Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

W pogrzebie Borysa Niemcowa powinna wziąć udział oficjalna delegacja z Polski – uważa 60% badanych w sondażu Millward Brown dla Faktów i TVN24. Tylko 1/3 ankietowanych jest przeciwnego zdania. Polacy chcieliby także oficjalnej delegacji Unii Europejskiej na pogrzebie. Na pytanie, czy wysocy przedstawiciele UE powinni wziąć udział w pogrzebie Borysa Niemcowa, 2/3 odpowiada, że tak. Negatywnie o takiej propozycji wypowiada się 26% badanych.

Według przeprowadzonego dla Faktów TVN i TVN24 sondażu wybory prezydenckie rozstrzygnęłyby się już w pierwszej turze. Bronisław Komorowski może obecnie liczyć na 65 proc. poparcia, Andrzej Duda na 21 proc., a Magdalena Ogórek, co może wydać się zaskakujące – na 6 proc. Zaskoczeniem jest również fakt, że w zwycięstwo Bronisława Komorowskiego już w pierwszej turze wierzą nawet wyborcy Andrzeja Dudy.

Według sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24 to Bronisław Komorowski zdecydowanie wygrywa w nadchodzących wyborach prezydenckich. Na głównego rywala obecnego prezydenta według ankietowanych wyrasta Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. W partyjnym starciu natomiast Platforma Obywatelska remisuje z Prawem i Sprawiedliwością, wspomaganym przez Polskę Razem Jarosława Gowina i Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry.

To ostatni w eurokampanii specjalny sondaż dla Faktów TVN. Na nieco ponad dobę przed ciszą wyborczą zapytaliśmy Polaków, komu chcą dać prawo reprezentowania nas w Brukseli. Zacięta i wyrównana kampania daje niemal równe szanse dwóm największym graczom na polskiej scenie politycznej.

Na nieco ponad dobę przed rozpoczęciem ciszy wyborczej zapytaliśmy Polaków o to, komu chcą dać prawo reprezentowania nas w Brukseli. Największe szanse na powodzenie w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma Prawo i Sprawiedliwość. W specjalnym sondażu dla Faktów TVN, przeprowadzonym przez Millward Brown SA, partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała 29 proc. poparcia, wygrywając z Platformą Obywatelską jednym punktem procentowym.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, do Sejmu weszłoby sześć ugrupowań. Specjalnie dla „Faktów” TVN Millward Brown zapytał o poparcie dla partii politycznych. Platforma Obywatelska na prowadzeniu, tuż za nią Prawo i Sprawiedliwość, a do Parlamentu dostałyby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej, Twój Ruch, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nowa Prawica.

Donald Tusk przegrywa bezpośrednią rywalizację z nową gwiazdą swojego rządu, wicepremier Elżbietą Bieńkowską. Ankietowani przez Millward Brown Polacy raczej ją, a nie jego, widzieliby na stanowisku premiera. Gdyby powstał rząd koalicyjny PO-SLD, więcej badanych powierzyłoby stery rządu Leszkowi Millerowi, niż obecnemu premierowi.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 31% ankietowanych. Drugie miejsce zajęłaby PO (25%), a trzecie - SLD (10%). Do sejmu weszłyby także: Twój Ruch Janusza Palikota i Polska Razem Jarosława Gowina (obie partie z 6-procentowym poparciem) oraz PSL (5%). Tuż poniżej progu wyborczego znalazła się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (4%).