"Główny architekt systemu korupcji", jeden z najbliższych ludzi Orbana. Trafił na amerykańską listę sankcji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Antal Rogan objęty amerykańskimi sankcjami. To bliski współpracownik Viktora Orbana
Antal Rogan objęty amerykańskimi sankcjami. To bliski współpracownik Viktora Orbana
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Antal Rogan objęty amerykańskimi sankcjami. To bliski współpracownik Viktora OrbanaJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jest szefem węgierskiego wywiadu, ale zdaniem Amerykanów stworzył państwowy system korupcji. Jeden z głównych doradców premiera Węgier i członek jego rządu Antal Rogan został objęty sankcjami przez USA. Węgrzy decyzję krytykują, ale z reakcją poczekają na nową amerykańską administrację.

Zdaniem Amerykanów odgrywa kluczową rolę w budowie systemu oligarchicznego na Węgrzech i tak się składa, że również kluczową rolę w rządzie premiera Viktora Orbana.

- Osoby blisko powiązane z rządzącą partią polityczną zdobyły ogromne imperia holdingów. Antal Rogan to główny architekt, wykonawca i beneficjent tego systemu korupcji - wskazuje David Pressman, ambasador USA na Węgrzech.

Antal Rogan został objęty amerykańskimi sankcjami. To rzadka sytuacja, bo polityk jest urzędującym ministrem kraju, który dla Stanów Zjednoczonych jest sojusznikiem. Decyzja nie była więc łatwa, ale - jak wyjaśnia amerykański Departament Skarbu - trzeba było ją podjąć.

"Korupcja w sektorze publicznym na Węgrzech pogłębia się od ponad dziesięciu lat, w wyniku czego Węgry w 2023 roku drugi rok z rzędu uzyskały najniższy wynik ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej w Indeksie Percepcji Korupcji" - czytamy w oświadczeniu departamentu.

Wizyta Viktora Orbana w Wiedniu. Pozuje do zdjęć razem z przewodniczącym niższej izby austriackiego parlamentu Walterem Rosenkranzem
Wizyta Viktora Orbana w Wiedniu. Pozuje do zdjęć razem z przewodniczącym niższej izby austriackiego parlamentu Walterem Rosenkranzem

"Wykorzystywał swoją oficjalną pozycję i władzę"

Ten wynik, który plasuje Węgry na pierwszym miejscu najbardziej skorumpowanych krajów Wspólnoty, to efekt bardzo konkretnych i celowych działań. I nie sprzyjają one ani demokracji, ani obywatelom - oczywiście tym, którzy nie mają politycznych koneksji.

- Minister Rogan wzbogacił siebie i lojalnych wobec swojej partii politycznej ludzi. Wykorzystywał swoją oficjalną pozycję i władzę do celów osobistych, pozbawiając swój kraj i obywateli niezbędnych zasobów finansowych, jednocześnie osłabiając instytucje niezbędne dla istnienia silnej demokracji - argumentuje ambasador USA na Węgrzech.

ZOBACZ TEŻ: "Jasny sygnał" z MSZ. "Ambasador Węgier nie jest mile widziany"

Rogan ma silną pozycję w strukturach władzy, z której - zgodnie z zarzutami zachodniego partnera - korzysta pełnymi garściami. Poza tym padają pod jego adresem podejrzenia, że odpowiada za brutalną kampanię oszczerstw względem węgierskiej opozycji, a wszystko to z wykorzystaniem służb specjalnych.

- Łączy koordynację polityki komunikacyjnej i co ciekawe, ale w sumie niezbyt zaskakujące, sprawy związane ze służbami specjalnymi - zwraca uwagę profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę Orbanowi
"Miałeś na naprawienie tego kraju 15 lat". Lider węgierskiej opozycji rzuca polityczną rękawicę OrbanowiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kim jest Antal Rogan?

Rogan jest aktualnie ministrem odpowiedzialnym za gabinet premiera Węgier, poza tym kontroluje Krajowe Biuro ds. Komunikacji, Cyfrową Agencję Rządową i Węgierską Agencję Turystyki. Dodatkowo od końca lat 90. nieprzerwanie zasiada w parlamencie, gdzie jeszcze do niedawna był szefem klubu rządzącego Fideszu. 

Sankcje wobec Rogana oznaczają zablokowanie zgromadzonego przez niego majątku i wszelkich udziałów w majątku, który zgromadził on w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskim obywatelom zakazuje się też angażowania w jakiekolwiek transakcje z politykiem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Węgry stracą ponad miliard euro. Pierwszy taki przypadek w historii

- Stawia to Antala Rogana w towarzystwie, w którym można znaleźć także czeczeńskiego watażkę Ramzana Kadyrowa. Amerykański Kongres stworzył taką możliwość specjalnie po to, by karać ludzi, którzy w sposób szczególny zagrażają międzynarodowym interesom Ameryki - zauważa Botond Feledy, ekspert ds. polityki zagranicznej.

Mowa o ustawie imienia Siergieja Magnickiego, zmarłego w moskiewskim więzieniu rosyjskiego prawnika. Prawo przyjęte w 2016 roku za czasów Baracka Obamy stało się globalnym biczem dla reżimów i reprezentujących je oligarchów.

- To pokazuje ewidentnie, że po tej stronie liberalno-demokratycznej Viktor Orban i jego aparat są po prostu w jednym rzędzie w tej chwili z takimi reżimami jak reżim Władimira Putina - zwraca uwagę profesor Maciej Kisilowski.

Sankcje mogą zostać odwrócone. Za niecałe dwa tygodnie stery amerykańskiej administracji przejmie Donald Trump, którego największym europejskim sojusznikiem jest Viktor Orban.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS