Kryzys migracyjny w Wielkiej Brytanii narasta. Szefowa MSW w ogniu krytyki

01.11 | Kryzys migracyjny w Wielkiej Brytanii narasta. Szefowa MSW w ogniu krytykiFakty TVN

Brytyjskie centrum imigracyjne w Dover jest przeludnione, pojawiają się informacje o pierwszych przypadkach zakażeń świerzbem i błonicą, a także oskarżenia o nieludzkie traktowanie. Do tego sytuacji nie poprawia kontrowersyjna retoryka szefowej MSW i atak koktajlami Mołotowa na ośrodek. Zdaniem polityków Partii Pracy nad kryzysem imigracyjnym na Wyspach nikt nie panuje.

W byłej wojskowej bazie, przerobionej na centrum migracyjne, są ponad cztery tysiące ludzi. Tymczasem nie powinno być ich tam więcej niż 1,5 tysiąca. Migranci, którzy na Wyspy Brytyjskie przybyli małymi łodziami, ryzykując życie na groźnych wodach kanału La Manche, śpią na podłogach w przeludnionych pokojach. Pojawiły się już pierwsze przypadki zakażeń świerzbem i błonicą.

Krytykowana za sytuację migrantów szefowa brytyjskiego MSW przekonuje, że przyczyną zatoru jest opieszałość francuskich pograniczników i światowy kryzys uchodźczy. Jednocześnie argumentuje, że trzeba naprawić złamany system przyznawania azylu, a liczba nielegalnych imigrantów wymknęła się spod kontroli przez Albańczyków. Tym samym Suella Braverman wystawiła najgorszą z możliwych ocen samej sobie i swojej partii, która za ochronę granic odpowiedzialna jest od 12 lat.

- Brytyjczycy zasługują na to, żeby wiedzieć, która partia podchodzi poważnie do zatrzymania inwazji migrantów na nasze południowe wybrzeża, a która partia tego nie robi - mówiła Braverman podczas wystąpienia w Izbie Gmin.

Taki język nawet część jej partyjnych kolegów uznała za przesadę i podgrzewanie skrajnie prawicowego ekstremizmu w zaledwie kilka dni po tym, jak ośrodek dla migrantów w Dover został obrzucony koktajlami Mołotowa. Cierpiący na chorobę psychiczną sprawca ataku popełnił samobójstwo.

"Szukanie azylu nie jest nielegalne"

Opozycja zarzuca szefowej MSW ignorowanie ostrzeżeń, celowe zaniedbania i nieludzkie traktowanie uchodźców.

- Nie ma nic patriotycznego w sprawianiu dzieciom cierpienia - stwierdziła Stella Creasy, posłanka Partii Pracy.

- Szukanie azylu nie jest nielegalne. Nielegalne jest więzienie ludzi bez podstaw prawnych - dodała Joanna Cherry, posłanka Partii Pracy.

Centrum w Manston miało służyć rejestracji i alokacji migrantów, ale jego prace sparaliżowały rekordowe liczby. Od początku roku na Wyspy dotarło niemal 40 tysięcy migrantów - przez cały zeszły rok 28,5 tysiąca. Niektórzy spędzają w centrach imigracyjnych więcej czasu niż przewidują przepisy, wiec rządowi grozi kolejny kryzys wywołany falą pozwów organizacji humanitarnych.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS