.Nowoczesna rośnie w siłę i odbiera poparcie PO. Sondaż dla Faktów TVN i TVN24

04.12 | .Nowoczesna rośnie w siłę i odbiera poparcie PO. Sondaż dla Faktów TVN i TVN24

W porównaniu do badania z 19 listopada deklarowane poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nieznacznie spada, podobnie jak w przypadku Platformy Obywatelskiej. Zdecydowanie przybywa natomiast wyborców .Nowoczesnej Ryszarda Petru. Oto najnowszy sondaż Millward Brown SA dla Faktów TVN i TVN24.

Zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego – jak można stwierdzić na podstawie sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown SA na zlecenie Faktów TVN i TVN24 – tylko nieznacznie wpłynęło na deklarowane poparcie dla partii rządzącej. Na Prawo i Sprawiedliwość chciałoby obecnie oddać głos 32 proc. ankietowanych. 19 listopada było to 35 proc.

Drugie miejsce w sondażu zajmuje .Nowoczesna Ryszarda Petru. W porównaniu z poprzednim sondażem partia odnotowała wzrost poparcia o 11 punktów procentowych do poziomu 20 proc., przebijając Platformę Obywatelską i odbierając jej wyborców. Jak wynika z badania Millward Brown SA, 36 proc. ankietowanych, który w wyborach parlamentarnych 25 października głosowali na PO, poparłoby teraz .Nowoczesną.

Chęć zagłosowania na Platformę Obywatelską wyraziło 19 proc. ankietowanych – o trzy punkty procentowe mniej niż w poprzednim sondażu.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, do Sejmu weszłoby także ugrupowanie Kukiz’15 z poparciem na poziomie 7 proc., niezmiennym od ostatniego badania.

Kto poza Sejmem?

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się następujące partie i ugrupowania: koalicja Zjednoczona Lewica – 6 proc. (poprzednio 7 proc.; próg wyborczy dla koalicji ordynacja ustala na 8 proc.), KORWiN – 4 proc. (poprzednio 5 proc.), obecne aktualnie w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe – 4 proc. (poprzednio 5 proc.) oraz Partia Razem – 2 proc. (poprzednio 4 proc.).

W sumie 6 proc. ankietowanych pytanych o sympatie polityczne odpowiedziało „nie wiem” lub „trudno powiedzieć”, jeszcze nie podjęło decyzji w sprawie tego, na którą partię zagłosować albo odmówiło odpowiedzi.

Sondaż zrealizowany przez Millward Brown SA w dniu 3 grudnia 2015 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie osób pełnoletnich. Wielkość próby N=1002.

Autor: skl / Źródło: Millward Brown SA / Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS