.Nowoczesna rośnie w siłę i odbiera poparcie PO. Sondaż dla Faktów TVN i TVN24

04.12 | .Nowoczesna rośnie w siłę i odbiera poparcie PO. Sondaż dla Faktów TVN i TVN24

W porównaniu do badania z 19 listopada deklarowane poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nieznacznie spada, podobnie jak w przypadku Platformy Obywatelskiej. Zdecydowanie przybywa natomiast wyborców .Nowoczesnej Ryszarda Petru. Oto najnowszy sondaż Millward Brown SA dla Faktów TVN i TVN24.

Zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego – jak można stwierdzić na podstawie sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown SA na zlecenie Faktów TVN i TVN24 – tylko nieznacznie wpłynęło na deklarowane poparcie dla partii rządzącej. Na Prawo i Sprawiedliwość chciałoby obecnie oddać głos 32 proc. ankietowanych. 19 listopada było to 35 proc.

Drugie miejsce w sondażu zajmuje .Nowoczesna Ryszarda Petru. W porównaniu z poprzednim sondażem partia odnotowała wzrost poparcia o 11 punktów procentowych do poziomu 20 proc., przebijając Platformę Obywatelską i odbierając jej wyborców. Jak wynika z badania Millward Brown SA, 36 proc. ankietowanych, który w wyborach parlamentarnych 25 października głosowali na PO, poparłoby teraz .Nowoczesną.

Chęć zagłosowania na Platformę Obywatelską wyraziło 19 proc. ankietowanych – o trzy punkty procentowe mniej niż w poprzednim sondażu.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, do Sejmu weszłoby także ugrupowanie Kukiz’15 z poparciem na poziomie 7 proc., niezmiennym od ostatniego badania.

Kto poza Sejmem?

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się następujące partie i ugrupowania: koalicja Zjednoczona Lewica – 6 proc. (poprzednio 7 proc.; próg wyborczy dla koalicji ordynacja ustala na 8 proc.), KORWiN – 4 proc. (poprzednio 5 proc.), obecne aktualnie w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe – 4 proc. (poprzednio 5 proc.) oraz Partia Razem – 2 proc. (poprzednio 4 proc.).

W sumie 6 proc. ankietowanych pytanych o sympatie polityczne odpowiedziało „nie wiem” lub „trudno powiedzieć”, jeszcze nie podjęło decyzji w sprawie tego, na którą partię zagłosować albo odmówiło odpowiedzi.

Sondaż zrealizowany przez Millward Brown SA w dniu 3 grudnia 2015 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie osób pełnoletnich. Wielkość próby N=1002.

Autor: skl / Źródło: Millward Brown SA / Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS