Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

08.03.2017 | Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
08.03.2017 | Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
08.03.2017 | Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej osłabi pozycję Polski w Unii Europejskiej - tak uważa 51 procent ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Kantar MillwardBrown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 21 procent badanych osób.

Ankietowani zostali zapytani o to, "Czy spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej osłabi pozycję Polski w Unii Europejskiej?".

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 29 proc. badanych, a "raczej tak" - 22 procent.

Innego zdania jest 21 procent respondentów, z czego 10 procent ankietowanych uważa, że spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej "zdecydowanie nie" osłabi pozycji Polski w UE, a 18 proc. odpowiadających na pytanie uznało, że "raczej nie" Osłabi. Opcję "ani tak, ani nie" wybrało 15 procent badanych, a "nie wiem/trudno powiedzieć" - 6 procent.

Czy spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski?Fakty TVN

SONDAŻ: POLSKI RZĄD POWINIEN POPRZEĆ DONALDA TUSKA

Polska powinna dołączyć do wersalskiej czwórki?

W badaniu ankietowani zostali zapytani również o plany Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii, których przywódcy opowiedzieli się na spotkaniu w Wersalu za Unią dwóch prędkości.

Na pytanie "jeżeli największe państwa (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania) zdecydują się na bliższą współpracę w ramach Unii, to czy Pana(i) zdaniem Polska powinna dołączyć do tej grupy?" zdecydowania większość badanych odpowiedziała "tak" - 79 procent. Z czego "zdecydowanie tak" odpowiedziało 46 proc. ankietowanych, a "raczej tak" - 33 procent.

Przeciwnego zdania jest 12 procent badanych, z czego osób twierdzących, że Polska "zdecydowanie nie" powinna dołączać do Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii jest 5 procent, a "raczej nie" odpowiada 7 procent. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 9 procent badanych.

Czy Polska powinna dołączyć do wersalskiej czwórki?Fakty TVN

Zadowoleni z UE

Osoby biorące udział w badaniu Kontor MillwardBrown dla "Faktów" TVN i TVN24 zostały także zapytane o to, czy są zadowolone z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Zadowolonych jest 63 proc. badanych, z czego odpowiedzi "zdecydowanie zadowolony(a)" wybrało 34 proc. badanych, a "raczej zadowolony(a)" - 29 procent.

Niezadowolonych z członkostwa Polski w UE jest w sumie 16 procent badanych, z czego 7 procent wybrało odpowiedź "raczej niezadowolony(a)" a 9 procent "zdecydowanie niezadowolony(a)". Opcję "ani tak, ani nie" wybrało 18 proc. badanych, a "nie wiem/trudno powiedzieć" - 3 procent.

Sondaż został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 7-8 marca 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1004 osoby.

Czy Polacy są zadowoleni z członkostwa w UE?Fakty TVN

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska/dln / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS