Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

60 procent Polaków jest zdania, że rząd nie robi wszystkiego, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju. 64 procent Polaków uważa, że w Polsce powinny zostać wprowadzone przywileje dla osób zaszczepionych. 41 procent Polaków opowiada się za powszechnym obowiązkiem szczepień, a 19 procent - za obowiązkiem szczepień dla określonych grup zawodowych lub społecznych. To wszystko wnioski płynące z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

W ostatnich tygodniach media opisały działalność dawnej firmy wiceministra sportu i turystyki Łukasza Mejzy, która miała oferować kosztowne i niepoparte dowodami naukowymi terapie osobom nieuleczalnie chorym. W związku z doniesieniami Łukasz Mejza udał się na urlop, ale pozostaje wiceministrem sportu i turystyki. To jednak zdaniem Polaków nie wystarczy. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 68 procent badanych uważa, że Łukasz Mejza powinien zostać zdymisjonowany z pełnionego urzędu.

Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 54 procent respondentów pozytywnie ocenia środki zastosowane przez rząd, w tym wprowadzenie stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim. Odmiennego zdania jest 36 procent pytanych. Ankietowani zostali również zapytani o to, co myślą na temat działania polskich służb w sprawie rodzin z dziećmi z Michałowa.

Według 79 procent ankietowanych kobiety powinny mieć prawo do wykonania zabiegu aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest zaledwie 11 procent respondentów.

Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 43 procent respondentów uważa, że polityka rządu PiS może doprowadzić do polexitu. Nieco mniej - 41 procent pytanych - nie widzi takiej możliwości. Badanie zostało przeprowadzone po tym, jak usłyszeliśmy od polityków Zjednoczonej Prawicy o "wojnie hybrydowej", "brukselskiej okupacji" i "drastycznych rozwiązaniach", jakich może trzeba będzie szukać.

Prawie połowa Polaków uważa, że w ciągu sześciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości jakość demokracji w Polsce pogorszyła się. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym taką odpowiedź wybrało dokładnie 45 procent respondentów. Natomiast 28 procent badanych uważa, że jakość demokracji w Polsce w ciągu sześciu lat rządów PiS poprawiła się.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy spadło poniżej progu 30 procent, do 29 procent, jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Od naszego poprzedniego sondażu partyjnego z czerwca wyraźnie wzrosło poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, która zajęła drugie miejsce, z wynikiem 24 procent. Polska 2050 Szymona Hołowni zanotowała za to wyraźny spadek poparcia i z wynikiem 15 procent znalazła się na trzecim miejscu.

Większość Polaków uważa, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele Platformy Obywatelskiej - tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. 60 procent ankietowanych oceniło, że Donald Tusk nie powinien wracać do polskiej polityki i stawać na czele PO. Odmiennego zdania było 26 procent respondentów. W samej Platformie Obywatelskiej działacze nie są zgodni co do tego, czy Donald Tusk powinien być przewodniczącym, ale zgadzają się, że jego powrót byłby mile widziany. Zwłaszcza młodzi działacze lidera upatrują w Rafale Trzaskowskim. Już 3 lipca może zapaść decyzja, czy i w jakiej roli Donald Tusk wróci do krajowej polityki.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w ubiegłym tygodniu mówił o nadchodzących zmianach w oświacie. W nowym roku szkolnym resort chce, by kuratorzy mieli większy niż dotychczas wpływ na powoływanie dyrektorów szkół i innych placówek, a także na odwoływanie i zawieszanie dyrektorów w przypadku, gdy nie wypełniają poleceń. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 48 procent badanych negatywnie oceniło Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji. Przeciwnego zdania było 29 procent respondentów.

Zjednoczona Prawica cieszy się poparciem 30 procent Polaków, którzy wzięliby udział w wyborach, jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Wśród partii opozycyjnych prym wiedzie Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem wynoszącym 21 procent. Koalicja Obywatelska zajęła w badaniu trzecie miejsce, z poparciem na poziomie 19 procent. Duży spadek poparcia w porównaniu do poprzedniego badania Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 odnotowała Lewica.