona mogła stosować środki zaradcze. Na przykład wykluczyć z funkcji publicznych na 10 lat z prawem do odwołania do sądu. Opozycja twierdzi, że to przede wszystkim ma być komisja do spraw walki wyborczej.

Prokurator Ewa Wrzosek zaprzecza stawianym jej oskarżeniom

Prokurator Ewa Wrzosek, zawieszona w obowiązkach na pół roku, zaprzecza, że ujawniała informacje z prowadzonych postępowań karnych. Twierdzi też, że nie pisała podanych przez szczecińską prokuraturę wiadomości. Prokurator Wrzosek podpadła rządzącym już w 2020 roku, gdy wszczęła śledztwo w sprawie "wyborów kopertowych". Ekspertyzy wykazały, że była inwigilowana Pegasusem.

"Polityk nie powinien dyktować sądowi". Pijani kierowcy mają tracić samochody, eksperci podzieleni

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu - taki zapis również znalazł się w podpisanej przez prezydenta nowelizacji Kodeksu karnego. Auto ma być odbierane tym kierowcom, którzy mają co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub spowodują wypadek, mając co najmniej 0,5 promila. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci pijanemu kierowcy może grozić do 16 lat więzienia. Eksperci są podzieleni w opiniach na temat tych zmian.

Specjaliści krytykują zmiany w Kodeksie karnym. "Cofnięcie do czasów PRL-u"

"Skandaliczna i niekonstytucyjna" - takimi słowami część polskich karnistów określa podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Kodeksu karnego. Ich zdaniem te przepisy "cofają polskie prawo karne do czasów PRL-u". Reforma Kodeksu karnego wprowadza między innymi bezwzględne dożywocie i podnosi górną granicę kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat. O zawetowanie ustawy apelowała do prezydenta między innymi Naczelna Rada Adwokacka.

W okresie świątecznym można pomagać podopiecznym domów dziecka

W Krakowie wolontariusze klasy mundurowej udekorowali pierniki dla ponad 3000 dzieci z domów dziecka. W Łodzi można wylicytować magiczne pierniki, które zostały udekorowane przez aktorów, piosenkarzy i sportowców. Pieniądze z aukcji trafią miedzy innymi do domu dziecka dla chorych dzieci prowadzonego przez Fundację "Dom w Łodzi".

Lex Czarnek 2.0. trafi na biurko prezydenta

Nowelizacja ustawy oświatowej, czyli lex Czarnek 2.0, trafi jednak do prezydenta, bo Sejm odrzucił senackie weto. Minister triumfuje, a nauczyciele i rodzice łapią się za głowy. Ich zdaniem ustawa jest równie zła jak jej pierwsza wersja, którą w marcu zawetował prezydent.

Sejm przegłosował ustawę o bezkarności w sprawie "wyborów kopertowych"

Ustawa o bezkarności została uchwalona. Sejm głosami posłów PiS i Kukiz'15 przyjął ustawę o "zaniechaniu ścigania" za łamanie prawa przy organizacji "wyborów kopertowych" w 2020 roku. Chodzi o przypadki przekroczenia uprawnień przez urzędników, którzy przekazywali Poczcie Polskiej spisy wyborców. Zgodnie z ustawą, nie będzie można wszczynać postępowań karnych w takich sprawach, a te, które już zostały wszczęte, mają zostać umorzone.

Prokurator Ewa Wrzosek została zawieszona w obowiązkach

Prokurator Ewa Wrzosek została zawieszona w obowiązkach na pół roku. Już zapowiada, że zaskarży tę decyzję, bo nie rozumie, czym jest ona spowodowana. Wcześniej Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom - w tym Ewie Wrzosek. Śledztwo - jak podano - jest związane z "ujawnianiem osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych". Pod nieobecność prokurator Wrzosek przeszukano jej biuro i zabezpieczono sprzęt.

PiS przegrało głosowanie nad ustawą o notariacie

Koalicja rządząca przegrała w Sejmie głosowanie nad ustawą o notariacie, przygotowaną przez resort Zbigniewa Ziobry. Wniosek o odrzucenie ustawy poparło 220 posłów. W sumie 14 posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu, a jeden głosował za jej odrzuceniem. Zdaniem polityków opozycji ustawa miała na celu zmniejszenie roli samorządu zawodowego notariuszy.

Wojna w Ukrainie i katastrofa smoleńska. PiS chciało, żeby uchwała Sejmu dotyczyła obu spraw

Parlamenty na całym świecie jednogłośnie przyjmują uchwały uznające Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podobnie miało być u nas. Uchwałę przygotowano i uzgodniono. W ostatniej chwili PiS chciało dopisać, że Rosja ponosi odpowiedzialność za katastrofę smoleńską. Na sali plenarnej wybuchła awantura. Posłowie opozycji wyjęli karty do głosowania, zrywając kworum. Uchwała przepadła.