Najnowsze

Najnowsze

Jedno orzeczenie, wiele intrepretacji. Politycy o wyroku TSUE

Jeden wyrok TSUE - i wiele politycznych interpretacji. W rządzie słychać o porażce autorów pytań prejudycjalnych. Jeśli będą jednak wątpliwości to wyrok unijnego trybunału może przeanalizować Trybunał Konstytucyjny - mówił minister Michał Dworczyk. Natomiast zdaniem opozycji z Luksemburga płynie jasny sygnał, że zmiany Prawa i Sprawiedliwości w sądownictwie są niezgodne z unijnym prawem.

Wyrok TSUE. "Szczelna tama dla niszczenia zasady trójpodziału władzy"

Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej. Tak brzmi wyrok unijnego trybunału. To odpowiedź na pytania Sądu Najwyższego. Pytania dotyczyły także nowej KRS. Według TSUE Krajowa Rada Sądownictwa może składać wnioski o powołanie na stanowisko sędziego, ale sama musi być niezależna od władzy. Członków nowej KRS wybrali politycy.

TSUE wydał wyrok. Piłeczka po stronie polskiego Sądu Najwyższego

To Sąd Najwyższy w Polsce będzie musiał zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej - orzekł we wtorek w Luksemburgu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał wyróżnił też kwestie, które SN powinien zbadać, by dokonać takiej oceny. Wśród nich kwestię niezależności Krajowej Rady Sądownictwa od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Grzech ekologiczny? "To broni się i biblijnie, i teologicznie"

Pomysł wprowadzenia grzechu ekologicznego broni się przede wszystkim i biblijnie, i teologicznie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS teolog Piotr Kosiak, komentując pomysł papieża Franciszka, by taki grzech określić. Drugi gość programu pochwalił biskupa Rzymu za działalność na rzecz ochrony środowiska naturalnego. - Dyplomacja watykańska pod przywództwem papieża Franciszka robi tyle, ile jest w stanie - powiedział Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland. - To widać na każdym szczycie klimatycznym - dodał.

Rusza sejmowy ekspres. PiS chce szybko wprowadzić zmiany w składkach na ZUS i w akcyzie

Przeciwko zniesieniu limitu składek ZUS jest Porozumienie Jarosława Gowina, Koalicja Obywatelska, prezydent, pracodawcy, a także Solidarność. Związkowcy boją się "rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych", czyli sytuacji, w której ci, którzy płacili bardzo wysokie składki ZUS, zażądają potem bardzo wysokich emerytur. Jednak PiS złożył projekt ustawy i ma szansę go uchwalić w Sejmie, posiłkując się głosami posłów Lewicy. Sejm będzie pracował nad ustawą w nocy.

Służby zawiodły w sprawie spotkania w Rytlu? "Nie mamy nic do powiedzenia mediom"

SOP i ABW nie komentują kwestii związanych z wizytą ówczesnej premier Beaty Szydło i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w dotkniętym wichurą Rytlu w 2017 roku. Okazuje się, że premier i minister spotkali się wówczas - najprawdopodobniej przypadkowo - z trójmiejskimi gangsterami, którzy w Rytlu akurat nie byli przypadkowo. Ludzie z trójmiejskiego półświatka udawali wolontariuszy i robili sobie zdjęcia z członkami rządu. Zdaniem ekspertów, służby powinny zapobiegać takim sytuacjom.

Bunt w Trybunale. Reportaż "Czarno na białym" o 20:30 w TVN24

Na sędziego Trybunału Konstytucyjnego wybrała go partia rządząca. Reporter TVN24 dotarł do pism Jarosława Wyrembaka do prezes Julii Przyłębskiej. Sędzia pisze o ograniczaniu swobody wykonywania funkcji czy wynoszeniu dokumentów z cudzego gabinetu. Więcej na ten temat dziś w "Czarno na Białym" o godzinie 20:30 w TVN24.

Prognoza pogody na wtorek 19 listopada

We wtorek będzie pogodnie. Tylko na Pomorzu przejściowo wystąpią słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień od 9 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr na ogół umiarkowany, południowo-wschodni. W górach zjawiska fenowe: na Śnieżce feny o prędkości osiągającej około 100 km/h, podobnie na na Kasprowym Wierchu.

We wtorek decyzja TSUE. Premier: Polska zaakceptuje wyrok

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać orzeczenie dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości. W swoim wyroku odpowie na pytania o legalność powołania nowej Krajowej Rady Sądownictwa i jej niezawisłość, a także o status Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że polski rząd wykona każdy wyrok, który będzie zgodny z prawem unijnym i polską konstytucją.

Piszczek o odejściu z kadry: to nie był impuls

W narodowych barwach rozegrał 65 meczów. We wtorek, podczas spotkania ze Słowenią, oficjalnie pożegna się z kibicami. Łukasz Piszczek po jedenastu latach odchodzi z polskiej kadry. O tym, jak je wspomina, opowiedział w wywiadzie dla TVN24.

Napięta sytuacja w Koninie. Zwołano sztab kryzysowy

Protesty po śmierci 21-latka, który został zastrzelony przez policjanta.W niedzielę wieczorem przed Komendą Miejską Policji w Koninie zebrało się kilkadziesiąt osób. Demonstrujący wykrzykiwali wulgarne hasła. Doszło także do ataku na mundurowych i zamieszek. Policja w tej sprawie zatrzymała siedem osób.

We wtorek TSUE wyda wyrok. Jak może wyglądać jego wykonanie?

We wtorek rano Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa i statusie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Orzeczenie to może wstrząsnąć całym, zreformowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, wymiarem sprawiedliwości.

Polityczny plan na wtorek. Najpierw expose, potem głosowania w sprawie ZUS i akcyzy

We wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Przedstawi w nim priorytety swojego rządu na nową kadencję. Po wystąpieniu premier ma złożyć wniosek o udzielenie wotum zaufania. Jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu, głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest po godzinie 20:00. Następnie odbędą się pierwsze czytania projektów o zniesieniu limitu składek na ZUS i podwyższeniu akcyzy.

Zamieszki w Koninie po zastrzeleniu 21-latka przez policję. 7 osób zatrzymanych

Trzech policjantów zostało rannych rannych w wyniku niedzielnych zamieszek przed komisariatem w Koninie. Zamieszki wybuchły związku ze śmiercią 21-latka zastrzelonego przez policjanta w czwartek. W niedzielę w proteście przed komisariatem udział wzięło kilkadziesiąt osób. Siedem z nich zostało zatrzymanych, w tym czterech nieletnich. Zatrzymani byli pijani. Prezydent miasta zaapelował o spokój i zwołał sztab kryzysowy.

Wyrok w sprawie pobicia Przemysława Witkowskiego. Rok więzienia dla sprawcy

Rok bezwzględnego więzienia i nawiązka pięciu tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego - to kara za pobicie dziennikarza i wykładowcy akademickiego, jaką wymierzył wrocławski sąd Maciejowi K. Mężczyzna w lipcu tego roku na bulwarach we Wrocławiu pobił Przemysła Witkowskiego za to, że ten skrytykował homofobiczne napisy na murze. - Możemy mieć poglądy jakie chcemy, ale nie ma miejsca na przemoc - uzasadniał sędzia wyrok i podkreślił, że surowa kara ma odstraszyć innych.

We wtorek TSUE wyda wyrok w sprawie Polski. Prawnicy wyliczają możliwe konsekwencje

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE jest jednoznaczna: Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia wymogów unijnego sądu. Jeśli wtorkowe orzeczenie trybunału w Luksemburgu będzie podobne, to będzie to poważny problem dla rządzących i dla Sądu Najwyższego. Opinia wynika między innymi z tego, że Krajowa Rada Sądownictwa jest w całości powoływana przez organy ustawodawcze lub organy władzy wykonawczej. Mogą się pojawić wątpliwości co do legalności decyzji nowej KRS.

Olgierd L. to "brutalny przestępca". Jak to możliwe, że Beata Szydło spotkała się z jego ludźmi?

Brutalny, bezwzględny i zuchwały. Olgierd L. to lider trójmiejskich gangsterów. Jest znany z neofaszystowskich poglądów. I on, i jego ludzie, jak pokazał "Superwizjer" TVN, przenikają też do świata polityki. Bywają w budynku Sejmu, fotografują się z VIP-ami. Na oczach funkcjonariuszy BOR w 2017 roku premier Beata Szydło spotkała się z ludźmi Olgierda L. w Rytlu po tym, jak wichura zniszczyła tę miejscowość na Pomorzu. Ona i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz robili sobie z nimi zdjęcia.