Padają kolejne bastiony, wizjoner przestrzega. "Zagrożenie znacznie większe niż Korea Północna"


Elon Musk uważa, że skoro samochody i lekarstwa są poddane prawnym regulacjom, to również sztuczna inteligencja powinna im podlegać. Miliarder już kolejny raz ostrzega przed zagrożeniami związanymi z niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji. W lipcu Musk mówił o tym, że SI stanowi „fundamentalne ryzyko egzystencjalne dla całej ziemskiej cywilizacji”. Ryzyko w rozwoju sztucznej inteligencji widzą też m.in. twórca Microsoftu Bill Gates oraz astrofizyk Stephen Hawking. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Z jednej strony człowiek, z drugiej - sztuczna inteligencja. Tak wyglądał tegoroczny turniej w DOTA 2, strategicznej gry, która od uczestników wymaga planowania i reagowania na błędy przeciwnika. Do tej pory to zawsze człowiek wygrywał, ale tym razem było inaczej.

Maszyna o nazwie OpenAI okazała się bezkonkurencyjna. Potrafiła przewidzieć ruch przeciwnika i od początku kontrolowała sytuację. A historia sztucznej inteligencji zaczęła się niewinnie - od zwycięstwa komputera w grze w warcaby.

- Okazało się, że w chwili obecnej roboty, programy komputerowe, grają w tę grę (warcaby - przyp. red.) tak doskonale, że nie ma żadnych szans, żeby człowiek mógł wygrać. Potem dłużej opierały się szachy. Ale ta twierdza upadła, gdy w 1997 roku arcymistrz szachowy Garri Kasparow przegrał wielodniowy mecz szachowy z robotem. Inna gra, mianowicie gra w go, została pokonana w zeszłym roku przez program, który był oparty na metodzie deep learning, czyli głębokiego uczenia. Znowu padła kolejna twierdza - mówi prof. Ryszard Tadeusiewicz, informatyk z AGH.

"To mnie martwi"

Zaskoczony sukcesem komputera jest nawet jeden z jego twórców - amerykański wizjoner Elon Musk. Jak napisał na Twitterze: "Jeśli nie obawiacie się jeszcze zagrożeń ze strony sztucznej inteligencji, to powinniście zacząć. Mówimy o niebezpieczeństwie znacznie większym niż Korea Północna."

If you're not concerned about AI safety, you should be. Vastly more risk than North Korea. pic.twitter.com/2z0tiid0lc— Elon Musk (@elonmusk) 12 sierpnia 2017

To już kolejny raz, kiedy komputer pokazał nam, do czego jest zdolny. Dzisiaj maszyny zaczęły nas przewyższać nie tylko w grach, ale też w pracy. Schemat był podobny - od prostych czynności do tych coraz bardziej skomplikowanych.

- Zastępowanie na przykład spawacza robotem było racjonalne, bo robot robił tę samą pracę szybciej, precyzyjniej, nie męczył się - zwraca uwagę Tadeusiewicz. - W chwili obecnej, na skutek rozwoju sztucznej inteligencji, zagrożeniu są również wykonawcy tych zawodów, które wiążą się z pracą umysłową. Łącznie z pracą dziennikarza - dodaje.

I chociaż wciąż daleko nam jeszcze do rzeczywistości znanej z filmów SF, to ostrzeżenia, takie jak to opublikowane przez Muska, mówią nam o wyzwaniu, z którym prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć.

- Myślę, że problem sztucznej inteligencji przebije się do szerszej świadomości dopiero, kiedy dojdzie do jakiejś tragedii. Na przykład gdy roboty zaczną zabijać ludzi na ulicach. Teraz ta kwestia wydaje się nam tak odległa. I to mnie martwi - mówi Musk.

Konieczne regulacje

Zdaniem Muska już teraz powinniśmy zająć się tworzeniem protokołów bezpieczeństwa, które pozwolą nam kontrolować działalność inteligentnych maszyn w przyszłości.

- Nikt nie lubi poddawać się regulacjom, ale kontrolujemy wszystko, co stanowi dla nas zagrożenie: auta, samoloty, lekarstwa. Tak samo powinno być ze sztuczną inteligencją - przekonuje Musk.

Nobody likes being regulated, but everything (cars, planes, food, drugs, etc) that's a danger to the public is regulated. AI should be too.— Elon Musk (@elonmusk) 12 sierpnia 2017

Według amerykańskiego wizjonera to tylko kwestia czasu, gdy roboty będą w stanie wykonać dowolną czynność lepiej niż jakikolwiek człowiek.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS