Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"
Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"
Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24
Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję" Katarzyna Skalska-Koziej/Fakty po Południu TVN24

Trwają zmiany we władzach lokalnych struktur PiS, ale centrala ma problem. Nie wszędzie wybór liderów poszedł gładko i nie wszędzie zgodnie ze wskazaniami z Nowogrodzkiej. W Poznaniu działacze odrzucili posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka, a w Płocku - Macieja Małeckiego. Problemy są też w Gdańsku i w Kielcach.

Jarosław Kaczyński chciał, żeby ważnym okręgiem gdańskim kierował Jacek Kurski, ale lokalni działacze mieli inne zdanie, przez co były szef TVP wycofał swoja kandydaturę. - To się zdarzało już wiele lat temu u nas w Gdańsku. Kilkanaście lat temu też był taki przypadek, że kandydat rekomendowany nie uzyskał większości, więc to się zdarza - twierdzi Kazimierz Smoliński, szef gdańskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Poznańscy działacze PiS w głosowaniu odrzucili wskazanego przez centralę, dotychczasowego szefa poznańskich struktur Szymona Szynkowskiego vel Sęka, chociaż był jedynym kandydatem. Sam poseł nie chciał 12 listopada skomentować wyników głosowania przed kamerą, ale w oświadczeniu przesłanym PAP pisze, że "niepotrzebnie niektórych poniosły emocje i osobiste ambicje". A on sam koncentruje się na przygotowaniach do wsparcia w kampanii prezydenckiej i jest do dyspozycji partii w każdej powierzonej mu roli.

- Być może zdarzyło się jakieś potknięcie, ale nie czyniłbym z tego jakiegoś wyrazu tego, że gdzieś jest zburzona konsolidacja. Jedność jest trwała - komentuje Mariusz Gosek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jan Krzysztof Ardanowski: z Kaczyńskim PiS już niczego nie wygra
Jan Krzysztof Ardanowski: z Kaczyńskim PiS już niczego nie wygraMaciej Knapik/Fakty TVN

"Świętokrzyski PiS umiera"

Kandydatka na szefową struktur świętokrzyskich partii, rekomendowana przez kierownictwo partii Anna Krupka została oprotestowana, a lokalni działacze partii nazwali wprost termin głosowania pogrzebem świętokrzyskiego PiS.

- Jeśli zdarzyło się jakieś drobne potknięcie wewnątrz struktur, to ono będzie konwalidowane, przywrócony będzie ład, skład i porządek, ale co do jedności proszę nie mieć wątpliwości - zapewnia Mariusz Gosek.

Jak informuje Onet, w głosowaniu na szefa lokalnych struktur w Płocku przepadł wieloletni poseł PiS i były wiceminister Maciej Małecki. Choć był jedynym kandydatem, zatwierdzonym przez centralę partii.

- Wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości też trwa walka, walka o władzę, walka o wpływy, walka o podział frakcyjny i te poszczególne frakcje walczą dzisiaj także ze sobą, próbując ustawić pionki w grze - uważa Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, posłanka Lewicy.

CZYTAJ TAKŻE: I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

Po niedawnym połączeniu PiS z Suwerenną Polską partia musi się podzielić władzą w okręgach, a sygnał wysyłany przez regiony do centrali przed wyborami prezydenckimi i nawet przed ogłoszeniem nazwiska kandydata raczej nie buduje jedności.

- PiS to jest jedyna tak scentralizowana partia w Polsce, to znaczy o wszystkim tam decyduje prezes, więc szczerze mówiąc, to raczej dobrze świadczy, że pojawia się ktoś, kto mówi, że może nie wszystkie światłe decyzje prezesa Kaczyńskiego są takie wspaniałe - ocenia Cezary Tomczyk, wiceminister obrony, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Kaczyński: za kilkanaście dni poznamy kandydata na prezydenta
Kaczyński: za kilkanaście dni poznamy kandydata na prezydentaTVN24

Struktury lokalne PiS coraz częściej podejmują decyzje wbrew centrali

Problemu z wyborem na szefa małopolskich struktur nie miał Łukasz Kmita. Ale to jego kandydatura i nieudany wybór na marszałka województwa, wbrew woli i wskazaniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego, była pierwszym, tak widocznym przejawem buntu lokalnych struktur PiS.

ZOBCZ WIĘCEJ: Wyciekło tajne pismo w sprawie wyboru marszałka. "Ma na celu dobro PiS"

- Kiedyś to było nie do pomyślenia, żeby Jarosław Kaczyński namaszczał tego czy innego przedstawiciela PiS-u, i żeby ten czy inny przedstawiciel nie osiągał tego, co chciał Jarosław Kaczyński, a teraz wygląda to tak, że Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: "nie, dziękuję" - zwraca uwagę Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Lokalne struktury mają się sprzeciwiać narzucaniu kandydatów, którzy nie są zaangażowani w sprawy regionu, ale mają znane nazwiska. - Znak też dla nas wszystkich, że po prostu nic nikomu nie jest dane raz na zawsze. Trzeba po prostu ciężko pracować, a czasy mamy takie, że wymagają one właśnie dodatkowej ciężkiej pracy - przyznaje Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Szefami okręgów zostali już między innymi Łukasz Schreiber w Bydgoszczy, Zbigniew Bogucki w Szczecinie czy Przemysław Czarnek w Lublinie. 

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS