Kryzys migracyjny w Wielkiej Brytanii narasta. Szefowa MSW w ogniu krytyki

01.11 | Kryzys migracyjny w Wielkiej Brytanii narasta. Szefowa MSW w ogniu krytykiFakty TVN

Brytyjskie centrum imigracyjne w Dover jest przeludnione, pojawiają się informacje o pierwszych przypadkach zakażeń świerzbem i błonicą, a także oskarżenia o nieludzkie traktowanie. Do tego sytuacji nie poprawia kontrowersyjna retoryka szefowej MSW i atak koktajlami Mołotowa na ośrodek. Zdaniem polityków Partii Pracy nad kryzysem imigracyjnym na Wyspach nikt nie panuje.

W byłej wojskowej bazie, przerobionej na centrum migracyjne, są ponad cztery tysiące ludzi. Tymczasem nie powinno być ich tam więcej niż 1,5 tysiąca. Migranci, którzy na Wyspy Brytyjskie przybyli małymi łodziami, ryzykując życie na groźnych wodach kanału La Manche, śpią na podłogach w przeludnionych pokojach. Pojawiły się już pierwsze przypadki zakażeń świerzbem i błonicą.

Krytykowana za sytuację migrantów szefowa brytyjskiego MSW przekonuje, że przyczyną zatoru jest opieszałość francuskich pograniczników i światowy kryzys uchodźczy. Jednocześnie argumentuje, że trzeba naprawić złamany system przyznawania azylu, a liczba nielegalnych imigrantów wymknęła się spod kontroli przez Albańczyków. Tym samym Suella Braverman wystawiła najgorszą z możliwych ocen samej sobie i swojej partii, która za ochronę granic odpowiedzialna jest od 12 lat.

- Brytyjczycy zasługują na to, żeby wiedzieć, która partia podchodzi poważnie do zatrzymania inwazji migrantów na nasze południowe wybrzeża, a która partia tego nie robi - mówiła Braverman podczas wystąpienia w Izbie Gmin.

Taki język nawet część jej partyjnych kolegów uznała za przesadę i podgrzewanie skrajnie prawicowego ekstremizmu w zaledwie kilka dni po tym, jak ośrodek dla migrantów w Dover został obrzucony koktajlami Mołotowa. Cierpiący na chorobę psychiczną sprawca ataku popełnił samobójstwo.

"Szukanie azylu nie jest nielegalne"

Opozycja zarzuca szefowej MSW ignorowanie ostrzeżeń, celowe zaniedbania i nieludzkie traktowanie uchodźców.

- Nie ma nic patriotycznego w sprawianiu dzieciom cierpienia - stwierdziła Stella Creasy, posłanka Partii Pracy.

- Szukanie azylu nie jest nielegalne. Nielegalne jest więzienie ludzi bez podstaw prawnych - dodała Joanna Cherry, posłanka Partii Pracy.

Centrum w Manston miało służyć rejestracji i alokacji migrantów, ale jego prace sparaliżowały rekordowe liczby. Od początku roku na Wyspy dotarło niemal 40 tysięcy migrantów - przez cały zeszły rok 28,5 tysiąca. Niektórzy spędzają w centrach imigracyjnych więcej czasu niż przewidują przepisy, wiec rządowi grozi kolejny kryzys wywołany falą pozwów organizacji humanitarnych.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS