Zabici na drodze

Makabra na drodze - czołowe zderzenie busów, jest czterech zabitych i dziewięciu rannych. Najprawdopodobniej wszystko przez nieostrożne wyprzedzanie jadących drogą Lublin-Warszawa rowerzystek. Jeden z busów nie był przystosowany do przewożenia większej liczby osób, pasażerowie siedzieli na zwykłych krzesełkach.

Z deszczu pod rynnę

Przebudzenie w kampanii i piękna katastrofa. Prezydent Warszawy próbuje nadrobić stracone punkty i w listach do mieszkańców przeprasza za śmieciowy chaos, a w otwartym właśnie tunelu - za komunikacyjne przeszkody. Przeszkodą nie do pokonania znów okazała się jednak ulewa, może nią być także zbliżające się referendum.

Zero tolerancji

Bojówka na uniwersytecie - narodowcom nie spodobał się ani temat wykładu, ani przeszłość wykładowcy, więc postanowili wykrzyczeć, co sądzą o czerwonej hołocie. Aplauzu nie było, są za to prokuratorskie zarzuty i ostra reakcja prezydenta Wrocławia. - Nie będę tolerował nacjonalistycznej hołoty w moim mieście - mówi Rafał Dutkiewicz i pisze list do szefa MSW. To nie pierwszy ostatnio taki występ na uczelni.

Własne mieszkanie. Przez rekomendację KNF trudniej o kredyt?

Zobaczcie materiał Darka Prosieckiego, za który nasz reporter otrzymał nagrodę specjalną im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. Kapituła konkursu doceniła reportera Faktów za „przystępne wyjaśnianie masowemu widzowi skomplikowanych kwestii z zakresu finansów osobistych, w tym w szczególności za materiał reporterski o wpływie rekomendacji na rynek kredytów”.

Krwawe zamachy

Co najmniej 40 osób zginęło, a ponad sto jest rannych - to wynik dwóch zamachów na południu Turcji, niedaleko granicy z Syrią. Eksplodowały samochody-pułapki. Na razie nikt nie przyznał się do tych zamachów.

Pożegnanie

Rodzina i współpracownicy, prezydent i ministrowie żegnali dziś w Krakowie Krzysztofa Kozłowskiego - ministra spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. - Był jednym z tych, którzy po 1989 roku chcieli budować Polskę bez nienawiści i chęci odwetu - mówił w homilii biskup Grzegorz Ryś.

Spółka rodzinna?

Grupa PKP pozbywa się najsłynniejszej kolejki górskiej w Polsce na Kasprowy Wierch. Do sprzedaży idą także inne należące do PKL. Spór o prywatyzację dzieli nie tylko mieszkańców Tatr i Podhala. Dzieli też polityków - PO jest za, PiS zdecydowanie przeciw. Przy okazji wychodzi na jaw, że kolejki - dla turystów symbol wypoczynku w górach, dla niektórych stały się sposobem na niekoniecznie czysty, za to znakomity biznes.

Terrorysta złapany

Nazywa się Mulla Abdul Kabir i był na szczycie listy najgroźniejszych terrorystów w Afganistanie. Był, bo został został zatrzymany przez polskich i afgańskich żołnierzy. Kabir był odpowiedzialny za zamachy, w tym śmierć polskiego żołnierza, rozboje, wymuszenia i porwanie.

Wnioski z procesu

Dwa zawiadomienia do prokuratury: o możliwości przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy CBA i prokuratorów, a także w sprawie składania fałszywych zeznań przez świadków. Oba zawiadomienia są autorstwa sędziego Igora Tulei. To on skazał doktora G. za branie łapówek i to on jest autorem uzasadnienia, które wywołało polityczną burzę. Jak widać ciąg dalszy nastąpi.

Człowiek-zagadka

Mistrz kierownicy w Polsce. Można o nim jeszcze powiedzieć, że nosi biały kombinezon, nie zdejmuje kasku, nie rozmawia z dziennikarzami, a jego tożsamości pilnie strzegą producenci brytyjskiego programu "Top Gear". Stig to kultowa postać w telewizji, budzi ciekawość i zazdrość widzów. Na podwarszawskim torze popisywał się umiejętnościami. Chyba nie najgorzej mu poszło.

Towarzysze

To było coś więcej niż gest powitania i podziękowania. W świetle kamer Gerard Depardieu padł w objęcia Władimira Putina. Depardieu ma już rosyjski paszport, obywatelstwo i nie ma przeszkód, by płacił 13- procentowy podatek w Rosji. A o to mu chodziło od momentu gdy ogłoszono, że we Francji będzie wprowadzony podatek 75-procentowy. A jeśli chodziło mu także o rozgłos i skandal, to też dostał, co chciał.

Orszak królewski

Barwne, pomysłowe i efektowne - z okazji przypadającego dziś święta ulicami wielu polskich miast przeszły orszaki Trzech Króli. Były konie, osły i wielbłądy, przebrani i ucharakteryzowani dorośli i dzieci.

Przyspieszenie

Czy to już dowód na to, że amerykańska gospodarka wychodzi z dołka? Jeszcze nie, ale to kolejny sygnał. Rośnie i to znacząco sprzedaż samochodów w Stanach Zjednoczonych. Miniony rok był najlepszy od 30 lat, a to nie może być przypadek. Kredyty są i wygląda na to, że będą tanie. Dla porównania w Europie samochody sprzedają się słabo lub bardzo słabo.

Policzyli się

O koronie nie zapomnieli, sentyment pozostał, ale w portfelu już tylko euro. Kolejny rok Słowacy z kalkulatorem w ręku przeliczają korony na euro i odwrotnie - porównują, liczą i wyciągają wnioski. Warto było czy nie? Minęły właśnie cztery lata od wejścia Słowacji do strefy euro, a ta decyzja wkrótce przed nami. Warto posłuchać sąsiadów - o argumentach za i przeciw.

Bieg z przeszkodami

Teraz odjazd na nartach - trasa biegowa jak zjazdowa - nowe przepisy, nowy problem, bo potrzebny ratownik i oświetlenie. I biegający narciarze, i zdumieni zarządcy tras pukają się w czoło i nowe przeszkody objeżdżają slalomem.

Pod sąd

Rosyjscy żołnierze przed sąd za kradzież na miejscu katastrofy smoleńskiej - czterech Rosjan ukradło karty kredytowe z portfela Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie. A ponieważ w znalezionym portfelu znaleźli też PIN-y, to poszli na zakupy. Jest akt skarżenia, będzie proces i groźba sześciu lat w kolonii karnej.

Dzisiaj w Betlejem

W tym roku widać mniej pielgrzymów, ale świąteczną atmosferę czuć tak samo mocno. W Betlejem już odbyła się wigilijna parada, a o północy, w kościele przylegającym do Bazyliki Narodzenia będzie pasterka.

W kolejce do Świąt

W kolejce do Świąt: na granicy z Białorusią i Ukrainą sznurek TIR-ów, dziesiątki kierowców, a wśród nich Polacy w drodze do domu. Już wiedzą, że przy rodzinnym stole usiąść nie zdążą, więc wyciągają kuchenkę gazową, śledzie i kapustę z grzybami. Także telefon, bo tylko tak złożą świąteczne życzenia.

Świąteczne tajemnice

Świąteczne tajemnice, czyli Boże Narodzenie pełne niespodzianek. Czy było Betlejem, czy raczej Nazaret? Czy był wół i osiołek? Czy rzeczywiście był Herod? Czy święta rodzina szła na spis? I kiedy właściwie były te narodziny? Do poszukiwań, swoją najnowszą książką inspiruje sam papież, więc tropem świątecznych pytań idzie Maciej Mazur.

Oświeceni

Szczyt iluminacji: 450 tysięcy lampek - na domu, drzewach, bramie i płocie. Pewien Niemiec pracował na to cały rok i udało mu się zrobić wrażenie na Święta.

Wigilia z poślizgiem

Wigilijny taniec na lodzie. Świąteczny tydzień wystartował z poślizgiem: pogoda rzuciła Polakom rękawicę i to od rana była nierówna walka: śnieg na wschodzie, deszcz na zachodzie, w centrum najgorzej. Mróz z deszczu robił lód i na chodnikach, szynach i drogach robił się problem. Samochody dachowały, tramwaje nie wyjeżdżały z zajezdni, na gołoledź nie było mocnych.

Coś dla oka

Pomoc bez granic: z Polski na Syberię jadą okulary i okuliści. Mała Wierszyna, ponad 6,5 tysiąca kilometrów stąd, jest Polska na 100 procent: są tam potomkowie przesiedleńców sprzed stu lat. Teraz od polskich okulistów dostali badanie, leczenie i okulary. A to dopiero początek akcji.

Czas na dziecko

Ile kosztujesz mamo? Ile kosztujesz tato? Takie pytania widać na telebimach. To niemy krzyk w imieniu opuszczonych dzieci. "Sieroty są nie tylko w domu dziecka" - mówią organizatorzy kampanii w Łodzi i apelują do rodziców: dajcie dziecku czas zamiast prezentów. Czas, zainteresowanie i emocje na co dzień, to więcej niż góra prezentów od święta.

Daleko od domu

Świątecznie w Afganistanie: mundury w kuchni też zdają egzamin - jest wspólne gotowanie i niezłe wyzwanie, bo z Polski przyleciało 14 ton jedzenia. Polscy żołnierze dostają prezenty, czytają świąteczne kartki i bardzo tęsknią za domem.

Śmierć na drodze

Masakra na drodze: sześć samochodów rozpadło się na kawałki; trzy osoby nie żyją, pięć jest rannych. Trasa numer 8 w miejscowości Zambrzyce Króle była całkowicie zablokowana.

1951-2012

Był bardem Solidarności - komponował, śpiewał, tworzył muzykę do filmów i spektakli. W wieku 61 lat zmarł Przemysław Gintrowski. Razem z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim tworzyli legendarne trio. Gintrowski był jednym z twórców "Murów" nazywanych hymnem Solidarności i wielu innych bardzo znanych utwórów.

Życie na podsłuchu

I jeszcze jeden odcinek serialu "taśmy prawdy". PSL zawiadamia prokuraturę po tym, jak "Puls Biznesu" ujawnił zapis rozmowy Władysława Łukasika, byłego szefa Agencji Rynku Rolnego, z Władysławem Serafinem, szefem kółek rolniczych. W rozmowie padają kwoty, nazwiska i opis machlojek w państwowych spółkach, jakich mieli się dopuszczać działacze tej partii.

Idzie jak woda

Mleko idzie jak woda i pewne to jest jak w banku - noworodki są najedzone, a mamy szczęśliwe. Dzielą się te, które mogą, biorą te, które potrzebują. Mleko matki to dla dziecka wszystko co najlepsze, więc w banku mleka w Warszawie lodówki są pełne. Za chwilę zapełnią się też w Rudzie Śląskiej i Toruniu. Akcja się udała i ma szansę na finansowe wsparcie z NFZ.

Tajemnice policyjne

Euro-bezpieczeństwo pod lupą. Po turnieju policja zdradza swoje tajemnice - pokazuje sprzęt i ujawnia strategię. Kamery w śmigłowcach widziały twarze kibiców z kilkunastu kilometrów, antyterroryści w cywilu stali z kibicami twarzą w twarz. Były prewencyjne zatrzymania i lista zakazanych przedmiotów.

Nadchodzi jesień

PiS ma polityczny plan na jesień - będzie ofensywa, bo jest nędza i wielki zawód. Jarosław Kaczyński wychodzi na pierwszy plan, mówi o bezrobociu, emigracji i galopadzie cen i rysuje czarny scenariusz, choć z zieloną wyspą w tle. "Wszyscy płacimy za długi zielonej wyspy Donalda Tuska" - podkreśla i zapowiada, że ma alternatywę. Ma też ochotę na zjednoczenie i kolejny raz wysyła sygnał do dawnych partyjnych kolegów.