Seraphine przyleci do Polski na leczenie. Dzięki temu może uniknąć amputacji

21.01.2020 | Seraphine przyleci do Polski na leczenie. Dzięki temu może uniknąć amputacji
21.01.2020 | Seraphine przyleci do Polski na leczenie. Dzięki temu może uniknąć amputacji
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.01.2020 | Seraphine przyleci do Polski na leczenie. Dzięki temu może uniknąć amputacjiMarek Nowicki | Fakty TVN

11-latka z Rwandy przylatuje do Polski po ratunek. Jej noga jest w dramatycznym stanie. Deformacja kości, stan zapalny i grożąca amputacja. Polscy ortopedzi mówią - Seraphine, uratujemy ci nogę.

11-letnia Seraphine cztery lata temu przeszła zapalenie kości prawej nogi. Lekarze z Rwandy w ramach leczenia usunęli jej jedną trzecią kości piszczelowej i liczyli, że samo jakoś dalej się zrośnie i odrośnie. Nic z tego. Dziewczynce grozi amputacja.

- Leczenie w postaci amputacji nogi w warunkach afrykańskich to marginalizacja społeczna. Ta dziewczyna nie ma szans na normalne życie. Jeżeli jakkolwiek można jej pomóc, to niestety tylko wyłącznie poza Afryką, a my w Polsce mamy takie możliwości - tłumaczy Bartłomiej Osadnik z Fundacji Afriquia.

Rwanda to dwunastomilionowy kraj w Środkowo-Wschodniej Afryce, w którym pracuje zaledwie 20 ortopedów i 4 chirurgów naczyniowych. Nic dziwnego, że uraz ortopedyczny w takich warunkach to wyrok. 11-letnia Seraphine przyjedzie na leczenie do Polski.

- Otrzymaliśmy zgodę szpitala w Otwocku u pana doktora (Szymona) Pietrzaka. Dostaliśmy zgodę ministra zdrowia na leczenie w Polsce i dzięki pomocy ojca Adama Szustaka i tak na prawdę wspaniałemu gestowi wielu ludzi w Polsce udało nam się zebrać pieniądze na to leczenie operacyjne - opowiada Bartłomiej Osadnik.

Na pomoc czeka kolejna pacjentka

Lekarze z Otwocka przeszczepią dziewczynce fragment kości strzałkowej ze zdrowej nogi do tej uszkodzonej. Jest szansa, że Seraphine wróci po tym zabiegu do pełnej sprawności.

Dziewczynka mówi, że noga bardzo ją boli. Szczególnie wieczorami. Dziewczynka w przyszłości chciałaby zostać zakonnicą i szkolić się na pielęgniarkę.

Coraz więcej pacjentów z Afryki i Azji otrzymuje pomoc medyczną właśnie w Polsce. Coraz częściej ta pomoc z Polski przyjeżdża wprost do potrzebujących.

Polska Misja Medyczna do tej pory dopasowała 325 protez dla dzieci w Syrii, ofiar tamtejszej wojny.

- Ten proces był całkowicie finansowany z funduszy Polaków, którzy wpłacali nam na konto pieniądze właśnie na protezy dla tych małych dzieci, te skomplikowane, trudne przypadki. Nie zawiedliśmy się nigdy na solidarności i na dobroci Polaków - opowiada Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

W kolejce na operację medyczną w Polsce po Seraphine czeka już kolejna pacjentka.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Afriquia

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS