Inflacja w Polsce. Najmocniej podrożała żywność

Przy tak galopujących cenach - coraz trudniej opłacić wszystkie rachunki, wykupić niezbędne leki i zrobić podstawowe zakupy. Ceny żywności szokują. Dla coraz większej grupy ludzi każde zakupy to sztuka wyboru. Bo ceny najbardziej potrzebnych produktów rosną jeszcze bardziej niż inflacja.

Inflacja w lutym wyniosła 18,4 procent rok do roku

Inflacja w lutym wyniosła 18,4 procent r/r. Tak źle nie było od ponad 26 lat. A jesli spojrzymy na poszczególne ceny - to jest jeszcze gorzej. Żywność jest droższa o niemal 25 procent niż rok temu, paliwa - o 31 procent, opał blisko 54 procent, a ceny energii poszły w górę o 40 procent. Wszystko wskazuje jednak na to, że z tego szczytu inflacja będzie teraz szybko spadać.

Terapeutyczne bajki pomagają leżącym w szpitalach dzieciom

Pobyt dziecka w szpitalu czy choroba to przeżycie dla całej rodziny. Często też wielka trauma. Żeby szpital nie kojarzył się z koszmarem, a dziecko nie bało się nowych emocji, powstały terapeutyczne bajki. Poruszają trudne tematy, opowiadają o chemioterapii czy niepełnosprawnościach. Jak się okazuje - bajka może być dobra na wszystko.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Opozycja mówi o wątpliwościach

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w Kodeksie wyborczym. PiS stara się w nim ułatwić głosowanie najstarszym wyborcom, zwłaszcza w małych miejscowościach i na wsi. Opozycja widzi w tym dbanie rządzących głównie o własny elektorat, bo ich propozycje przepadły. Ponadto podkreśla, że zmiany wprowadzono w czasie, w którym już ich być nie powinno.

Ustawa wiatrakowa podpisana przez prezydenta. Koniec z zasadą 10H

Nowa ustawa wiatrakowa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wiatraki będą mogły powstawać w mniejszej odległości od zabudowań niż ostatnio, ale w większej niż początkowo planowano. To PiS kiedyś zmniejszył te odległość, czym zaszkodził energetyce wiatrowej. Teraz to poprawia, ale nadal obostrzenia należą do największych w Europie.

Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej z bronią

Minister Zbigniew Ziobro składał wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary wypadków górniczych z pistoletem za pasem. Wcześniej miał konferencje prasową. Cały czas był chroniony przez SOP, dlatego padają pytania, po co sam był uzbrojony. Ziobro odpowiada, że do noszenia broni ma prawo i chodzi o sport oraz bezpieczeństwo.

Program Pierwsze Mieszkanie coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w sprawie programu Pierwsze Mieszkanie. Teraz przepisy trafią do prac w Sejmie. Program ma ruszyć od 1 lipca 2023 roku. Opozycja pyta, co z poprzednim programem mieszkaniowym. Premier Mateusz Morawiecki odpowiada, że nie żyjemy w świecie idealnym, a jego rząd wstaje, nawet jeśli się potknie.

Wtargnęli z hasłami Strajku Kobiet na mszę. Sąd uniewinnił 32-osobową grupę

Weszli do poznańskiej katedry z hasłami Strajku Kobiet i przerwali mszę. Sprawa z jesieni 2020 roku trafiła do sądu, który teraz uniewinnił całą 32-osobową grupę. To był czas potężnych, masowych protestów przeciwko decyzji kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Ta okoliczność została mocno zaakcentowana w uzasadnieniu wyroku.

"Ceny są takie, że nikogo nie stać"

Ceny warzyw są rekordowe. To, co klienci odczuwają w portfelach, potwierdzają oficjalne raporty. Za żywność musieliśmy płacić w lutym średnio o 1/5 więcej niż przed rokiem. Na przykład jajka podrożały o ponad 50 procent. Najnowsze dane o inflacji mamy poznać w środę.

Arcybiskup Gołębiewski złamał zakaz nałożony przez Watykan

Arcybiskup Marian Gołębiewski wziął udział w sobotniej uroczystości religijnej - choć od sierpnia 2021 roku Watykan zabronił mu uczestnictwa w jakichkolwiek uroczystościach publicznych. Zarówno kościelnych, jak i świeckich. Zakaz jest karą za zaniedbania w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w czasie jego posługi biskupiej. Czy będą konsekwencje złamania tych sankcji?

"Nikt z rządzących nie przyszedł do nas porozmawiać"

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie protestują na sejmowych korytarzach. Trudno już zliczyć, ile razy upominali się, by państwo i rządzący naprawdę zauważyli ich problemy. Obietnic było wiele. Konkretów - jak na lekarstwo. Zwłaszcza tych finansowych. Retorycznie pytają dziś - jak żyć za 1217 złotych miesięcznie?

Koniec procesu w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. W czwartek ma zapaść wyrok

Prokuratura żąda dożywocia i podkreśla, że oskarżony nie zasługuje na złagodzenie kary., a jego motywacja zasługuje na szczególne potępienie. Stefan W. jest oskarżony o zabójstwo Pawła Adamowicza. W styczniu 2019 roku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zadał prezydentowi Gdańska ciosy nożem. - Nigdy nie przeprosił, nigdy nie okazał skruchy - mówiła w sądzie Magdalena Adamowicz. Mowy końcowe zamykają proces. W czwartek odbędzie się ogłoszenie wyroku.

Protest osób z niepełnosprawnościami i och opiekunów trwa. "Jest ogromna determinacja"

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie są "skazani na wieczny stres i żebractwo" - tak mówiła w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, odnosząc się do protestu na sejmowym korytarzu. Podziękowała protestującym za to, że są tam w imieniu setek tysięcy najsłabszych. Protest o zrównanie renty socjalnej z najniższym wynagrodzeniem trwa już od tygodnia. W weekend, mimo trwającego protestu, dziennikarze nie zostali wpuszczeni do Sejmu.

Obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie

W Krakowie stało się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć, ani nikt nie jest w stanie zrozumieć. Naród żydowski musiał zginąć tylko dlatego, że się urodził - mówił ambasador Izraela w Polsce podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Ci, którzy ocaleli i ich potomkowie, proszą o pamięć i o to, abyśmy nie byli obojętni.

Tusk w Poznaniu, Morawiecki w Jaśle. Politycy ruszyli w teren

PiS ruszył w Polskę. Mają być tysiące rozmów i inspiracje do napisania programu. Już jest chwalenie się rządzeniem i krytyka opozycji, która nie rządzi od dwóch kadencji. Z kolei politycy opozycji też pojechali do wyborców, ale z programem i przesłaniem dla przedsiębiorców, seniorów i nauczycieli.

Pytania o nieprawidłowości w NCBR. Są pierwsze konsekwencje

Wychodzą na jaw nieprawidłowości w przyznawaniu dotacji przez NCBR i są już pierwsze konsekwencje - prokuratorskie śledztwo, dymisja wiceministra Jacka Żalka, kontrole CBA i NIK-u. To nie koniec sprawy, a dopiero początek - mówią politycy opozycji, bo z NCBR miały wypływać miliony z publicznych pieniędzy do firm powiązanych z Partią Republikańską. Lewica chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu i informacji premiera i ministra sprawiedliwości w tej sprawie.

Nieformalna kampania już ruszyła. Zmienił się też Kodeks wyborczy

Daty wyborów jeszcze nie ma, ale kampania już ruszyła - razem z politykami, którzy ruszyli w Polskę. Jedni z programem, inni po program, wszyscy po głosy wyborców. I w sytuacji, gdy głosami polityków partii rządzącej zmieniany jest właśnie Kodeks wyborczy, jak reguły gry w trakcie gry - słychać z ław opozycji. Słychać też, że ta kampania to walka o wszystko.