Reklamówki z opłatą recyklingową. Rząd uszczelnia przepisy

Ministerstwo Środowiska uszczelnia przepisy dotyczące plastikowych toreb w sklepach. Duże sklepy unikały opłaty recyklingowej dzięki luce w przepisach, ale ma się to zmienić. Za reklamówki zapłacimy minimum 20 groszy plus VAT. Wyjątkiem są tak zwane zrywki, czyli reklamówki, które znajdziemy na przykład w dziale z pieczywem czy owocami.

Koniec kominków. Kraków wprowadził całkowity zakaz palenia drewnem i węglem

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził całkowity zakaz używania paliw stałych w piecach czy kominkach. Od 1 września w Krakowie nie wolno palić nawet w stacjonarnych grillach - dozwolone są tylko lekkie, przenośne grille. W przestrzeganiu przepisów mają pomóc strażnicy miejscy, drony i kamery termowizyjne. To wszystko w walce ze smogiem, który dla Krakowa jest ogromnym problemem, także ze względu na ukształtowanie powierzchni. Stolica Małopolski jest otoczona wzgórzami i jest słabo wentylowana.

We wtorek żołnierze mają ukończyć prowizoryczny most na Wiśle

W Warszawie praca wre. Kolektory na lewym brzegu stolicy uległy poważnej awarii, której się szybko nie usunie, więc ścieki nie mogą być przetransportowane tunelem pod Wisłą do oczyszczalni Czajka na Białołęce. Zamiast tego ścieki na razie trafiają bezpośrednio do Wisły. Na Wiśle powstaje most pontonowy, na którym zostanie umieszczony prowizoryczny rurociąg. Posłuży on do przetransportowania ścieków na drugą stronę rzeki, gdzie trafią do oczyszczalni Czajka. 170 żołnierzy jest zaangażowanych w budowę. Do wtorku rano konstrukcja przeprawy już powinna powstać.

Autobus z uczniami zderzył się z ciężarówką. Wiele dzieci rannych

Autobus, którym w większości podróżowała młodzież wracająca z rozpoczęcia roku szkolnego w Nowym Sączu, czołowo zderzył się z ciężarówką, po czym oba pojazdy wypadły z drogi. Do wypadku doszło na drodze powiatowej w miejscowości Świniarsko w Małopolsce. 29 osób zostało rannych, w tym 15 małoletnich. Jeden z dorosłych pasażerów autobusu zmarł w szpitalu.

Uczestniczka Powstania o przemówieniu prezydenta Niemiec: nie czuję do nikogo żalu

- Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie - powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas wizyty w Polsce. - Dziękuję serdecznie za te słowa, ale naprawdę nie czuję do nikogo żalu ani pretensji, bo to było 80 lat temu i rządziło inne pokolenie - skomentowała Hanna Stadnik
, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Mike Pence spotkał się z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim

Przystąpienie Polski do programu bezwizowego USA, dodatkowi amerykańscy żołnierze na polskiej ziemi i deklaracja dotycząca bezpieczeństwa budowania sieci 5G - to najważniejsze tematy, jakie poruszyli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wiceprezydentem USA. Mike Pence nie szczędził przy tym ciepłych słów Polsce i Polakom.

Prezydent Niemiec w 80. rocznicę II wojny światowej: proszę o przebaczenie

Nigdy więcej wojny - takie przesłanie płynęło z niedzielnych uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej. W Wieluniu i na Westerplatte, przed świtem syreny przypomniały o początku niemieckiej agresji i jej pierwszych ofiarach. W swoim przemówieniu Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podziękował polskim żołnierzom za heroizm, za wyzwolenie Holandii, oraz przypomniał o doświadczeniach własnej rodziny. Natomiast prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier prosił o przebaczenie za krzywdy, które wyrządził jego naród.

Wojsko buduje most pontonowy na Wiśle

Wojsko już jest na miejscu, a pontonowa przeprawa na Wiśle stanąć ma najpóźniej do wtorku. Od środy wprost do rzeki spływają trzy metry sześcienne ścieków na sekundę. Eksperci potwierdzają, że choć sprawa jest poważna, to powodów do paniki nie ma.

"Wygraliśmy dlatego, że byliśmy razem"

Obchody 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w dwóch odsłonach. Dziś nie mamy żadnego wspólnego mianownika - mówił w Gdańsku Lech Wałęsa. Osobne odchody zorganizowała obecna "Solidarność". Wziął w nich udział premier Mateusz Morawiecki.

"Jezu, on się siny robi". Babcia spanikowała, wujka uratował 10-letni Mateusz

Sześć minut z życia dziecka, które zdecydowało o życiu dorosłego. 10-letni Mateusz ma za sobą dwa kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, ale ani on, ani jego rodzice nie sądzili, że ta wiedza tak szybko się przyda. Kiedy u 30-letniego wujka chłopca doszło do zatrzymania krążenia, Mateusz nie wahał się ani chwili. Podjął reanimację i przywrócił mu funkcje życiowe.  

Strażnik miejski po służbie kopnął psa. Mężczyzna stracił pracę

40-letni strażnik miejski po służbie brutalnie kopnął małego psiaka. Ponoć miało to przekonać właścicielkę psa, że powinna wyprowadzać go na smyczy. Kluczowy w tej sprawie okazał się monitoring. To dzięki niemu udało się zidentyfikować mężczyznę. Czterdziestolatek stracił pracę. Nie były jedyne skutki jego agresywnego postępowania.

Awaria w Warszawie. Rząd zapowiada budowę tymczasowego rurociągu

W związku z awarią dwóch kolektorów warszawskiej oczyszczalni Czajka rzad zapowiada budowę tymczasowego, zastępczego rurociągu, po to, żeby ścieki nie musiały być zrzucane do Wisły. Swoje pomysły na zmniejszenie szkodliwości mają też władze Warszawy. Kolejny raz zapewniają, że ścieki nie mają wpływu na jakość wody w kranach, bo woda do kranów pobierana jest z Wisły wyżej, niż zrzucane są ścieki. Do przyjęcia zanieczyszczonej wody przygotowuje się Płock.

Program Mieszkanie Plus. Zapowiedzi premiera i dane spółki

Mieszkania w ramach programu już powstały, bądź powstają, ale nie na taką skalę, o której mówił premier. Spółce, odpowiedzialnej za realizację programu mieszkanie plus, udało się wybudować 867 mieszkań. Drugie tyle jest w budowie. Ale to wciąż nie jest sto tysięcy.

Trwa "dopinanie" list. Co z paktem do Senatu?

Zarząd Platformy Obywatelskiej i "dopinanie list". Koalicja Obywatelska wciąż rozmawia z lewicą. Pytanie - co z tych rozmów wyniknie? Jedni rozmawiają z partnerami, inni z wyborcami i w tych rozmowach pojawia się dawno nie widziana twarz.

Załamanie pogody w Polsce. Dachy odlatywały w powietrze

Pogodowy armagedon w Szczecinie, Kołobrzegu i Starogardzie Gdańskim. Niebezpiecznie było też w Wielkopolsce. Drzewa kładły się na samochody, a dachy odklejały się od domów i odlatywały w powietrze. Woda lała się wszędzie i wszędzie wlewała.

Platforma zapowiada złożenie wniosku o wotum nieufności wobec Ziobry

Platforma składa w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Przed głosowaniem zapowiada się gorąca debata. Po tym, jak dziennikarze portalu onet.pl i "Gazety Wyborczej" opisali, jak urzędnicy ministerstwa zlecali oczernianie niezawisłych sędziów, zespół współpracowników ministra Ziobry znacznie się skurczył. Śledztwa na razie nie ma, minister wciąż jest na stanowisku.