Jest szefem węgierskiego wywiadu, ale zdaniem Amerykanów stworzył państwowy system korupcji. Jeden z głównych doradców premiera Węgier i członek jego rządu Antal Rogan został objęty sankcjami przez USA. Węgrzy decyzję krytykują, ale z reakcją poczekają na nową amerykańską administrację.
Zdaniem Amerykanów odgrywa kluczową rolę w budowie systemu oligarchicznego na Węgrzech i tak się składa, że również kluczową rolę w rządzie premiera Viktora Orbana.
- Osoby blisko powiązane z rządzącą partią polityczną zdobyły ogromne imperia holdingów. Antal Rogan to główny architekt, wykonawca i beneficjent tego systemu korupcji - wskazuje David Pressman, ambasador USA na Węgrzech.
Antal Rogan został objęty amerykańskimi sankcjami. To rzadka sytuacja, bo polityk jest urzędującym ministrem kraju, który dla Stanów Zjednoczonych jest sojusznikiem. Decyzja nie była więc łatwa, ale - jak wyjaśnia amerykański Departament Skarbu - trzeba było ją podjąć.
"Korupcja w sektorze publicznym na Węgrzech pogłębia się od ponad dziesięciu lat, w wyniku czego Węgry w 2023 roku drugi rok z rzędu uzyskały najniższy wynik ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej w Indeksie Percepcji Korupcji" - czytamy w oświadczeniu departamentu.
"Wykorzystywał swoją oficjalną pozycję i władzę"
Ten wynik, który plasuje Węgry na pierwszym miejscu najbardziej skorumpowanych krajów Wspólnoty, to efekt bardzo konkretnych i celowych działań. I nie sprzyjają one ani demokracji, ani obywatelom - oczywiście tym, którzy nie mają politycznych koneksji.
- Minister Rogan wzbogacił siebie i lojalnych wobec swojej partii politycznej ludzi. Wykorzystywał swoją oficjalną pozycję i władzę do celów osobistych, pozbawiając swój kraj i obywateli niezbędnych zasobów finansowych, jednocześnie osłabiając instytucje niezbędne dla istnienia silnej demokracji - argumentuje ambasador USA na Węgrzech.
Rogan ma silną pozycję w strukturach władzy, z której - zgodnie z zarzutami zachodniego partnera - korzysta pełnymi garściami. Poza tym padają pod jego adresem podejrzenia, że odpowiada za brutalną kampanię oszczerstw względem węgierskiej opozycji, a wszystko to z wykorzystaniem służb specjalnych.
- Łączy koordynację polityki komunikacyjnej i co ciekawe, ale w sumie niezbyt zaskakujące, sprawy związane ze służbami specjalnymi - zwraca uwagę profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.
Kim jest Antal Rogan?
Rogan jest aktualnie ministrem odpowiedzialnym za gabinet premiera Węgier, poza tym kontroluje Krajowe Biuro ds. Komunikacji, Cyfrową Agencję Rządową i Węgierską Agencję Turystyki. Dodatkowo od końca lat 90. nieprzerwanie zasiada w parlamencie, gdzie jeszcze do niedawna był szefem klubu rządzącego Fideszu.
Sankcje wobec Rogana oznaczają zablokowanie zgromadzonego przez niego majątku i wszelkich udziałów w majątku, który zgromadził on w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskim obywatelom zakazuje się też angażowania w jakiekolwiek transakcje z politykiem.
- Stawia to Antala Rogana w towarzystwie, w którym można znaleźć także czeczeńskiego watażkę Ramzana Kadyrowa. Amerykański Kongres stworzył taką możliwość specjalnie po to, by karać ludzi, którzy w sposób szczególny zagrażają międzynarodowym interesom Ameryki - zauważa Botond Feledy, ekspert ds. polityki zagranicznej.
Mowa o ustawie imienia Siergieja Magnickiego, zmarłego w moskiewskim więzieniu rosyjskiego prawnika. Prawo przyjęte w 2016 roku za czasów Baracka Obamy stało się globalnym biczem dla reżimów i reprezentujących je oligarchów.
- To pokazuje ewidentnie, że po tej stronie liberalno-demokratycznej Viktor Orban i jego aparat są po prostu w jednym rzędzie w tej chwili z takimi reżimami jak reżim Władimira Putina - zwraca uwagę profesor Maciej Kisilowski.
Sankcje mogą zostać odwrócone. Za niecałe dwa tygodnie stery amerykańskiej administracji przejmie Donald Trump, którego największym europejskim sojusznikiem jest Viktor Orban.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Reuters