Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"

01.11.2022 | Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"
01.11.2022 | Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
01.11.2022 | Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Kiedy inflacja sięga 18 procent, a w jednym tylko miesiącu zamyka się 60 tysięcy firm, to wiadomo, że idzie gospodarczy kryzys. Pytanie tylko o jego skalę, bo inflacja to nie tylko problem Polski. Wzrost cen, choć w różnym tempie, dotyczy całej Unii Europejskiej.

Inflacja w październiku osiągnęła rekordową wysokości. Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w październiku wyniosła 17,9 procent rok do roku. To nie tylko liczby, bo wzrost cen ma dziś gigantyczny wpływ na codzienne życie Polaków.

- Na każdy wydatek się patrzy i szuka się nawet o 50 groszy czegoś tańszego. W efekcie miesiąca jest jakaś różnica. Ciężkie czasy przyszły - mówi Jarosław Modzelewski, mieszkaniec Gdańska.

- Szukamy dodatkowych możliwości zarobku, żeby jakoś to zrekompensować. Pracujemy dłużej i ciężej - dodaje Weronika Kawczyńska, mieszkanka Świecka.

Z ekspertami próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak będą zmieniały się w najbliższych miesiącach ceny, czyli jakie wnioski możemy dziś wyciągać na podstawie różnych ekonomicznych danych oraz działań polskiego rządu.

- Według moich analiz ten poziom 20 procent (inflacji - przyp. red.) przekroczymy w styczniu 2023 roku - uważa Paweł Majtkowski, analityk eToro.

- Ta inflacja jeszcze będzie rosła do grudnia i w następnym roku na pewno cały pierwszy kwartał - twierdzi prof. Marian Noga, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Jak Europa walczy z inflacją?

To, co ważne w walce z rosnącymi cenami w Polsce, to - jak mówią ekonomiści - uczciwość rządu i prezesa Narodowego Banku Polskiego w komunikacji z ludźmi. Ważne, by rządzący, którzy mają dostęp do pełnych danych, nie próbowali pudrować rzeczywistości w swoich wystąpieniach i gdy podejmują kluczowe dla finansów decyzje. - Jeśli powiedzą jasno Polakom: teraz jest inflacja, musimy podjąć pewne kroki i nie będzie łatwo, to jesteśmy w stanie w przyszłym roku wyjść z tego problemu. Jeżeli tak się nie stanie i będziemy udawać, że nic się nie dzieje, to presja inflacyjna, konsumpcyjna, będzie coraz większa - podkreśla Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum im. Adama Smitha.

W tym kontekście warto przypomnieć słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego o inflacji z początku lipca.

- Najprawdopodobniej szczyt inflacji jest właśnie w czasie wakacji, w lecie. Z tego szczytu inflacji powoli zaczniemy schodzić w dół - mówił prezes banku centralnego.

Tyle, że to właśnie w lipcu w opublikowanym przez Narodowy Bank Polski raporcie o inflacji można było przeczytać, że szczyt inflacji prognozowany jest na pierwszy kwartał 2023 roku.

Wzrost cen, choć w różnym tempie, dotyczy całej Unii Europejskiej. W październiku inflacja w strefie Euro jeszcze nigdy w historii nie była tak wysoka. Wyniosła prawie 11 procent, co oznacza, że i tam stopy procentowe będą rosnąć.

- Ja sądzę, że jest to ogólnoeuropejski problem. Europa z jednej strony chce zwalczyć inflacje poprzez podwyżki stóp procentowych, bo podnosi stopy nie tylko NBP, ale też bank w Czechach, na Węgrzech w Rumunii, Europejski Bank Centralny, a jednocześnie wiele rządów stara się zrekompensować obywatelom koszty rosnących ceny energii poprzez transfery - wskazuje Ignacy Morawski, ekonomista z "Puls Biznes".

Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce ma zapaść 9 listopada.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS