"Okazało się, że i moją rodzinę, moich rodziców, uważano za rodzinę żydowską"


Nie można sugerować, że to nie byli Polacy - mówił o ofiarach antysemickiej nagonki Marca'68 były prezydent Bronisław Komorowski, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Podkreślił, że nagonka marcowa była przede wszystkim wymierzona w inteligencję, a jej ofiarą padły osoby, które pomimo żydowskiego pochodzenia uważały się za Polaków.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Bronisław Komorowski pozytywnie ocenił słowa Andrzeja Dudy podczas czwartkowych uroczystości rocznicowych na Uniwersytecie Warszawskim. - Tym, którzy w Marcu'68 zostali wypędzeni, którzy zginęli, i ich rodzinom, chcę powiedzieć: proszę, wybaczcie ówczesnej Polsce za to, że dokonano tego haniebnego aktu - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Pomyślałem sobie: no przecież, człowieku, ty mnie atakowałeś w czasie kampanii wyborczej, że przeprosiłem w imieniu narodu polskiego za kilkuset Żydów zabitych w Jedwabnem. Świat się zmienia i poglądy pana prezydenta też. Oczywiście, dobrze, że zrobił takie gesty - ocenił Komorowski.

- Nie można sugerować, że (ofiary nagonki - przyp. red.) to nie byli Polacy - podkreślił przy tym Komorowski. - Trudno przepraszać Żydów, kiedy z Polski wypędzani byli Polacy żydowskiego pochodzenia - dodał.

"Świat się zmienia i poglądy pana prezydenta też"
"Świat się zmienia i poglądy pana prezydenta też"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komorowscy Żydami?

Wydarzenia Marca'68 były prezydent określił jako "bunt inteligencji przeciwko systemowi". - Wśród studentów Marca były osoby pochodzenia żydowskiego, ale to byli (przede wszystkim - przyp. red.) studenci - podkreślił.

- Jednym ze smutnych, ponurych skutków Marca’68 była nagonka antyżydowska, która też czasami przebiegała śmiesznie. Ja nie zapomnę jak u mnie na podwórku okazało się, że i moją rodzinę, moich rodziców, uważano za rodzinę żydowską. Argument był prosty. Mimo, że sąsiadka mówiła: "Ale jak to? przecież oni chodzą do kościoła", to matka jednej z koleżanek ze szkoły mówiła: "No tak, ale tacy to najgorsi. To na pewno Żydzi". Dlaczego? "Przecież i ona, i on, pracują na uniwersytecie". Więc to raczej była nagonka antyinteligencka - powiedział.

W ocenie Komorowskiego ofiarami nagonki padły osoby pochodzenia żydowskiego, które dobrze się czuły w systemie PRL-owskim, bo myśleli, że "rządząca, skrajna lewica stanowi puklerz" przed ekscesami nacjonalistycznymi. Wydarzenia Marca'68 pokazały jednak coś innego - antysemityzm wywołały walki wewnętrzne w PZPR. - Ciekawe to jest, jak się zmieniało w lewicy polskiej, że przeszli od stanowisk internacjonalistycznych na nacjonalistyczne - zauważył Komorowski.

"Okazało się, że i moją rodzinę, moich rodziców, uważano za rodzinę żydowską"
"Okazało się, że i moją rodzinę, moich rodziców, uważano za rodzinę żydowską"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Kaczyński "zakładał, że będzie mała wojenka"

Bronisław Komorowski skomentował też kryzys dyplomatyczny, który wybuchł wokół nowelizacji ustawy o IPN. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński liczył się ze skandalem międzynarodowym, ale źle oszacował jego skalę. - Zakładał, że będzie mała wojenka, wybuchła bomba atomowa - stwierdził.

- Ja myślę, że on zakładał, że reakcja będzie niechętna, ale że tą niechętną reakcję świata on zdyskontuje lokalnie - ocenił. - Trudno uwierzyć, żeby to się działo bez jego wiedzy - dodał.

Zdaniem Komorowskiego PiS nie zmieni prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Wyeksploatują to do samego końca - uznał. Zaznaczył, że politycy PiS będą się przy tym "kreowali na obrońców dobrego imienia Polski".

Autor: fil/dln / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS