Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"

01.11.2022 | Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"
01.11.2022 | Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
01.11.2022 | Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen. "Ciężkie czasy przyszły"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Kiedy inflacja sięga 18 procent, a w jednym tylko miesiącu zamyka się 60 tysięcy firm, to wiadomo, że idzie gospodarczy kryzys. Pytanie tylko o jego skalę, bo inflacja to nie tylko problem Polski. Wzrost cen, choć w różnym tempie, dotyczy całej Unii Europejskiej.

Inflacja w październiku osiągnęła rekordową wysokości. Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w październiku wyniosła 17,9 procent rok do roku. To nie tylko liczby, bo wzrost cen ma dziś gigantyczny wpływ na codzienne życie Polaków.

- Na każdy wydatek się patrzy i szuka się nawet o 50 groszy czegoś tańszego. W efekcie miesiąca jest jakaś różnica. Ciężkie czasy przyszły - mówi Jarosław Modzelewski, mieszkaniec Gdańska.

- Szukamy dodatkowych możliwości zarobku, żeby jakoś to zrekompensować. Pracujemy dłużej i ciężej - dodaje Weronika Kawczyńska, mieszkanka Świecka.

Z ekspertami próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak będą zmieniały się w najbliższych miesiącach ceny, czyli jakie wnioski możemy dziś wyciągać na podstawie różnych ekonomicznych danych oraz działań polskiego rządu.

- Według moich analiz ten poziom 20 procent (inflacji - przyp. red.) przekroczymy w styczniu 2023 roku - uważa Paweł Majtkowski, analityk eToro.

- Ta inflacja jeszcze będzie rosła do grudnia i w następnym roku na pewno cały pierwszy kwartał - twierdzi prof. Marian Noga, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Jak Europa walczy z inflacją?

To, co ważne w walce z rosnącymi cenami w Polsce, to - jak mówią ekonomiści - uczciwość rządu i prezesa Narodowego Banku Polskiego w komunikacji z ludźmi. Ważne, by rządzący, którzy mają dostęp do pełnych danych, nie próbowali pudrować rzeczywistości w swoich wystąpieniach i gdy podejmują kluczowe dla finansów decyzje. - Jeśli powiedzą jasno Polakom: teraz jest inflacja, musimy podjąć pewne kroki i nie będzie łatwo, to jesteśmy w stanie w przyszłym roku wyjść z tego problemu. Jeżeli tak się nie stanie i będziemy udawać, że nic się nie dzieje, to presja inflacyjna, konsumpcyjna, będzie coraz większa - podkreśla Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum im. Adama Smitha.

W tym kontekście warto przypomnieć słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego o inflacji z początku lipca.

- Najprawdopodobniej szczyt inflacji jest właśnie w czasie wakacji, w lecie. Z tego szczytu inflacji powoli zaczniemy schodzić w dół - mówił prezes banku centralnego.

Tyle, że to właśnie w lipcu w opublikowanym przez Narodowy Bank Polski raporcie o inflacji można było przeczytać, że szczyt inflacji prognozowany jest na pierwszy kwartał 2023 roku.

Wzrost cen, choć w różnym tempie, dotyczy całej Unii Europejskiej. W październiku inflacja w strefie Euro jeszcze nigdy w historii nie była tak wysoka. Wyniosła prawie 11 procent, co oznacza, że i tam stopy procentowe będą rosnąć.

- Ja sądzę, że jest to ogólnoeuropejski problem. Europa z jednej strony chce zwalczyć inflacje poprzez podwyżki stóp procentowych, bo podnosi stopy nie tylko NBP, ale też bank w Czechach, na Węgrzech w Rumunii, Europejski Bank Centralny, a jednocześnie wiele rządów stara się zrekompensować obywatelom koszty rosnących ceny energii poprzez transfery - wskazuje Ignacy Morawski, ekonomista z "Puls Biznes".

Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce ma zapaść 9 listopada.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS