"To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu medycznego"

"To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu medycznego"
"To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu medycznego"
Paweł Laskosz | Fakty TVN
"To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu medycznego"Paweł Laskosz | Fakty TVN

Zakażonych koronawirusem, którzy wymagają hospitalizacji, przybywa. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że łóżek i sprzętu nie powinno zabraknąć. Problemem może być brak personelu, dlatego NFZ zaleca szpitalom, by przekładały wykonywanie planowych zabiegów.

Do szpitala w Ełku we wtorek rano przywieziono dwóch kolejnych pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Zajęli ostatnie covidowe łóżka. Podobnie jest w wielu innych miejscach w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie we wtorek odnotowano 835 nowych zakażeń. Większy dobowy przyrost odnotowano w tym dniu tylko w województwach mazowieckim i śląskim. Przywracane są oddziały covidowe, działalność wznawiają szpitale tymczasowe.

- W ostatnim czasie dotyczyło to Iławy, Giżycka, Nowego Miasta Lubawskiego. W tym tygodniu zwiększana jest baza łóżek zarówno covidowych, jak i respiratorowych, w obu szpitalach tymczasowych w Nidzicy i w Szczytnie – informuje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Brakuje miejsc w szpitalach

Załogi karetek w Warszawie mają problemy ze znalezieniem szpitala, gdzie mogą przetransportować osoby z podejrzeniem COVID-19. Coraz trudniejsza sytuacja jest w województwie pomorskim. Potwierdzono tam we wtorek 613 nowych przypadków zakażenia.

- Na 1260 łóżek na drugim poziomie szpitali pozostało nam wolnych tylko 160 łóżek, a z respiratorów, które mieliśmy przygotowane dla pacjentów, w tej chwili mamy tylko 16 wolnych – mówi Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

Konieczne jest uruchomianie kolejnego modułu szpitala tymczasowego Amber Expo w Gdańsku.

Podobny plan jest w województwie małopolskim. Wyzwaniem jest skompletowanie kadry medycznej.

- To będzie musiał być równomierny i solidarny wysiłek krakowskich szpitali, do których zwróciliśmy się o wytypowanie, oddelegowanie lekarzy i pielęgniarek, którzy weszliby w zespół tego szpitala tymczasowego – informuje Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

28 nowych miejsc dla pacjentów z COVID-19 udostępniono we wtorek w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. To była konieczność, bo zostały tam tylko cztery wolne łóżka z respiratorami.

W całym kraju na 27 122 tak zwane łóżka covidowe zajętych jest 18 105. Wykorzystywanych jest 1837 respiratorów. W ciągu dwóch tygodni ta liczba zwiększyła się o ponad pół tysiąca.

- Mamy w tej chwili tendencję wzrostową, która jest spowodowana kilkoma czynnikami. Tym najważniejszym jest wejście do polskiej populacji tego wariantu brytyjskiego koronawirusa, ale też luzowania, które były w styczniu i w lutym – ocenia dr Franciszek Rakowski z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Zalecenie NFZ

Żeby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne - a przede wszystkim opiekę personelu medycznego - pacjentom chorym na COVID-19, Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca szpitalom ograniczenie do niezbędnego minimum lub zawieszenie wykonywania planowanych zabiegów. Nie dotyczy to między innymi diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

- W Polsce łóżek nie brakuje, sprzętu nie brakuje. Istnieje realne zagrożenie, że w przypadku wysokiej trzeciej fali może brakować personelu. To jest nasza największa troska, żeby w Polsce nie zabrakło personelu. Żeby nie zabrakło personelu, ten personel musimy mieć możliwość kierowania właśnie do pacjentów covidowych – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

To nie nakaz, a zalecenie, jak podkreśla resort. Dyrekcje szpitali same mają podejmować decyzje, kierując się dobrem konkretnych pacjentów.

- Ciągle pogłębiamy tak zwany dług zdrowotny. Kiedyś ci pacjenci będą musieli zostać zoperowani, a w międzyczasie dojdą następni, więc ta kolejka będzie się cały czas wydłużała – zauważa dr Andrzej Trybusz, były główny inspektor sanitarny.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło we wtorek 9954 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i śmierć kolejnych 282 zakażonych osób. Od początku epidemii zmarło w Polsce ponad 45,5 tysiąca zakażonych osób, a ponad półtora miliona wyzdrowiało.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN