"Piękno to nie tylko wygląd". Oblana kwasem modelka wróciła przed obiektyw


Oszpecona i oślepiona - w imię tak zwanej obrony honoru - irańska modelka wróciła do pracy. Masoumeh Ataei chce w ten sposób zwrócić uwagę, że prawa kobiet w jej kraju są wciąż daleko od cywilizowanych standardów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Masoumeh Ataei jest modelką, więc ciało to jej narzędzie pracy. 10 lat temu kobieta rozwiodła się, a były teść oblał ją kwasem.

- Chciał, żebym zamknęła oczy, bo powiedział, że ma dla mnie niespodziankę. Niczego nie podejrzewałam, bo nigdy mnie nie skrzywdził. Zamknęłam oczy i poczułam, że moja twarz się pali. Nie mogłam nic zobaczyć. To był kwas - opowiada Iranka.

Substancja oszpeciła całą skórę. Kobieta przestała wychodzić z domu. Wstydziła się pokazać ludziom na ulicy.

- Przeszłam bardzo trudny czas. Miałam depresję. Nie mogłam znieść swojej ślepoty i twarzy. Potrzebowałam dwóch lat, żeby znów zacząć żyć - mówi modelka.

Powrót do względnej normalności zabrał jej jeszcze osiem kolejnych lat życia. W tym czasie ofiara przeszła 38 operacji plastycznych. Chirurdzy poprawili jej wygląd, ale kobieta najbardziej chciała przywrócenia wzroku, by widzieć, jak rośnie jej syn. Niestety zabiegi oczu się nie powiodły.

"Ataki wynikają z nienawiści do kobiet"

Według rządowych danych w Iranie co roku dochodzi do kilkudziesięciu okrutnych ataków z użyciem łatwo dostępnego i taniego kwasu solnego. Okaleczenie ma być "pokutą" za odrzucanie adoratorów, ściąganie hidżabu, "zhańbienie" krewnych czy próby uniezależnienia.

- Te ataki wynikają z nienawiści do kobiet. Stoją za tym mężczyźni jak i same kobiety - wyjaśnia Amen Khademi, projektantka, z którą współpracuje Masoumeh Ataei.

Były teść Masoumeh - zgodnie z obowiązującą w irańskim prawie zasadą "oko za oko" - został skazany na oślepienie chemikaliami. Synowa mu jednak wybaczyła i wyroku nie wykonano.

Od roku w Iranie za ataki kwasem obowiązuje też kara śmierci, ale mimo zaostrzonego prawa kobiety wciąż są krzywdzone.

- Do takich ataków dochodzi, bo prawo nie jest wystarczająco skuteczne. Rok temu parlament wprowadził wprawdzie surowsze kary, ale to wciąż nie przynosi rezultatu - mówi Ataei.

Chociaż Masoumeh Ataei już nigdy nie będzie miała gładkiej cery, dużych oczu i pełnych ust, to zaakceptowała siebie taką, jaką jest i wróciła przed obiektyw.

- Mimo ataku nie zrezygnowałam z modelingu, by pokazać, że piękno to nie tylko wygląd. Z taką twarzą też można być piękną. Piękno ma wiele znaczeń - przekonuje modelka.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą dziewiątego czerwca, więc kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS