Lawinowo rośnie liczba osób na kwarantannie

Tylko ostatniej doby w Polsce przybyło ponad czterdzieści tysięcy osób na kwarantannie. Łącznie na kwarantannie jest teraz blisko 400 tysięcy Polaków. Przypominamy: o obowiązku odbycia kwarantanny decydują pracownicy sanepidu.

Długie kolejki na granicy polsko-niemieckiej

Gigantycznie kolejki na zachodniej granicy. W Słubicach kolejki ustawiały się już od świtu. Czas oczekiwania to kilka godzin. Powód? Punkty testowania, w których brakuje rąk do pracy. Od soboty do Niemiec wjadą tylko osoby zdrowe.

Bielsko-Biała wprowadza lockdown. "Nie można było czekać"

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski o zamknięciu miejskich instytucji poinformował przed rządową decyzją o lockdownie w całym kraju. Chorych w regionie cały czas przybywa, zapowiedziano utworzenie kolejnych łóżek w szpitalu miejskim, ponieważ miejsc na oddziale covidowym już prawie nie ma. Śląsk jest w czołówce województw najmocniej dotkniętych przez koronawirusa.

"Polskie drogi to drogi śmierci". Miasto Jest Nasze proponuje zmiany

Pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na pasy i limit prędkości w terenie zabudowanym ten sam już przez całą dobę - to tylko część zmian w Prawie o ruchu drogowym, które zaczną obowiązywać 1 czerwca. Członkowie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze uważają, że to wciąż za mało, i proponują, żeby firmy ubezpieczeniowe współfinansowały leczenie poszkodowanych w wypadkach, a także waloryzację wysokości mandatów.

"Dzisiaj COVID-19 to może być ból gardła". Jakie objawy wskazują na zakażenie?

Zakażamy się częściej i szybciej, chorujemy ciężej, mamy inne objawy, bo bywa, że sam katar i ból gardła to jedyne oznaki zakażenia koronawirusem. Rzadziej tracimy węch i smak, częściej COVID-19 przypomina zwykłe przeziębienie, ale jego powikłania i konsekwencje bywają tragiczne. Mutacja brytyjska odpowiada już za około 70 procent zakażeń w Polsce, więc warto wiedzieć, jak objawia się zakażenie.

Zjednoczona Prawica targana konfliktami. Wracają pytania o przyspieszone wybory

Trzy posłanki, senator i drugie miejsce w sondażach - choć w parlamencie Szymon Hołownia szabel ma niewiele, to sondaże dają mu wysokie poparcie, czasem przewagę nad Koalicją Obywatelską i niewielką stratę wobec PiS. Zjednoczona Prawica nękana wewnętrznymi konfliktami i walką o władzę wśród koalicjantów nie wyklucza przyspieszonych wyborów, ale Jarosław Kaczyński w pamięci ma to, co wydarzyło się w 2007 roku.

Senator Staroń chce, żeby u notariuszy były kamery. Jest projekt ustawy

Dla działających w całej Polsce grup przestępczych najbardziej dochodowe stało się wyłudzanie nieruchomości. Często z pomocą notariuszy - niektórzy z nich mają już zarzuty. Dlatego senator Lidia Staroń chce, żeby czynności wykonywane przez notariuszy były nagrywane. Projekt ustawy jej autorstwa rozpatrują senackie komisje.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Tomasza Grodzkiego

- Stu agentów CBA szukało na mnie haków w 23 miejscach - twierdzi marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Prokuratura chce przedstawić mu cztery zarzuty korupcyjne, które dotyczą przyjęcia korzyści majątkowych w latach 2006, 2009 i 2012. Wniosek o uchylenie immunitetu prokuratura wystosowała w poniedziałek. Według opozycji jest to atak polityczny i próba przykrycia sprawy Daniela Obajtka.

Zakażeń przybywa. Trudna sytuacja zwłaszcza na Śląsku i na Mazowszu

Przypadków zachorowań na COVID-19 jest tak dużo, że brakuje karetek. Śmigłowce LPR są w akcji niemal cały czas. Pomagać muszą też strażacy. Warszawscy ratownicy medyczni wyjeżdżają średnio osiemset razy dziennie. Ratownik Rafał Chanas pracuje tygodniowo nawet 100 godzin. Sytuację w stolicy ratuje szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym.

W łódzkiej hali Expo został uruchomiony szpital tymczasowy

Na początek 56 łóżek, w tym 12 z respiratorami - w hali Expo w Łodzi ruszył właśnie szpital tymczasowy. Pierwszy pacjent przyjechał wczesnym popołudniem. Łóżek i respiratorów w hali Expo na być jeszcze więcej. Wojewoda łódzki zapowiedział, że do końca tygodnia w województwie przybędzie czterysta łóżek covidowych.

Sędzia Krystian Markiewicz zapytał TSUE o legalność powołania sędziów rekomendowanych przez nową KRS

Sąd Okręgowy w Katowicach wysłał pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie legalności powołania wszystkich sędziów, którzy dostali rekomendację nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Po raz pierwszy sprawa dotyczy sądów powszechnych i aż tysiąca sędziów. Sędzia Krystian Markiewicz postanowił zwrócić się do TSUE po tym, kiedy miał orzekać w jednym składzie z sędzią, która awansowała do Sądu Okręgowego w Katowicach po rekomendacji obecnej KRS.

NIK krytykuje za brak spójnego planu przeciwdziałania suszy. Wody Polskie odpierają zarzuty

Nie ma spójnego planu, strategii i konsekwencji. Tak działania instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie suszy w rolnictwie ocenia Najwyższa Izba Kontroli. W poniedziałek 22 marca - w Światowym Dniu Wody – NIK opublikowała raport w tej sprawie, ale Wody Polskie odpierają zarzuty. Problem suszy, niegdyś pojawiający się co kilka lat, teraz występuje już niemal co roku. Eksperci są zgodni - żeby przeciwdziałać niedoborom wody, konieczne są inwestycje w tak zwaną małą retencję.

Rekordowo długa terapia. Pacjent zakażony koronawirusem spędził 68 dni pod ECMO

Płuca zakażonego koronawirusem pana Dariusza na respirator były już za słabe, więc trzeba było je odciążyć, ale gdy lekarze podłączali go pod ECMO, nie sądzili, że terapia potrwa tak długo. To było 68 dni wymagającej terapii, która zakończyła się sukcesem. To, że pan Dariusz jest z rodziną w domu i oddycha samodzielnie, jest sukcesem lekarzy Górnośląskiego Centrum Medycznego. ECMO to pozaustrojowe utlenianie krwi - czasami nazywa się to "terapią ostatniej szansy".

Kolejna dostawa szczepionek dotarła do Polski. "Perspektywy są pewnie lepsze w najbliższych miesiącach"

Szczepienia przeciw COVID-19 nabierają tempa i kolejna już grupa może się na nie zapisywać - 66-latków i 65-latków. W Polsce zaszczepionych zostało już ponad pięć milionów osób, z czego niespełna dwa miliony dwiema dawkami. Właśnie dotarła do nas kolejna dostawek szczepionek Pfizera. Niektórzy jednak, w obawie przed skutkami ubocznymi, rezygnują ze szczepienia. Lekarze stanowczo to odradzają - szczepionki są bowiem bezpieczne, w przeciwieństwie do COVID-19.

Drugi taki wypadek w ciągu miesiąca. Na A4 koło Jarosławia autokar wypadł z drogi

W tym miesiącu już po raz drugi doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem autokaru na autostradzie A4 w pobliżu Jarosławia. Informację o wypadku służby dostały po godzinie 23 w niedzielę. Według ich ustaleń kierowca autokaru na ukraińskich numerach z nieznanych przyczyn zjechał z drogi, uderzył w bariery energochłonne, pokonał zabezpieczenie i zjechał ze skarpy. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych. Wiadomo, że 23-letni kierowca był trzeźwy. W momencie wypadku sypał śnieg.

Pokaźna lista zarzutów i świadków. Tak wyglądał akt oskarżenia Daniela Obajtka

Kolejne publikacje i nowe informacje w sprawie Daniela Obajtka. "Gazeta Wyborcza" pisze o szczegółach aktu oskarżenia wobec ówczesnego wójta Pcimia, powiązaniach z grupą przestępczą i łapówkach. Prokurator zgłaszał aż 61 świadków i zapowiadał, że na rozprawie ujawni ponad 160 dowodów. Koalicja Obywatelska pyta też o powiązania Obajtka z Sylwią Kobyłkiewicz - to była agentka CBA, która miała kontrolować oświadczenia majątkowe, teraz szefuje jednej ze spółek Orlenu.

Politycy w środku trzeciej fali pokazują się bez maseczek. "Musi iść przykład z góry"

Szpitale pękają w szwach, ale to nie przeszkadza politykom prowadzić kampanii wyborczych. Niektórzy pokazują się w miejscach publicznych bez maseczek. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa, nie zakłada maseczki, kiedy jest w parku z rodziną lub nagrywa tam spot wyborczy. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun fotografuje się w autokarze pełnym ludzi bez maseczek.

Obostrzenia kolejny raz uderzają w kulturę

Wolne krzesła na widowni, zgaszone ekrany w kinach i galerie świecące pustkami. Kolejne restrykcje zamrażają kulturę. Publiczność nie pójdzie do kina, teatru, czy na wystawę. Dla samych kulturalnych instytucji to również problem. Głównie finansowy. Wszyscy muszą przetrwać. Na razie do 9 kwietnia.

"Dzisiaj każde objawy infekcji muszą oznaczać wykonanie testu"

Wiele miesięcy temu o testy apelowała Światowa Organizacja Zdrowia. To one dają odpowiedź na pytanie - czy ktoś jest zakażony, czy nie. Teraz już nie trzeba skierowania na wymaz od lekarza. Zgłosić się można przez internet. Ostatniej doby wykonano ponad 60 tysięcy testów, co trzeci dał wynik pozytywny.