Trzecia fala paraliżuje pracę szpitali

Gdański szpital tymczasowy w kilka godzin przestał przyjmować pacjentów. Powód? Brak wolnych łóżek. Będzie ich więcej, ale to problemu nie rozwiązuje, bo trzecia fala paraliżuje prace szpitali. Nie tylko na Pomorzu. W Szczytnie zatrudnią medyków od zaraz, bo przyda się każda para rąk. Nawet tam, gdzie pandemia nie przyspieszyła - tak jak na Pomorzu czy Warmii i Mazurach - trudno mówić o sytuacji pod kontrolą. W Krakowie słychać, że fala pandemii to jedno, ale trzeba też walczyć z tsunami niecovidowych pacjentów.

Policjanci z poznańskiego Archiwum X rozwikłali zagadkę zbrodni w lesie w Mikuszewie

Po blisko 27 latach sprawiedliwości może wreszcie stanie się zadość. Policjanci z poznańskiego Archiwum X rozwikłali zagadkę zbrodni w lesie w Mikuszewie pod Wrześnią. W kwietniu 1994 roku znaleziono tam zwłoki młodej kobiety. Wtedy sprawcy nie ustalono, śledztwo zostało umorzone. Ale zebrane dowody zostały. Dzięki nowoczesnym metodom ponownie je przebadano i jest akt oskarżenia.

Będzie kolejny kandydat na RPO. To znów aktywny polityk

Trzy podejścia już były i nie ma żadnej gwarancji, że tym razem się uda. Rusza kolejna odsłona batalii o wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest nowy termin zgłaszania kandydatów - do 19 marca. Jest również nowy kandydat. PiS znowu ma wystawić aktywnego polityka. Poseł Bartłomiej Wróblewski był przedstawicielem wnioskodawców do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Opozycja szuka wspólnego kandydata.

Rośnie liczba zakażeń. Szpitale stoją przed poważnym wyzwaniem

Liczba zakażeń rośnie, ale resort zdrowia przekonuje, że dynamika spowalnia. Co nie zmienia faktu, że szczyt trzeciej fali dopiero przed nami. Szpitale już teraz stają przed poważnymi wyzwaniami. Czy wystarczy miejsc i personelu do opieki? Czy rzeczywiście przyspieszy program szczepień?

Setki wylegitymowanych osób, liczne wnioski o ukaranie. Bilans Strajku Kobiet w Warszawie

W Dniu Kobiet odbyły się w polskich miastach manifestacje Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Policja otoczyła demonstrujących w centrum Warszawy kordonem. Warunkiem, by z niego wyjść, było wylegitymowanie się. Osoby, które odmówiły, były zatrzymywane. 335 osób zostało wylegitymowanych, będzie 188 wniosków o ukaranie do sądu - poinformował rzecznik prasowy komendanta stołecznego policji Sylwester Marczak. Motywem przewodnim manifestacji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pozostaje liberalizacja prawa aborcyjnego w Polsce. Lewica domaga się ponadto zmiany definicji gwałtu.

Nowelizacja Kodeksu drogowego podpisana. Zmiany wejdą w życie 1 czerwca

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją ustawy o ruchu drogowym pierwszeństwo mają mieć nie tylko ci piesi, którzy na przejściu już się znajdują, ale również ci, którzy dopiero na nie wchodzą. Pieszy, który zbliża się do pasów, będzie miał obowiązek ustąpić pierwszeństwa tylko tramwajowi. Nowelizacja wprowadza także jednolite ograniczenie prędkość w obszarze zabudowanym - będzie to 50 km/h, niezależnie od godziny. Ponadto kierowcy będą mieli obowiązek zachować określone odstępy od samochodów jadących przed nimi. Nowe regulacje wejdą w życie 1 czerwca.

Rząd chwali się zwalczaniem przemocy domowej, opozycja zgłasza kolejne postulaty

Ustawa antyprzemocowa ma sto dni i chwali się nią dziś Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki niej blisko 800 sprawców przemocy domowej zostało natychmiastowo odizolowanych od swoich ofiar, bez czekania na decyzję sądu. W ogromnej większości przypadków oprawcami są mężczyźni. Opozycja w Dniu Kobiet przypomina o postulatach równości płac i bardziej zdecydowanego ścigania i karania za gwałt.

Rodzie dzieci chorych na raka apelują o szczepienia

Rodzice dzieci chorych onkologicznie chcą jak najszybciej zaszczepić się przeciw COVID-19, bo nie chcą zakazić koronawirusem swoich pociech, które mają obniżoną odporność. Stąd apel do rządu, żeby mogli uzyskać szczepionkę wcześniej. Wciąż nie ma odpowiedzi resortu zdrowia, choć grupa takich rodziców nie jest duża.

Wraca dyskusja o środkach z OFE

W czerwcu mają wejść w życie przepisy, które zlikwidują Otwarte Fundusze Emerytalne. Do sierpnia osoby, które mają w nich środki, będą musiały podjąć decyzję, czy chcą je przetransferować na Indywidualne Konta Emerytalne czy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym mogą być dziedziczone, ale ich przetransferowanie będzie się wiązało z opłatą wynoszącą 15 procent. Domyślną opcją ma być właśnie transfer do IKE.

Opozycja chce wstrzymania fuzji Orlenu i Lotosu

Koalicja Obywatelska stanowczo sprzeciwia się połączeniu Orlenu i Lotosu do czasu wyjaśnienia zarzutów medialnych wobec Daniela Obajtka, prezesa Orlenu. Ponadto politycy KO zarzucają Danielowi Obajtkowi, że zawyża ceny paliw. Komisja Europejska wymaga, aby Orlen i Lotos sprzedały część swojego majątku przed fuzją. Dla polityków opozycji to "wyprzedaż majątku narodowego". Nie wiadomo, kto miałby kupić między innymi dużą część stacji benzynowych Lotosu. Na protesty opozycji odpowiedzieli Daniel Obajtek i spółka Lotos.

"Cały czas oddział zakaźny jest pełen". Rusza działalność kolejnych szpitali tymczasowych

W poniedziałek do Polski dotarło 380 tysięcy dawek szczepionki Pfizera i 340 tysięcy od firmy AstraZeneca. I choć Polska zbliża się do czterech milionów wykonanych szczepień, to wciąż nie zakończono szczepień "grupy zero", czyli lekarzy i pracowników domów pomocy społecznej. W całym kraju zajętych jest już ponad 17 tysięcy łóżek covidowych i ponad 1800 respiratorów. Dlatego kolejne miasta ponownie otwierają szpitale tymczasowe.

Papież Franciszek w Irbilu. Trzeci dzień pielgrzymki

W Mosulu papież odmówił modlitwę za ofiary prześladowań i terroru, a także przypominał, że "pokój jest silniejszy od wojny". Symboliczny był moment, gdy wypuścił białego gołębia. Kolejną odwiedzoną przez niego miejscowością był Karakosz, centrum chrześcijan w Iraku. W trzecim dniu pielgrzymki Franciszek przybył do Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu.

Będą opóźnienia w podawaniu drugich dawek szczepionek. Oficjalna decyzja już jest

Druga dawka szczepionki na COVID-19 jednak później. Jest nowy komunikat Ministerstwa Zdrowia, a w zapowiedziane opóźnienia w podawaniu drugiej dawki. W przypadku szczepionek AstraZeneki to będzie 12 tygodni, w przypadku Pfizera i Moderny do 6 tygodni. Ozdrowieńcy mają dostać zastrzyk w ciągu pół roku od zachorowania. Tempo szczepień się wydłuża, przyspiesza tempo zakażeń.

Duda o Obajtku: wydaje mi się, że jest dobrym prezesem Orlenu

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że Daniel Obajtek jest dobrym prezesem Orlenu, a opozycja zawsze będzie miała jakieś zarzuty. Te "jakieś zarzuty" dotyczą łączenia funkcji wójta Pcimia z prowadzeniem prywatnej firmy, czego zabrania prawo. Koalicja Obywatelska złożyła zawiadomienie do prokuratury. Pyta też o majątek Daniela Obajtka, wylicza jego nieruchomości i zapowiada kolejne zawiadomienia i wnioski o kontrolę.