Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"

01.11.2022 | Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"
01.11.2022 | Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
01.11.2022 | Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Kiedy inflacja sięga 18 procent, a w jednym tylko miesiącu zamyka się 60 tysięcy firm, to wiadomo, że idzie gospodarczy kryzys. Pytanie tylko o jego skalę, bo inflacja to nie tylko problem Polski. Wzrost cen, choć w różnym tempie, dotyczy całej Unii Europejskiej.

Inflacja w październiku osiągnęła rekordową wysokości. Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w październiku wyniosła 17,9 procent rok do roku. To nie tylko liczby, bo wzrost cen ma dziś gigantyczny wpływ na codzienne życie Polaków.

- Na każdy wydatek się patrzy i szuka się nawet o 50 groszy czegoś tańszego. W efekcie miesiąca jest jakaś różnica. Ciężkie czasy przyszły - mówi Jarosław Modzelewski, mieszkaniec Gdańska.

- Szukamy dodatkowych możliwości zarobku, żeby jakoś to zrekompensować. Pracujemy dłużej i ciężej - dodaje Weronika Kawczyńska, mieszkanka Świecka.

Z ekspertami próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak będą zmieniały się w najbliższych miesiącach ceny, czyli jakie wnioski możemy dziś wyciągać na podstawie różnych ekonomicznych danych oraz działań polskiego rządu.

- Według moich analiz ten poziom 20 procent (inflacji - przyp. red.) przekroczymy w styczniu 2023 roku - uważa Paweł Majtkowski, analityk eToro.

- Ta inflacja jeszcze będzie rosła do grudnia i w następnym roku na pewno cały pierwszy kwartał - twierdzi prof. Marian Noga, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Jak Europa walczy z inflacją?

To, co ważne w walce z rosnącymi cenami w Polsce, to - jak mówią ekonomiści - uczciwość rządu i prezesa Narodowego Banku Polskiego w komunikacji z ludźmi. Ważne, by rządzący, którzy mają dostęp do pełnych danych, nie próbowali pudrować rzeczywistości w swoich wystąpieniach i gdy podejmują kluczowe dla finansów decyzje. - Jeśli powiedzą jasno Polakom: teraz jest inflacja, musimy podjąć pewne kroki i nie będzie łatwo, to jesteśmy w stanie w przyszłym roku wyjść z tego problemu. Jeżeli tak się nie stanie i będziemy udawać, że nic się nie dzieje, to presja inflacyjna, konsumpcyjna, będzie coraz większa - podkreśla Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum im. Adama Smitha.

W tym kontekście warto przypomnieć słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego o inflacji z początku lipca.

- Najprawdopodobniej szczyt inflacji jest właśnie w czasie wakacji, w lecie. Z tego szczytu inflacji powoli zaczniemy schodzić w dół - mówił prezes banku centralnego.

Tyle, że to właśnie w lipcu w opublikowanym przez Narodowy Bank Polski raporcie o inflacji można było przeczytać, że szczyt inflacji prognozowany jest na pierwszy kwartał 2023 roku.

Wzrost cen, choć w różnym tempie, dotyczy całej Unii Europejskiej. W październiku inflacja w strefie Euro jeszcze nigdy w historii nie była tak wysoka. Wyniosła prawie 11 procent, co oznacza, że i tam stopy procentowe będą rosnąć.

- Ja sądzę, że jest to ogólnoeuropejski problem. Europa z jednej strony chce zwalczyć inflacje poprzez podwyżki stóp procentowych, bo podnosi stopy nie tylko NBP, ale też bank w Czechach, na Węgrzech w Rumunii, Europejski Bank Centralny, a jednocześnie wiele rządów stara się zrekompensować obywatelom koszty rosnących ceny energii poprzez transfery - wskazuje Ignacy Morawski, ekonomista z "Puls Biznes".

Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce ma zapaść 9 listopada.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN