Tysiące dobrych serc co roku gra razem z WOŚP. "Do końca życia będę kwestował"

Tysiące dobrych serc co roku gra razem z WOŚP. "Do końca życia będę kwestował"
Tysiące dobrych serc co roku gra razem z WOŚP. "Do końca życia będę kwestował"
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24
Tysiące dobrych serc co roku gra razem z WOŚP. "Do końca życia będę kwestował"Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24

Pod batutą Jurka Owsiaka grają tysiące wolontariuszy w Polsce i na świecie. Są wśród nich debiutanci, ale i prawdziwi orkiestrowi weterani. Są też ci, którzy jako maleńkie dzieci korzystali ze sprzętu medycznego zakupionego dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Czerwone serduszka, charakterystyczne puszki czy światełko do nieba to jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli WOŚP. Za sukcesem zbiórki rok w rok stoją tysiące Polaków, którzy - nie bacząc na pogodę - kwestują w słusznej sprawie na ulicach polskich miast.

- Gdyby nie wolontariusze, którzy grają na całym świecie i u nas w kraju, tak naprawdę tych kwot, które są zbierane, by nie było, nie byłoby tych olbrzymich sum - uważa Przemysław Ledzian, wolontariusz WOŚP w Łodzi.

Pan Przemysław wie, co mówi. Pieniądze na rzecz Orkiestry zbiera już dwunasty raz. Jest też stałym bywalcem łódzkich szpitali. Charakterystyczne WOŚP-owe serduszka naklejone na sprzęcie medycznym już dawno przestał liczyć. - Lekarze mi nie dają żadnych szans na powrót do zdrowia, mimo to ja nie tracę pogody ducha. Chcę pomagać tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują, i to naprawdę mnie wzmacnia i daje mi olbrzymią radość - mówi pan Przemysław.

Również z powodu pobytu w szpitalu wolontariuszem Orkiestry już siódmy raz jest ksiądz Kazimierz Klaban. - Jak człowiek leży cały dzień na sali i coś tam przegląda, jakieś książki czy gazety, i jakby nawet się nie chciało, to zauważy się, wpadną zawsze w oko, te serduszka ponaklejane - tłumaczy ksiądz Kazimierz Klaban, wolontariusz WOŚP, proboszcz Parafii Dobrego Pasterza w Elblągu. Do orkiestrowej kasy wpadły w tym roku nie tylko pieniądze z tacy, ale też z licytacji.

Beneficjenci zostają wolontariuszami

Dziesiąty raz Orkiestrę czymś więcej niż datkami wspomaga pan Piotr. - Pierwsze dni, tygodnie życia spędziłem właśnie w inkubatorze od Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na tamte czasy to po prostu był sprzęt, który ratuje życie - wyjaśnia Piotr Ostrowski, wolontariusz WOŚP w Szczecinie.

Wcześniakiem jest też 10-letnia Alicja. - Moja siostra urodziła się w 28. tygodniu i potrzebowała inkubatora, który zafundowała WOŚP. Postanowiłam, że będę w czasach takiej mojej młodości, takiego dojrzewania, zbierać pieniądze na WOŚP - tłumaczy Izabela, wolontariuszka WOŚP w Częstochowie.

Danego słowa trzeba dotrzymywać - siostry przy wsparciu bliskich robią to razem od pięciu lat. - Czuję się z tym dobrze i chcę to robić, bo pomaga mi to na duchu i bardzo mi to dobrze robi - mówi Alicja.

Wiele motywacji, jeden cel

Wolontariusze wychodzą na ulice pomimo nie zawsze sprzyjającej pogody. Robią wszystko, żeby zebrać jak najwięcej. W tym roku, korzystając z niedzieli handlowej, weszli do centrów handlowych.

Znana w całej Polsce wolontariuszka Jagienka Hursztyn pieniądze na ulicy zbierała już w sobotę, ale WOŚP wspomaga tez przez internetowe aukcje. Pieniądze można też dorzucać do wirtualnej skarbonki kwestującego od lat - Łukasza Berezaka. Motywacje do wspierania Orkiestry są różne. Ważne, że idzie za nimi idea, która pomaga ratować życie. - Do końca życia będę kwestował. Na ile będzie mi wystarczało sił - zapewnia Konrad Urbańczyk, wolontariusz w Poznaniu.

W tegoroczny finał Orkiestry zaangażowało się 120 tysięcy wolontariuszy.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS