"Główny architekt systemu korupcji", jeden z najbliższych ludzi Orbana. Trafił na amerykańską listę sankcji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest szefem węgierskiego wywiadu, ale zdaniem Amerykanów stworzył państwowy system korupcji. Jeden z głównych doradców premiera Węgier i członek jego rządu Antal Rogan został objęty sankcjami przez USA. Węgrzy decyzję krytykują, ale z reakcją poczekają na nową amerykańską administrację.

Zdaniem Amerykanów odgrywa kluczową rolę w budowie systemu oligarchicznego na Węgrzech i tak się składa, że również kluczową rolę w rządzie premiera Viktora Orbana.

- Osoby blisko powiązane z rządzącą partią polityczną zdobyły ogromne imperia holdingów. Antal Rogan to główny architekt, wykonawca i beneficjent tego systemu korupcji - wskazuje David Pressman, ambasador USA na Węgrzech.

Antal Rogan został objęty amerykańskimi sankcjami. To rzadka sytuacja, bo polityk jest urzędującym ministrem kraju, który dla Stanów Zjednoczonych jest sojusznikiem. Decyzja nie była więc łatwa, ale - jak wyjaśnia amerykański Departament Skarbu - trzeba było ją podjąć.

"Korupcja w sektorze publicznym na Węgrzech pogłębia się od ponad dziesięciu lat, w wyniku czego Węgry w 2023 roku drugi rok z rzędu uzyskały najniższy wynik ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej w Indeksie Percepcji Korupcji" - czytamy w oświadczeniu departamentu.

Wizyta Viktora Orbana w Wiedniu. Pozuje do zdjęć razem z przewodniczącym niższej izby austriackiego parlamentu Walterem Rosenkranzem
Wizyta Viktora Orbana w Wiedniu. Pozuje do zdjęć razem z przewodniczącym niższej izby austriackiego parlamentu Walterem Rosenkranzem

"Wykorzystywał swoją oficjalną pozycję i władzę"

Ten wynik, który plasuje Węgry na pierwszym miejscu najbardziej skorumpowanych krajów Wspólnoty, to efekt bardzo konkretnych i celowych działań. I nie sprzyjają one ani demokracji, ani obywatelom - oczywiście tym, którzy nie mają politycznych koneksji.

- Minister Rogan wzbogacił siebie i lojalnych wobec swojej partii politycznej ludzi. Wykorzystywał swoją oficjalną pozycję i władzę do celów osobistych, pozbawiając swój kraj i obywateli niezbędnych zasobów finansowych, jednocześnie osłabiając instytucje niezbędne dla istnienia silnej demokracji - argumentuje ambasador USA na Węgrzech.

ZOBACZ TEŻ: "Jasny sygnał" z MSZ. "Ambasador Węgier nie jest mile widziany"

Rogan ma silną pozycję w strukturach władzy, z której - zgodnie z zarzutami zachodniego partnera - korzysta pełnymi garściami. Poza tym padają pod jego adresem podejrzenia, że odpowiada za brutalną kampanię oszczerstw względem węgierskiej opozycji, a wszystko to z wykorzystaniem służb specjalnych.

- Łączy koordynację polityki komunikacyjnej i co ciekawe, ale w sumie niezbyt zaskakujące, sprawy związane ze służbami specjalnymi - zwraca uwagę profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi (materiał z 3.01.2025 r.)
"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę OrbanowiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kim jest Antal Rogan?

Rogan jest aktualnie ministrem odpowiedzialnym za gabinet premiera Węgier, poza tym kontroluje Krajowe Biuro ds. Komunikacji, Cyfrową Agencję Rządową i Węgierską Agencję Turystyki. Dodatkowo od końca lat 90. nieprzerwanie zasiada w parlamencie, gdzie jeszcze do niedawna był szefem klubu rządzącego Fideszu. 

Sankcje wobec Rogana oznaczają zablokowanie zgromadzonego przez niego majątku i wszelkich udziałów w majątku, który zgromadził on w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskim obywatelom zakazuje się też angażowania w jakiekolwiek transakcje z politykiem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Węgry stracą ponad miliard euro. Pierwszy taki przypadek w historii

- Stawia to Antala Rogana w towarzystwie, w którym można znaleźć także czeczeńskiego watażkę Ramzana Kadyrowa. Amerykański Kongres stworzył taką możliwość specjalnie po to, by karać ludzi, którzy w sposób szczególny zagrażają międzynarodowym interesom Ameryki - zauważa Botond Feledy, ekspert ds. polityki zagranicznej.

Mowa o ustawie imienia Siergieja Magnickiego, zmarłego w moskiewskim więzieniu rosyjskiego prawnika. Prawo przyjęte w 2016 roku za czasów Baracka Obamy stało się globalnym biczem dla reżimów i reprezentujących je oligarchów.

- To pokazuje ewidentnie, że po tej stronie liberalno-demokratycznej Viktor Orban i jego aparat są po prostu w jednym rzędzie w tej chwili z takimi reżimami jak reżim Władimira Putina - zwraca uwagę profesor Maciej Kisilowski.

Sankcje mogą zostać odwrócone. Za niecałe dwa tygodnie stery amerykańskiej administracji przejmie Donald Trump, którego największym europejskim sojusznikiem jest Viktor Orban.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS