Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski
Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał DąbrowskiKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Kto z paralimpijczyków zdobędzie w tym roku tytuł sportowca roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego? Do wygrania jest statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna. Są juz nominowani. Głosowanie trwa w internecie. 

Są zawodowcami. Doskonale wiedzą, gdzie i jaki jest ich cel. - Każdy sportowiec trenuje i przychodzi na salę po to, żeby wygrywać, żeby zdobywać jak najwyższe laury - mówi Patryk Chojnowski, paratenisista stołowy nominowany w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego do tytułu najlepszego sportowca roku.

- Wylewamy pot, łzy, mamy kontuzje, mamy te wszystkie urazy, ale mimo to walczymy, walczymy o medale - mówi Łukasz Mamczarz, paralekkoatleta, dwukrotny mistrz Europy, medalista igrzysk paralimpijskich w Londynie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Brutalny napad odmienił moje życie". Po latach zdobył medal na paraolimpiadzie

Bycie sportowcem z niepełnosprawnością tego nie zmienia, a po igrzyskach paralimpijskich w Paryżu, z których Polska reprezentacja przywiozła 23 medale, rywalizacja między ich zdobywcami i innymi paralimpijczykami trwa.

- Osiągnąłem swój najlepszy rezultat w całej swojej karierze sportowej, więc spodziewałem się tej nominacji - przyznaje Rafał Czuper, paratenisista stołowy, złoty medalista igrzysk paralimpijskich w Paryżu. - Jest dla mnie taką wisienką na torcie, pokazaniem, że zapracowałem na to - mówi Łukasz Ciszek, parałucznik, zdobywca srebrnego medalu w Paryżu. - Kandydatów do bycia w pierwszej dziesiątce czy nawet do pierwszego miejsca jest bardzo dużo - zwraca uwagę Natalia Partyka, paratenisistka stołowa, zdobywczyni srebrnego i brązowego medalu.

Srebrny medal polskiego szermierza na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu ma podwójną wartość
Srebrny medal polskiego szermierza na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu ma podwójną wartośćJan Błaszkowski/Fakty TVN

"Takie plebiscyty mają coś w sobie"

Dokładnie 22 osoby zostały nominowane do tytułu sportowca roku w szóstym plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Do wygrania statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna - twórcy igrzysk paralimpijskich.

W ubiegłym roku otrzymał ją specjalizujący się w skoku wzwyż Maciej Lepiato. W tym znowu ma szansę ją dostać - w Paryżu wywalczył brązowy medal. - Sukcesy sportowe na piedestale przede wszystkim, ale jeśli chodzi o takie emocje, to takie plebiscyty mają coś w sobie - mówi Maciej Lepiato, paralekkoatleta, pięciokrotny mistrz świata, złoty medalista igrzysk paralimpijskich w Londynie.

Szansę na tytuł ma też Łukasz Mamczarz, który zdobywał już medale mistrzostw świata i Europy. Na koncie ma też paralimpijski brąz, choć nie z Paryża - tam zajął siódme miejsce. Trenuje od piętnastu lat, zaczął niedługo po wypadku komunikacyjnym.

- Chciałem gdzieś tam w głowie zmienić swoje życie, nie czekać, aż mama i tata podadzą mi kromkę chleba do łóżka. Zawsze byłem gdzieś tam wojownikiem, chciałem wstać, odmienić swoje życie i może gdzieś tam dzięki temu odmienić czyjeś życie - mówi Łukasz Mamcarz.

Wielki sukces polskich paralimpijczyków w Paryżu
Wielki sukces polskich paralimpijczyków w ParyżuMonika Krajewska/Fakty TVN

Słabsze momenty nie są im obce

Oni wiedzą, że uprawianie sportu może zdziałać cuda. - Dał mi dużo dyscypliny, dużo motywacji, pokazał, że jest wiele przeszkód, które mimo jakichś barier jesteśmy w stanie przekroczyć - mówi Patryk Chojnowski.

Sześciokrotna mistrzyni paralimpijska do bogatej kolekcji złotych krążków we Francji dołożyła dwa: srebrny i brązowy. W życiu Natalii Partyki sport jest obecny od zawsze. - Pomógł mi zaakceptować to, że urodziłam się bez prawego przedramienia, bo zobaczyłam też innych sportowców niepełnosprawnych, którzy cieszą się życiem, dobrze grają i tak naprawdę nie narzekają na nic - opowiada Natalia Partyka.

CZYTAJ TAKŻE: Stracił nogę, pojawiła się depresja. Piotra uratował sport. "Zajarałem się tym na maksa"

Ale ponieważ to prawdziwi sportowcy, to porażki i słabsze momenty nie są im obce. Przyznaje się do nich mistrz z Paryża. Przed igrzyskami paralimpijskimi zwykle trenuje po kilka godzin dziennie, choć gdy zaczynał grę, zaraz po wypadku, tenis stołowy był dla niego jedynie sposobem na rehabilitację.

- Jeżeli jest już tego troszeczkę, takie przesilenie, to po prostu ta końcówka przygotowań do dużej imprezy jest taka dosyć ciężka, monotonna i chciało by się zrobić coś innego - mówi Rafał Czuper.

Zgrupowanie młodych ampfutbolistów w Warszawie dobiegło końca
Zgrupowanie młodych ampfutbolistów w Warszawie dobiegło końcaKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Trwa głosowanie

Sportowcy, z którymi rozmawiamy, nie wyobrażają sobie życia bez aktywności fizycznej. Po tym, jak wózek inwalidzki stał się nieodłączną częścią jej życia, Lucyna Kordobys wzięła się w garść i dzięki ciężkiej pracy odnosi sportowe sukcesy w pchnięciu kulą. i może też zostać sportowcem roku.

- Chce mi się jeszcze więcej, żeby udowodnić, że te głosy czy osoby, które na mnie zagłosowały, które mnie zgłosiły, że to nie poszło na marne. Ja się staram pokazać jeszcze więcej - mówi Lucyna Kordobys, paralekkoatletka, zdobywczyni srebrnego medalu w Paryżu.

CZYTAJ TAKŻE: Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Wśród nominowanych jest też walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski.

- To, że nie mam nogi. Chcę pokazać, że jestem pełnosprawnym człowiekiem, rywalizuję, walczę z pełnosprawnymi ludźmi - mówi Łukasz Ciszek.

To, co robią paralimpijczycy, można docenić, głosując w internecie do 27 listopada.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ Polski Komitet Paralimpijski PKPar

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS