Nowoczesna broń, wojskowi snajperzy, drony i noktowizory. Czeskie służby ruszyły do walki z ASF

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

ASF to groźna choroba świń i dzików. Czesi podeszli naprawdę poważnie do tego tematu i zadysponowali oddziały policji i wojska, żeby odstrzelić dziki, które mogą być zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Efekt? Z grupy 200 dzików zastrzelono tylko 14 sztuk.

Policjanci uzbrojeni w nowoczesną broń, którym asystują wojskowi snajperzy. Śledzenie przy pomocy dronów i noktowizorów. Czesi zaangażowali nawet policyjny śmigłowiec, żeby przeprowadzić obławę na dziki.

- Korzystają z broni produkcji fińskiej, dzięki której są w stanie dosięgnąć celu w odległości 800 metrów - mówi Richard Janko, ekspert militarny.

I tak uzbrojeni po zęby funkcjonariusze mieli odstrzelić 200 dzików, które mają być zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Ale oddziałom zawodowych policjantów i żołnierzy udało się upolować 14 sztuk. - Na miejsce zostało zadysponowanych 18 funkcjonariuszy policji. Pracując w parach, jednego wieczoru udało im się zastrzelić pięć dzikich zwierząt, co postrzegane jest jako sukces - przekazuje Hana Rubášová z czeskiej policji.

Brak zgody wśród części mieszkańców

Efekt dość mizerny - twierdzą niektórzy. I choć z komendy czeskiej policji słychać, że akcja przynosi sukces, to sami funkcjonariusze tłumaczą, że zabitych dzików mogłoby być więcej, gdyby nie czyjaś krecia robota, bowiem nieustalone jeszcze osoby w pobliżu prowadzonych policyjnych działań odpalały fajerwerki, przez co dziki się spłoszyły i uciekły głęboko w las.

- Udało nam się ustrzelić dwa dorosłe osobniki i trzy warchlaki. W trakcie tych działań planujemy odstrzelić jeszcze dwadzieścia sztuk. Wcześniej zastrzeliliśmy pięć zwierząt, ale to nie była wystarczająca liczba - mówi Jan Bejdák, uczestnik obławy na dziki.

CZYTAJ TAKŻE: Obowiązkowe badania myśliwych. Jest projekt ustawy Pytanie, czy jakakolwiek liczba może w ogóle byś zadowalająca. ASF to groźna choroba świń i dzików, ale nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jak zawsze najważniejsza jest profilaktyka, dlatego hodowle świń powinny być chronione poprzez bioasekurację - na przykład przy pomocy śluzy czy mat dezynfekcyjnych. W przypadku ogniska ASF u dzików wiele europejskich krajów - w tym Polska - dopuszcza tak zwany odstrzał sanitarny, ale część analiz pokazuje, że zaledwie ułamek zabitych zwierząt w trakcie takich polowań było rzeczywiście zakażonych wirusem.

- Polowania na dziki są nieskuteczną metodą walki z ASF. To pokazują badania naukowe: ASF przenosi człowiek, nie dziki. Nie ma korelacji między tym, że mamy ogniska zachorowań wśród dzików i ogniska w hodowlach świń - zauważa Marek Józefiak z Greenpeace.

Czeskim dzikom może uda się uratować skórę. Wystraszone polowaniami i fajerwerkami pewnie szukają teraz dobrej kryjówki. Czeskie służby przekazały, że obława z dnia na dzień staje się coraz trudniejsza.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i wykonują badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Miała ponad 70 ran na ciele, ślady po przypalaniu żelazkiem, poparzeniach, pogryzieniach, złamany w kilkunastu miejscach kręgosłup i urazy mózgu. Sara miała 10 lat. Była córką Polki i Pakistańczyka. Dziewczynka po rozwodzie trafiła pod opiekę ojca, który - razem z macochą - został uznany winnym zabójstwa córki. Gdy interweniowała szkoła i opieka społeczna, ojciec wypisał dziewczynkę ze szkoły w Wielkiej Brytanii.

Sara miała ślady po oparzeniach, pogryzieniach, urazy mózgu. Ojciec i macocha zostali uznani winni jej śmierci

Sara miała ślady po oparzeniach, pogryzieniach, urazy mózgu. Ojciec i macocha zostali uznani winni jej śmierci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS