Spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej osłabi pozycję Polski w Unii Europejskiej - tak uważa 51 procent ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Kantar MillwardBrown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 21 procent badanych osób.
Ankietowani zostali zapytani o to, "Czy spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej osłabi pozycję Polski w Unii Europejskiej?".
"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 29 proc. badanych, a "raczej tak" - 22 procent.
Innego zdania jest 21 procent respondentów, z czego 10 procent ankietowanych uważa, że spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej "zdecydowanie nie" osłabi pozycji Polski w UE, a 18 proc. odpowiadających na pytanie uznało, że "raczej nie" Osłabi. Opcję "ani tak, ani nie" wybrało 15 procent badanych, a "nie wiem/trudno powiedzieć" - 6 procent.
Polska powinna dołączyć do wersalskiej czwórki?
W badaniu ankietowani zostali zapytani również o plany Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii, których przywódcy opowiedzieli się na spotkaniu w Wersalu za Unią dwóch prędkości.
Na pytanie "jeżeli największe państwa (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania) zdecydują się na bliższą współpracę w ramach Unii, to czy Pana(i) zdaniem Polska powinna dołączyć do tej grupy?" zdecydowania większość badanych odpowiedziała "tak" - 79 procent. Z czego "zdecydowanie tak" odpowiedziało 46 proc. ankietowanych, a "raczej tak" - 33 procent.
Przeciwnego zdania jest 12 procent badanych, z czego osób twierdzących, że Polska "zdecydowanie nie" powinna dołączać do Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii jest 5 procent, a "raczej nie" odpowiada 7 procent. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 9 procent badanych.
Zadowoleni z UE
Osoby biorące udział w badaniu Kontor MillwardBrown dla "Faktów" TVN i TVN24 zostały także zapytane o to, czy są zadowolone z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Zadowolonych jest 63 proc. badanych, z czego odpowiedzi "zdecydowanie zadowolony(a)" wybrało 34 proc. badanych, a "raczej zadowolony(a)" - 29 procent.
Niezadowolonych z członkostwa Polski w UE jest w sumie 16 procent badanych, z czego 7 procent wybrało odpowiedź "raczej niezadowolony(a)" a 9 procent "zdecydowanie niezadowolony(a)". Opcję "ani tak, ani nie" wybrało 18 proc. badanych, a "nie wiem/trudno powiedzieć" - 3 procent.
Sondaż został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 7-8 marca 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1004 osoby.
Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska/dln / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN