"Piękno to nie tylko wygląd". Oblana kwasem modelka wróciła przed obiektyw


Oszpecona i oślepiona - w imię tak zwanej obrony honoru - irańska modelka wróciła do pracy. Masoumeh Ataei chce w ten sposób zwrócić uwagę, że prawa kobiet w jej kraju są wciąż daleko od cywilizowanych standardów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Masoumeh Ataei jest modelką, więc ciało to jej narzędzie pracy. 10 lat temu kobieta rozwiodła się, a były teść oblał ją kwasem.

- Chciał, żebym zamknęła oczy, bo powiedział, że ma dla mnie niespodziankę. Niczego nie podejrzewałam, bo nigdy mnie nie skrzywdził. Zamknęłam oczy i poczułam, że moja twarz się pali. Nie mogłam nic zobaczyć. To był kwas - opowiada Iranka.

Substancja oszpeciła całą skórę. Kobieta przestała wychodzić z domu. Wstydziła się pokazać ludziom na ulicy.

- Przeszłam bardzo trudny czas. Miałam depresję. Nie mogłam znieść swojej ślepoty i twarzy. Potrzebowałam dwóch lat, żeby znów zacząć żyć - mówi modelka.

Powrót do względnej normalności zabrał jej jeszcze osiem kolejnych lat życia. W tym czasie ofiara przeszła 38 operacji plastycznych. Chirurdzy poprawili jej wygląd, ale kobieta najbardziej chciała przywrócenia wzroku, by widzieć, jak rośnie jej syn. Niestety zabiegi oczu się nie powiodły.

"Ataki wynikają z nienawiści do kobiet"

Według rządowych danych w Iranie co roku dochodzi do kilkudziesięciu okrutnych ataków z użyciem łatwo dostępnego i taniego kwasu solnego. Okaleczenie ma być "pokutą" za odrzucanie adoratorów, ściąganie hidżabu, "zhańbienie" krewnych czy próby uniezależnienia.

- Te ataki wynikają z nienawiści do kobiet. Stoją za tym mężczyźni jak i same kobiety - wyjaśnia Amen Khademi, projektantka, z którą współpracuje Masoumeh Ataei.

Były teść Masoumeh - zgodnie z obowiązującą w irańskim prawie zasadą "oko za oko" - został skazany na oślepienie chemikaliami. Synowa mu jednak wybaczyła i wyroku nie wykonano.

Od roku w Iranie za ataki kwasem obowiązuje też kara śmierci, ale mimo zaostrzonego prawa kobiety wciąż są krzywdzone.

- Do takich ataków dochodzi, bo prawo nie jest wystarczająco skuteczne. Rok temu parlament wprowadził wprawdzie surowsze kary, ale to wciąż nie przynosi rezultatu - mówi Ataei.

Chociaż Masoumeh Ataei już nigdy nie będzie miała gładkiej cery, dużych oczu i pełnych ust, to zaakceptowała siebie taką, jaką jest i wróciła przed obiektyw.

- Mimo ataku nie zrezygnowałam z modelingu, by pokazać, że piękno to nie tylko wygląd. Z taką twarzą też można być piękną. Piękno ma wiele znaczeń - przekonuje modelka.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS