Justyna Socha nie jest już szefową STOP NOP. Członkowie stowarzyszenia złożyli też zawiadomienie do prokuratury

02.11.2022 | Justyna Socha nie jest już szefową STOP NOP. Członkowie stowarzyszenia złożyli też zawiadomienie do prokuratury
02.11.2022 | Justyna Socha nie jest już szefową STOP NOP. Członkowie stowarzyszenia złożyli też zawiadomienie do prokuratury
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
02.11.2022 | Justyna Socha nie jest już szefową STOP NOP. Członkowie stowarzyszenia złożyli też zawiadomienie do prokuraturyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Justyna Socha przez lata była twarzą ruchów antyszczepionkowych. Kwestionowała skuteczność szczepień i pouczała lekarzy oraz naukowców. Nie pełni już jednak funkcji prezes Stowarzyszenia STOP NOP. W tle jest podejrzenie wyłudzenia blisko pół miliona złotych.

Stowarzyszenie antyszczepionkowe, w którym działała Justyna Socha, wstrzymało działalność i skierowało zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o pieniądze.

"Justyna Socha na kolejnym już z kolei walnym zgromadzeniu członków nie rozliczyła się z finansów stowarzyszenia oraz nie pokazała, na co były wydatkowane liczne publiczne zbiórki, nie tylko na konto stowarzyszenia, ale przede wszystkim na konto prywatne" - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia STOP NOP.

Zawiadomienie do prokuratury jeszcze nie wpłynęło, ale gdy wpłynie - nie będzie pierwszym.

- Prowadzimy również od początku roku postępowanie dotyczące przywłaszczenia środków pieniężnych. Chodzi o środki pochodzące ze składek, na szkodę Stowarzyszenia STOP NOP - informuje Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Kontrowersyjna działalność Sochy

Justyna Socha, agentka ubezpieczeniowa po technikum ekonomicznym, bez wykształcenia medycznego, od lat przekonuje o rzekomej szkodliwości szczepień oraz poucza lekarzy i naukowców.

Jednak była już prezes antyszczepionkowego stowarzyszenia przegrała przed sądem z lekarzem Pawłem Grzesiowskim, którego pomówiła o to, że jest opłacany przez koncerny farmaceutyczne.

- Było rozsyłanie informacji do wszystkich najważniejszych instytucji w państwie, że ja jestem skorumpowany. Dostał to premier, dostał to minister zdrowia - przypomina dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń pandemicznych.

Socha o anestezjologach wypisywała, że zabijają ludzi na OIOM-ach, by zwolnić łóżka.

- Poczułem się bardzo oburzony, byłem wtedy po ciężkim dyżurze. Udałem się wtedy na policję w celu złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez panią Justynę Sochę. Znaleźliśmy się wspólnie w sądzie - wspomina Michał Szuszkiewicz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu.

Ruch antyszczepionkowy

Antyszczepionkowcy podważają naukę, zastraszają lekarzy i szkodzą zdrowiu wszystkich.

- Jeżeli istnieją organizacje, które aktywnie propagują postawy antyzdrowotne, to takie organizacje powinny być przynajmniej nielegalne - uważa Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Stowarzyszenie Sochy było wspierane przez polityków Kukiz'15, Konfederacji i Solidarnej Polski. Wprowadziło też do Sejmu projekt znoszący obowiązkowe szczepienia, który ostatecznie upadł.

Justyna Socha zbierała już pieniądze na zepsute sprzęgło i na nowy samochód. Zarzutami o finansowe przekręty raczej się nie przejęła. Właśnie w internecie założyła nową zrzutkę - na działalność społeczną.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS