Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

08.03.2017 | Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
08.03.2017 | Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN08.03.2017 | Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej osłabi pozycję Polski w Unii Europejskiej - tak uważa 51 procent ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Kantar MillwardBrown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 21 procent badanych osób.

Ankietowani zostali zapytani o to, "Czy spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej osłabi pozycję Polski w Unii Europejskiej?".

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 29 proc. badanych, a "raczej tak" - 22 procent.

Innego zdania jest 21 procent respondentów, z czego 10 procent ankietowanych uważa, że spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej "zdecydowanie nie" osłabi pozycji Polski w UE, a 18 proc. odpowiadających na pytanie uznało, że "raczej nie" Osłabi. Opcję "ani tak, ani nie" wybrało 15 procent badanych, a "nie wiem/trudno powiedzieć" - 6 procent.

Czy spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski?Fakty TVN

SONDAŻ: POLSKI RZĄD POWINIEN POPRZEĆ DONALDA TUSKA

Polska powinna dołączyć do wersalskiej czwórki?

W badaniu ankietowani zostali zapytani również o plany Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii, których przywódcy opowiedzieli się na spotkaniu w Wersalu za Unią dwóch prędkości.

Na pytanie "jeżeli największe państwa (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania) zdecydują się na bliższą współpracę w ramach Unii, to czy Pana(i) zdaniem Polska powinna dołączyć do tej grupy?" zdecydowania większość badanych odpowiedziała "tak" - 79 procent. Z czego "zdecydowanie tak" odpowiedziało 46 proc. ankietowanych, a "raczej tak" - 33 procent.

Przeciwnego zdania jest 12 procent badanych, z czego osób twierdzących, że Polska "zdecydowanie nie" powinna dołączać do Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii jest 5 procent, a "raczej nie" odpowiada 7 procent. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 9 procent badanych.

Czy Polska powinna dołączyć do wersalskiej czwórki?Fakty TVN

Zadowoleni z UE

Osoby biorące udział w badaniu Kontor MillwardBrown dla "Faktów" TVN i TVN24 zostały także zapytane o to, czy są zadowolone z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Zadowolonych jest 63 proc. badanych, z czego odpowiedzi "zdecydowanie zadowolony(a)" wybrało 34 proc. badanych, a "raczej zadowolony(a)" - 29 procent.

Niezadowolonych z członkostwa Polski w UE jest w sumie 16 procent badanych, z czego 7 procent wybrało odpowiedź "raczej niezadowolony(a)" a 9 procent "zdecydowanie niezadowolony(a)". Opcję "ani tak, ani nie" wybrało 18 proc. badanych, a "nie wiem/trudno powiedzieć" - 3 procent.

Sondaż został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 7-8 marca 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1004 osoby.

Czy Polacy są zadowoleni z członkostwa w UE?Fakty TVN

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska/dln / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS