Katastrofa na Odrze. Kto powinien ponieść odpowiedzialność? Sondaż dla "Faktów" TVN

18.08.2022 | Katastrofa na Odrze. Kto powinien ponieść odpowiedzialność? Sondaż dla "Faktów" TVN
18.08.2022 | Katastrofa na Odrze. Kto powinien ponieść odpowiedzialność? Sondaż dla "Faktów" TVN
Fakty TVN
18.08.2022 | Katastrofa na Odrze. Kto powinien ponieść odpowiedzialność? Sondaż dla "Faktów" TVNFakty TVN

Sprawa zatrucia Odry od trzech tygodni bulwersuje Polaków. Z rzeki wyławiane są tony martwych ryb, a służby starają się ustalić przyczynę katastrofy. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, większość Polaków negatywnie ocenia działania rządu w sprawie zatrucia rzeki. Ankietowani stwierdzili też, że największą odpowiedzialność za kryzys ponoszą ministrowie, a w drugiej kolejności - wojewodowie.

W czwartek odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu poświęcone katastrofie ekologicznej na Odrze. Senatorowie dyskutowali między innymi o dymisjach, ale także o odpowiedzialności karnej za sytuację. Pojawia się jednak pytanie, kto ją powinien ponieść.

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar w dniach 17-18 sierpnia 2022 roku respondenci usłyszeli następujące pytanie: "Kto Pana(i) zdaniem powinien stracić stanowisko w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze?". Odpowiadający mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź.

Pytanie o odpowiedzialność władz - wyniki sondażutvn24

38 procent ankietowanych wskazało, że stracić stanowisko powinna minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Tyle samo respondentów wskazało ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Zdaniem 31 procent badanych stracić stanowisko powinni wojewodowie w rejonach skażenia, a według 26 procent - premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei 32 procent ankietowanych było zdania, że nikt nie powinien stracić stanowiska w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.

Sondaż został zrealizowany telefonicznie przez Kantar na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia.

Odpowiedzialność wojewodów?

Zdaniem polityków opozycji główną odpowiedzialność za kryzys ponoszą wojewodowie. - Na pewno są odpowiedzialni wojewodowie, to są namiestnicy rządu w regionach - uważa Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050.

Pod ostrzałem jest wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - On wiedział dużo wcześniej, zanim podjął jakiekolwiek działania. Nawet uspakajał mieszkańców, że nic się nie stało - przypomina Wadim Tyszkiewicz, senator niezależny.

Za brak działań pretensje kierowane są też do wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego. - Jego nawet nie było. Nie chciało mu się wrócić z urlopu. To jest sytuacja, w której państwo kapituluje - podkreśla Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

Wojewoda dolnośląski jednak przekonuje, że wszytko było jak trzeba. - Nie wydaje mi się na tę chwilę, że został popełniony jakikolwiek błąd formalny lub merytoryczny - powiedział na konferencji Obremski.

Pytanie o ocenę działań rządu - wyniki sondażutvn24

Pytanie o działania rządu

Respondenci w tym samym badaniu Kantar zostali zapytani także o to, jak oceniają działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego, jeśli chodzi o opanowanie katastrofy ekologicznej na Odrze.

68 procent respondentów w sumie negatywnie oceniło działania rządu w sprawie Odry, wybierając odpowiedź "zdecydowanie źle" lub "raczej źle".

Przeciwnego zdania było 20 procent uczestników badania, którzy pozytywnie ocenili działania rządu, wybierając odpowiedź "zdecydowanie dobrze" lub "raczej dobrze".

Opcję "trudno powiedzieć" przy tym pytaniu wybrało 12 procent respondentów.

Do tej pory premier w związku z sytuacją na Odrze zdymisjonował dwie osoby - głównego inspektora ochrony środowiska Michała Mistrzaka i szefa Wód Polskich Przemysława Dacę. Powód? Premier dowiedział się o wszystkim za późno, czyli 9 sierpnia.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska jest Departament Ochrony Przyrody, ale rzekami zajmuje się Ministerstwo Infrastruktury, jakby rzeka była tylko drogą wodną. - Służby ochrony środowiska są tam tylko gościem albo intruzem - ocenia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Cały system stworzony przez PiS kuleje, podkreślają samorządowcy i politycy opozycji.

Chaos strukturalny

Odpowiedzialność za rzeki jest rozmyta między szereg instytucji. - Wojewódzkie struktury ochrony środowiska nie podlegają centralnej inspekcji, tylko wojewodom. (...) To nie może sprawnie działać - ocenia Bogusław Liberadzki, były minister transportu i gospodarki morskiej, eurodeputowany Nowej Lewicy.

Przykładem może być potężny zbiornik zasolonych wód kopalnianych. KGHM Głogów dokonywało zrzutów zasolonej wody ze zbiornika do Odry. - Robimy to zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym - informuje Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, rzeczniczka KGHM Polska Miedź.

Pozwolenie wydała państwowa instytucja - Wody Polskie. Tymczasem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa alarmowała, że zasolenie mogło aktywować toksyny w Odrze. Poseł PO Piotr Borys uważa, że Wody Polskie mogły nakazać wstrzymanie zrzutu odpadów kopalnianych do Odry.

- O tym, co może być zrzucane, decyduje przedsiębiorstwo Wody Polskie, ale Wody Polskie mówią, że oni w ogóle nie mają kompetencji w zakresie ochrony środowiska, bo tym się WIOŚ zajmuje - zaznacza Olgierd Geblewicz.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Klimatu i Środowiska - kto dowodzi? Chyba nikt.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS