Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 32 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 23 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. Trzecie miejsce przypadłoby Nowoczesnej, na którą zagłosowałoby 10 procent badanych.

W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 36 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 22 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. 8 procent badanych poparłoby Nowoczesną, taki sam wynik uzyskałoby ugrupowanie Kukiz’15.

W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 32 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 27 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. Trzecie miejsce przypadło ugrupowaniu Kukiz'15, na które zagłosowałoby 9 procent badanych.

Dla jednych to nieoczekiwana a dla drugich wyczekiwana zmiana miejsc. Platforma Obywatelska jest nowym liderem w sondażu poparcia dla partii politycznych, który przeprowadził Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. To badanie potwierdza trend, w którym Platforma Obywatelska od tygodni zyskuje deklarowane poparcie. Ale na potwierdzenie zmiany lidera na dłużej trzeba poczekać na kolejne badania.

Zmiana na pozycji lidera w sondażu poparcia dla partii politycznych. W badaniu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 31 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na Platformę Obywatelską. 29 procent ankietowanych wskazało wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. Trzecie miejsce przypadło ugrupowaniu Kukiz'15, na które zagłosowałoby 10 procent badanych.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Deklarowane poparcie dla partii rządzącej wzrosło od ostatniego sondażu o dwa punkty procentowe. Trzy punkty więcej niż w poprzednim badaniu ma Platforma Obywatelska, ale wciąż jest na trzecim miejscu. Spadek poparcia o pięć punktów procentowych odnotowała natomiast .Nowoczesna. Oto najnowszy sondaż poparcia partyjnego, przygotowany przez Millward Brown S.A. dla Faktów TVN i TVN24.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, chociaż poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego zmniejszyło się od ostatniego badania o trzy punkty procentowe. Trzy punkty procentowe to także dystans, który dzieli PiS od depczącej mu po piętach .Nowoczesnej. W Sejmie znalazłyby się poza tym Platforma Obywatelska, Kukiz’15 i SLD. Oto najnowszy sondaż poparcia partyjnego, przygotowany przez Millward Brown S.A. dla Faktów TVN i TVN24.

Gdyby to sympatycy i wyborcy Platformy Obywatelskiej wybierali jej nowego lidera, to Grzegorz Schetyna powinien dać sobie spokój i zrezygnować. Tak wynika z sondażu Millward Brown dla Faktów TVN. Następcę Ewy Kopacz wybiorą jednak członkowie partii. Dziś kampanię rozpoczęli Schetyna, Siemoniak i trzeci kandydat – z najmniejszymi szansami – Borys Budka.

Na 17 dni przed wyborami Prawo i Sprawiedliwość jeszcze wyżej w sondażu poparcia dla partii politycznych, a Platforma Obywatelska coraz niżej. Na PiS chce głosować 35 proc. Polaków, zaś na PO – 19 proc. Ruch Kukiz’15 balansuje, Nowoczesna Petru rośnie, a KORWiN znika z Sejmu.

W obliczu wzrastającego kryzysu migracyjnego w Europie Polacy zmieniają swoje nastawienie wobec osób, które próbują przedostać się do krajów Unii Europejskiej. Według najnowszego sondażu Millward Brown SA dla Faktów TVN i TVN24 ponad połowa ankietowanych – 56 proc – jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Odmiennego zdania jest 38 proc. biorących udział w badaniu. W porównaniu z analogicznym sondażem, który przeprowadzony został na początku września, o 13 punktów procentowych wzrosła liczba Polaków nieprzychylnych przyjęciu uchodźców, a także spadła – również o 13 punktów procentowych – liczba chętnych pomocy imigrantom.