Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy

13.07.2016 | Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy
13.07.2016 | Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy
Mateusz Kudła | tvn24
13.07.2016 | Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy Mateusz Kudła | tvn24

Trudno policzyć kilometry, które przejechał po płycie wrocławskiego lotniska. Jako strażak Marek Łodygowski czuwał nad bezpieczeństwem pasażerów i było to jego życiem. Wszystko zmieniło się, kiedy usłyszał dramatyczną diagnozę. W walce ze stwardnieniem bocznym zanikowym pomaga mu nie tylko rodzina i oddani przyjaciele, ale również nadzieja na zatrzymanie śmiertelnej choroby. W tym może pomóc eksperymentalny lek.

Strażak przepracował w porcie lotniczym Wrocław-Strachowice 23 lata. Pierwsze niepokojące objawy zauważył dwa lata temu. Choroba w pierwszej kolejności zaatakowała aparat mowy, dlatego Pan Marek do komunikacji coraz częściej używa syntezatora mowy – dłuższe wypowiedzi pisze w aplikacji na telefonie, który je „odczytuje”.

- Przeczytałem w internecie: dwa do czterech lat. Straciłem chęć do życia, myślałem: dlaczego ja? Dlaczego tak straszna jest ta choroba? – opowiada reporterowi „Faktów po południu”. – Już nie prowadzę auta, jestem coraz słabszy. Leki, aparatura. Ale staram się tak to wszystko układać, by jeszcze trochę korzystać – dodaje.

Stwardnienie boczne zanikowe atakuje układ nerwowy i doprowadza do zaniku mięśni, także tych, które odpowiadają za oddychanie. Dlatego Pan Marek musiał zrezygnować ze swojej wielkiej pasji – motocykli. Jednak bracia z klubów z całej Polski nie zostawili go w potrzebie.

- To jest największy twardziel, jakiego znam - przyznaje jego przyjaciel, Sławek ps. „Dziki” z „Unknown Biker's MC Poland”. Marek nazywa go swoim „Aniołem Stróżem”. Motocykliści oraz koledzy z pracy wspierają go i zbierają pieniądze na eksperymentalny lek ze Stanów Zjednoczonych, Genervon GM604, który jest ostatnią szansą dla chorego na ALS.

- Niestety nie ma możliwości ściągnięcia tego leku inaczej, niż poprzez prywatny import – tłumaczy Robert ps. „Ramms”. - Czas gra tutaj na naszą niekorzyść, bo choroba postępuje, więc im szybciej nam się uda, tym lepiej - dodaje Sławek ps. „Dziki”.

Dlatego zbierają pieniądze gdzie tylko mogą - ostatnio zorganizowali charytatywny koncert, w którym zagrał między innymi wrocławski zespół „The Walkers”. - Marek cały czas w nim uczestniczył, potem sam wziął gitarę i zagraliśmy wspólnie „Smoke on the Water”. Nie miał żadnych pomyłek, wszystko wyszło naprawdę gładko i pięknie – opowiada Arek Swornowski, perkusta „The Walkers”. - Tu ukłon do moich braci z klubu. Pomagają bardzo - mówi.

Pan Marek ma dla kogo walczyć. Cztery miesiące temu urodził się jego wnuczek, Ignacy. Pomagać strażakowi można wpłacając darowizny na specjalne subkonto Stowarzyszenia „Gramy o Życie”:

76 9588 0004 0000 6044 2000 0170

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS