Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy

13.07.2016 | Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy
13.07.2016 | Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy
Mateusz Kudła | tvn24
13.07.2016 | Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy Mateusz Kudła | tvn24

Trudno policzyć kilometry, które przejechał po płycie wrocławskiego lotniska. Jako strażak Marek Łodygowski czuwał nad bezpieczeństwem pasażerów i było to jego życiem. Wszystko zmieniło się, kiedy usłyszał dramatyczną diagnozę. W walce ze stwardnieniem bocznym zanikowym pomaga mu nie tylko rodzina i oddani przyjaciele, ale również nadzieja na zatrzymanie śmiertelnej choroby. W tym może pomóc eksperymentalny lek.

Strażak przepracował w porcie lotniczym Wrocław-Strachowice 23 lata. Pierwsze niepokojące objawy zauważył dwa lata temu. Choroba w pierwszej kolejności zaatakowała aparat mowy, dlatego Pan Marek do komunikacji coraz częściej używa syntezatora mowy – dłuższe wypowiedzi pisze w aplikacji na telefonie, który je „odczytuje”.

- Przeczytałem w internecie: dwa do czterech lat. Straciłem chęć do życia, myślałem: dlaczego ja? Dlaczego tak straszna jest ta choroba? – opowiada reporterowi „Faktów po południu”. – Już nie prowadzę auta, jestem coraz słabszy. Leki, aparatura. Ale staram się tak to wszystko układać, by jeszcze trochę korzystać – dodaje.

Stwardnienie boczne zanikowe atakuje układ nerwowy i doprowadza do zaniku mięśni, także tych, które odpowiadają za oddychanie. Dlatego Pan Marek musiał zrezygnować ze swojej wielkiej pasji – motocykli. Jednak bracia z klubów z całej Polski nie zostawili go w potrzebie.

- To jest największy twardziel, jakiego znam - przyznaje jego przyjaciel, Sławek ps. „Dziki” z „Unknown Biker's MC Poland”. Marek nazywa go swoim „Aniołem Stróżem”. Motocykliści oraz koledzy z pracy wspierają go i zbierają pieniądze na eksperymentalny lek ze Stanów Zjednoczonych, Genervon GM604, który jest ostatnią szansą dla chorego na ALS.

- Niestety nie ma możliwości ściągnięcia tego leku inaczej, niż poprzez prywatny import – tłumaczy Robert ps. „Ramms”. - Czas gra tutaj na naszą niekorzyść, bo choroba postępuje, więc im szybciej nam się uda, tym lepiej - dodaje Sławek ps. „Dziki”.

Dlatego zbierają pieniądze gdzie tylko mogą - ostatnio zorganizowali charytatywny koncert, w którym zagrał między innymi wrocławski zespół „The Walkers”. - Marek cały czas w nim uczestniczył, potem sam wziął gitarę i zagraliśmy wspólnie „Smoke on the Water”. Nie miał żadnych pomyłek, wszystko wyszło naprawdę gładko i pięknie – opowiada Arek Swornowski, perkusta „The Walkers”. - Tu ukłon do moich braci z klubu. Pomagają bardzo - mówi.

Pan Marek ma dla kogo walczyć. Cztery miesiące temu urodził się jego wnuczek, Ignacy. Pomagać strażakowi można wpłacając darowizny na specjalne subkonto Stowarzyszenia „Gramy o Życie”:

76 9588 0004 0000 6044 2000 0170

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS