Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?
Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska? Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

To jest czas fundamentalnego przetasowania na scenie politycznej w Europie. Nie chodzi tylko o Donalda Trumpa w Białym Domu, ale o Olafa Scholza w urzędzie kanclerskim i o nowe wybory w Niemczech. Europa stoi przed coraz większymi wyzwaniami, a dotychczasowi liderzy stracili mandat realnej władzy. Nie ma czasu czekać na nowych. Naturalnie rodzi się więc całkiem nowy układ sił i Polska może na tym skorzystać.

"Tusk chce rozmawiać o Ukrainie bez Niemiec", "Polska chce przejąć wiodącą rolę w europejskiej polityce obronnej" - takie tytuły w niemieckiej prasie to pokłosie konferencji prasowej polskiego premiera z 9 listopada, który zapowiedział intensywną współpracę z państwami, które mają "bardzo podobny pogląd na sytuację geopolityczną".

- Możemy spodziewać się niedługo wizyty prezydenta Francji w Warszawie, premiera Wielkiej Brytanii lub moją w Londynie. Za kilka dni będziemy gościli sekretarza generalnego NATO. Będę też wizytował Sztokholm i spotykał się tam z państwami skandynawskimi i bałtyckimi - poinformował 9 listopada premier Donald Tusk.

Donald Tusk w swojej wypowiedzi nie wspomniał o Niemczech, co "Süddeutsche Zeitung" komentuje tak: "Wygląda na to, że Tusk chciałby przejąć od Niemiec wiodącą rolę w europejskiej polityce obronnej - ponieważ Berlin jej nie wypełnia. Może to być postrzegane jako afront albo po prostu jako bardzo uzasadniona obrona interesów".

Politico: Donald Tusk przejmuje stery

W Europie zapanowała dyplomatyczna gorączka po wyborze Donalda Trumpa na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obecny sposób myślenia najlepiej oddają wypowiedziane w Warszawie słowa ustępującego szefa unijnej dyplomacji.

- Nie może być tak, że Amerykanie działają, a Europejczycy tylko reagują. Sami musimy wziąć odpowiedzialność. Musimy zapewnić Ukrainę, że nasze wsparcie będzie kontynuowane - mówi Josep Borrell, ustępujący szef unijnej dyplomacji.

CZYTAJ TAKŻE: Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Wybór Trumpa zbiegł się w czasie z upadkiem koalicji rządowej w Niemczech. Brukselski portal Politico w tekście zatytułowanym "Donald Tusk przejmuje stery" napisał, że problemy Berlina próbuje wykorzystać Warszawa, a "po tym, jak kanclerz Niemiec nie dopuścił Tuska do październikowego spotkania "Quad" (USA, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) polski premier odwdzięczył się, mówiąc, że Berlin jest zbyt zajęty upadkiem koalicji rządzącej, by zasługiwać na zaproszenie".

Rozłam koalicji rządowej w Niemczech po dymisji ministra finansów
Rozłam koalicji rządowej w Niemczech po dymisji ministra finansów TVN24, Reuters

Kto będzie nowym kanclerzem?

10 listopada wieczorem w telewizji ARD kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że planuje w najbliższym czasie rozmawiać z Władimirem Putinem. Pytanie, jaką będzie miał pozycję w rozmowie z rosyjskim dyktatorem. Według doniesień niemieckiej prasy już 16 grudnia Bundestag zagłosuje nad wotum zaufania dla rządu Scholza, co zapewne skończy się rozpisaniem przedterminowych wyborów. Ich nieoficjalny termin to 23 lutego.

- Należy założyć, że Olaf Scholz nie będzie kolejnym kanclerzem Niemiec. Czyli że jeżeli dojdzie do przyspieszonych wyborów, to SPD, obecnie grawitująca w okolicach 15 procent, nie ma szans, by zaproponować kanclerza jako szefa rządu. W tym sensie jest to kres kariery politycznej Olafa Scholza - komentuje prof. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu i Uczelni Korczaka.

Nowym kanclerzem zostanie najprawdopodobniej Friedrich Merz, lider zdecydowanie prowadzącego w sondażach bloku CDU/CSU. Taki scenariusz poprawiłby relacje z rządem Tuska, bo niemieccy chadecy i Koalicja Obywatelska są sojusznikami na europejskiej scenie partyjnej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS