Były przedmiotem pytań, żartów, skandali i dramatów. W końcu się pojawią

03.04.2017 | Ponad ćwierć wieku. Po takim okresie zdecydowano się wymienić rządową flotę
03.04.2017 | Ponad ćwierć wieku. Po takim okresie zdecydowano się wymienić rządową flotę
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
03.04.2017 | Ponad ćwierć wieku. Po takim okresie zdecydowano się wymienić rządową flotęDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Boeing Business Jet - takimi samolotami będą latać polskie VIP-y. W końcu, warto też dodać. Co prawda Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło samoloty bez przetargu, ale Krajowa Izba Odwoławcza nie wstrzymała transakcji. Od 25 lat samoloty dla rządy były przedmiotem pytań, żartów, skandali i dramatów.

Ponad ćwierć wieku potrzebowali politycy kolejnych rządów, by zdecydować o wymianie rządowej floty. Nareszcie jest umowa i jeśli zostanie zrealizowana, to najważniejsze osoby w państwie będą latać samolotami Boeing 737-800. W wersji z salonką to Boeingi Business Jet.

Plan dostaw jest taki, że w listopadzie 2017 do dyspozycji rządu trafi boeing używany, a we wrześniu i listopadzie 2020 roku - dwa nowe.

To oznacza, że pierwsza maszyna - używana, ale mająca nie więcej niż pięć lat - może pojawić się jeszcze w tym roku. Ta akurat nie będzie miała VIP-owskiej salonki i zabierze na pokład nieco ponad 130 osób. Dwie nowe maszyny będą miały przedziały biznesowe, specjalny salon dla czterech osób i miejsca do wypoczynku. Każdy z nich zabierze 66 pasażerów.

Samoloty jak Air Force One

Boeingi będą mogły polecieć do Ameryki Północnej bez międzylądowania, będą mieć specjalne, szyfrowane łącza satelitarne, możliwość kierowania państwem z powietrza i wyjątkowe systemy obrony.

- To samolot mniejszy, ale wyposażony i zabezpieczony porównywalnie do Air Force One - mówi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

- Będzie wyposażony na przykład w systemy sygnalizujące, że został namierzony przez radar lub że został odpalony w jego kierunku pocisk rakietowy. A także w systemy pułapek termicznych i radiolokacyjnych, które mają zwiększyć szanse uniknięcia trafienia - tłumaczy Juliusz Sabak z Defence24.pl.

Za te trzy samoloty resort obrony zapłaci około 2,5 mld zł. Zakup jest realizowany bez przetargu. Zezwoliła na to Krajowa Izba Odwoławcza, która w poniedziałek rozpatrywała protest pozostałych oferentów, gdyż dopatrzono się pewnych uchybień w organizacji tego zakupu. Ale nie ma to wpływu na ważność umowy z Boeingiem i ten kontrakt będzie realizowany.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS