Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy

13.07.2016 | Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy
13.07.2016 | Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy
Mateusz Kudła | tvn24
13.07.2016 | Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy Mateusz Kudła | tvn24

Trudno policzyć kilometry, które przejechał po płycie wrocławskiego lotniska. Jako strażak Marek Łodygowski czuwał nad bezpieczeństwem pasażerów i było to jego życiem. Wszystko zmieniło się, kiedy usłyszał dramatyczną diagnozę. W walce ze stwardnieniem bocznym zanikowym pomaga mu nie tylko rodzina i oddani przyjaciele, ale również nadzieja na zatrzymanie śmiertelnej choroby. W tym może pomóc eksperymentalny lek.

Strażak przepracował w porcie lotniczym Wrocław-Strachowice 23 lata. Pierwsze niepokojące objawy zauważył dwa lata temu. Choroba w pierwszej kolejności zaatakowała aparat mowy, dlatego Pan Marek do komunikacji coraz częściej używa syntezatora mowy – dłuższe wypowiedzi pisze w aplikacji na telefonie, który je „odczytuje”.

- Przeczytałem w internecie: dwa do czterech lat. Straciłem chęć do życia, myślałem: dlaczego ja? Dlaczego tak straszna jest ta choroba? – opowiada reporterowi „Faktów po południu”. – Już nie prowadzę auta, jestem coraz słabszy. Leki, aparatura. Ale staram się tak to wszystko układać, by jeszcze trochę korzystać – dodaje.

Stwardnienie boczne zanikowe atakuje układ nerwowy i doprowadza do zaniku mięśni, także tych, które odpowiadają za oddychanie. Dlatego Pan Marek musiał zrezygnować ze swojej wielkiej pasji – motocykli. Jednak bracia z klubów z całej Polski nie zostawili go w potrzebie.

- To jest największy twardziel, jakiego znam - przyznaje jego przyjaciel, Sławek ps. „Dziki” z „Unknown Biker's MC Poland”. Marek nazywa go swoim „Aniołem Stróżem”. Motocykliści oraz koledzy z pracy wspierają go i zbierają pieniądze na eksperymentalny lek ze Stanów Zjednoczonych, Genervon GM604, który jest ostatnią szansą dla chorego na ALS.

- Niestety nie ma możliwości ściągnięcia tego leku inaczej, niż poprzez prywatny import – tłumaczy Robert ps. „Ramms”. - Czas gra tutaj na naszą niekorzyść, bo choroba postępuje, więc im szybciej nam się uda, tym lepiej - dodaje Sławek ps. „Dziki”.

Dlatego zbierają pieniądze gdzie tylko mogą - ostatnio zorganizowali charytatywny koncert, w którym zagrał między innymi wrocławski zespół „The Walkers”. - Marek cały czas w nim uczestniczył, potem sam wziął gitarę i zagraliśmy wspólnie „Smoke on the Water”. Nie miał żadnych pomyłek, wszystko wyszło naprawdę gładko i pięknie – opowiada Arek Swornowski, perkusta „The Walkers”. - Tu ukłon do moich braci z klubu. Pomagają bardzo - mówi.

Pan Marek ma dla kogo walczyć. Cztery miesiące temu urodził się jego wnuczek, Ignacy. Pomagać strażakowi można wpłacając darowizny na specjalne subkonto Stowarzyszenia „Gramy o Życie”:

76 9588 0004 0000 6044 2000 0170

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS