Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski
Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał DąbrowskiKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Kto z paralimpijczyków zdobędzie w tym roku tytuł sportowca roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego? Do wygrania jest statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna. Są juz nominowani. Głosowanie trwa w internecie. 

Są zawodowcami. Doskonale wiedzą, gdzie i jaki jest ich cel. - Każdy sportowiec trenuje i przychodzi na salę po to, żeby wygrywać, żeby zdobywać jak najwyższe laury - mówi Patryk Chojnowski, paratenisista stołowy nominowany w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego do tytułu najlepszego sportowca roku.

- Wylewamy pot, łzy, mamy kontuzje, mamy te wszystkie urazy, ale mimo to walczymy, walczymy o medale - mówi Łukasz Mamczarz, paralekkoatleta, dwukrotny mistrz Europy, medalista igrzysk paralimpijskich w Londynie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Brutalny napad odmienił moje życie". Po latach zdobył medal na paraolimpiadzie

Bycie sportowcem z niepełnosprawnością tego nie zmienia, a po igrzyskach paralimpijskich w Paryżu, z których Polska reprezentacja przywiozła 23 medale, rywalizacja między ich zdobywcami i innymi paralimpijczykami trwa.

- Osiągnąłem swój najlepszy rezultat w całej swojej karierze sportowej, więc spodziewałem się tej nominacji - przyznaje Rafał Czuper, paratenisista stołowy, złoty medalista igrzysk paralimpijskich w Paryżu. - Jest dla mnie taką wisienką na torcie, pokazaniem, że zapracowałem na to - mówi Łukasz Ciszek, parałucznik, zdobywca srebrnego medalu w Paryżu. - Kandydatów do bycia w pierwszej dziesiątce czy nawet do pierwszego miejsca jest bardzo dużo - zwraca uwagę Natalia Partyka, paratenisistka stołowa, zdobywczyni srebrnego i brązowego medalu.

Srebrny medal polskiego szermierza na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu ma podwójną wartość
Srebrny medal polskiego szermierza na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu ma podwójną wartośćJan Błaszkowski/Fakty TVN

"Takie plebiscyty mają coś w sobie"

Dokładnie 22 osoby zostały nominowane do tytułu sportowca roku w szóstym plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Do wygrania statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna - twórcy igrzysk paralimpijskich.

W ubiegłym roku otrzymał ją specjalizujący się w skoku wzwyż Maciej Lepiato. W tym znowu ma szansę ją dostać - w Paryżu wywalczył brązowy medal. - Sukcesy sportowe na piedestale przede wszystkim, ale jeśli chodzi o takie emocje, to takie plebiscyty mają coś w sobie - mówi Maciej Lepiato, paralekkoatleta, pięciokrotny mistrz świata, złoty medalista igrzysk paralimpijskich w Londynie.

Szansę na tytuł ma też Łukasz Mamczarz, który zdobywał już medale mistrzostw świata i Europy. Na koncie ma też paralimpijski brąz, choć nie z Paryża - tam zajął siódme miejsce. Trenuje od piętnastu lat, zaczął niedługo po wypadku komunikacyjnym.

- Chciałem gdzieś tam w głowie zmienić swoje życie, nie czekać, aż mama i tata podadzą mi kromkę chleba do łóżka. Zawsze byłem gdzieś tam wojownikiem, chciałem wstać, odmienić swoje życie i może gdzieś tam dzięki temu odmienić czyjeś życie - mówi Łukasz Mamcarz.

Wielki sukces polskich paralimpijczyków w Paryżu
Wielki sukces polskich paralimpijczyków w ParyżuMonika Krajewska/Fakty TVN

Słabsze momenty nie są im obce

Oni wiedzą, że uprawianie sportu może zdziałać cuda. - Dał mi dużo dyscypliny, dużo motywacji, pokazał, że jest wiele przeszkód, które mimo jakichś barier jesteśmy w stanie przekroczyć - mówi Patryk Chojnowski.

Sześciokrotna mistrzyni paralimpijska do bogatej kolekcji złotych krążków we Francji dołożyła dwa: srebrny i brązowy. W życiu Natalii Partyki sport jest obecny od zawsze. - Pomógł mi zaakceptować to, że urodziłam się bez prawego przedramienia, bo zobaczyłam też innych sportowców niepełnosprawnych, którzy cieszą się życiem, dobrze grają i tak naprawdę nie narzekają na nic - opowiada Natalia Partyka.

CZYTAJ TAKŻE: Stracił nogę, pojawiła się depresja. Piotra uratował sport. "Zajarałem się tym na maksa"

Ale ponieważ to prawdziwi sportowcy, to porażki i słabsze momenty nie są im obce. Przyznaje się do nich mistrz z Paryża. Przed igrzyskami paralimpijskimi zwykle trenuje po kilka godzin dziennie, choć gdy zaczynał grę, zaraz po wypadku, tenis stołowy był dla niego jedynie sposobem na rehabilitację.

- Jeżeli jest już tego troszeczkę, takie przesilenie, to po prostu ta końcówka przygotowań do dużej imprezy jest taka dosyć ciężka, monotonna i chciało by się zrobić coś innego - mówi Rafał Czuper.

Zgrupowanie młodych ampfutbolistów w Warszawie dobiegło końca
Zgrupowanie młodych ampfutbolistów w Warszawie dobiegło końcaKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Trwa głosowanie

Sportowcy, z którymi rozmawiamy, nie wyobrażają sobie życia bez aktywności fizycznej. Po tym, jak wózek inwalidzki stał się nieodłączną częścią jej życia, Lucyna Kordobys wzięła się w garść i dzięki ciężkiej pracy odnosi sportowe sukcesy w pchnięciu kulą. i może też zostać sportowcem roku.

- Chce mi się jeszcze więcej, żeby udowodnić, że te głosy czy osoby, które na mnie zagłosowały, które mnie zgłosiły, że to nie poszło na marne. Ja się staram pokazać jeszcze więcej - mówi Lucyna Kordobys, paralekkoatletka, zdobywczyni srebrnego medalu w Paryżu.

CZYTAJ TAKŻE: Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Wśród nominowanych jest też walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski.

- To, że nie mam nogi. Chcę pokazać, że jestem pełnosprawnym człowiekiem, rywalizuję, walczę z pełnosprawnymi ludźmi - mówi Łukasz Ciszek.

To, co robią paralimpijczycy, można docenić, głosując w internecie do 27 listopada.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ Polski Komitet Paralimpijski PKPar

Pozostałe wiadomości

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

Prokuratura już wyjaśnia, jakie umowy i działania dotyczyły firmy senatora klubu Prawa i Sprawiedliwości Mieczysława Golby. Chodzi o działania w czasie rządów PiS na terenie Zakładu Karnego w Rzeszowie i ustalenia dziennikarzy programu "Czarno na białym" TVN24. Jak pisze minister sprawiedliwości Adam Bodnar, "warto opinii publicznej wytłumaczyć, w jaki sposób partyjny kolega dostał szansę na dochodowy biznes za państwowe pieniądze".

"To jest nieprawdopodobne poczucie bezkarności. Uważano, że pan minister Ziobro wszystko może"

"To jest nieprawdopodobne poczucie bezkarności. Uważano, że pan minister Ziobro wszystko może"

Źródło:
Fakty TVN

ASF to groźna choroba świń i dzików. Czesi podeszli naprawdę poważnie do tego tematu i zadysponowali oddziały policji i wojska, żeby odstrzelić dziki, które mogą być zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Efekt? Z grupy 200 dzików zastrzelono tylko 14 sztuk.

Nowoczesna broń, wojskowi snajperzy, drony i noktowizory. Czeskie służby ruszyły do walki z ASF

Nowoczesna broń, wojskowi snajperzy, drony i noktowizory. Czeskie służby ruszyły do walki z ASF

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Klub bez Spiny" to projekt dla młodych ludzi z niepełnosprawnościami. Celem jest udzielenie im wsparcia przed wejściem w dorosłość i samodzielność. Za projekt odpowiada Fundację Spina - organizacja, która na co dzień wspiera prawie pół tysiąca osób z rozszczepem kręgosłupa i innymi wadami wrodzonymi. 

Udowadniają, że ani wiek, ani rodzaj niepełnosprawności nie jest przeszkodą

Udowadniają, że ani wiek, ani rodzaj niepełnosprawności nie jest przeszkodą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest dosyć dziwna sytuacja, żeby nie być kandydatem swojej własnej partii - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, komentując ogłoszenie przez Szymona Hołownię swojego startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa, prezes stowarzyszenia OdNowa RP, ocenił, że Hołownia "jest zdesperowany".

"To dosyć dziwna sytuacja, żeby nie być kandydatem swojej własnej partii"

"To dosyć dziwna sytuacja, żeby nie być kandydatem swojej własnej partii"

Źródło:
TVN24

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie jest trenerem Barcelony, który może na nasz wariant przygotować jakieś trzy swoje. Raczej ma już w głowie kandydata w wyborach prezydenckich. Sądzę, że tak naprawdę zaczął się liczyć tylko jeden - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Źródło:
TVN24

Elon Musk dołączył do sztabu Trumpa pod koniec jego kampanii. Teraz to prezydent elekt właśnie z nim konsultować ma nominacje do swojej administracji. Trump w pierwszym przemówieniu po wygranej nazwał go wschodzącą gwiazdą Ameryki, sam Musk nazywa siebie pierwszym kolegą prezydenta w nawiązaniu do pierwszej damy. Jak zdobył tę funkcję i kiedy zaczął się o nią starać?

Najbogatszy człowiek świata wchodzi do świata polityki

Najbogatszy człowiek świata wchodzi do świata polityki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To jest czas fundamentalnego przetasowania na scenie politycznej w Europie. Nie chodzi tylko o Donalda Trumpa w Białym Domu, ale o Olafa Scholza w urzędzie kanclerskim i o nowe wybory w Niemczech. Europa stoi przed coraz większymi wyzwaniami, a dotychczasowi liderzy stracili mandat realnej władzy. Nie ma czasu czekać na nowych. Naturalnie rodzi się więc całkiem nowy układ sił i Polska może na tym skorzystać.

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rozpoczął się COP29 - szczyt klimatyczny pełen paradoksów. Po pierwsze odbywa się w Azerbejdżanie, którego gospodarka opiera się na wydobyciu paliw kopalnych, po drugie - odbywa się bez udziału liderów walki z globalnym ociepleniem. Zamiast nich w obronie porozumienia klimatycznego wystąpił prezes największej amerykańskiej spółki paliwowej. Zaapelował on do Donalda Trumpa, by nie rezygnował z udziału w globalnej dyskusji o transformacji energetycznej. 

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszyły"

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszyły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS