Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rządu

Źródło:
Fakty TVN
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rządu
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rządu
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rząduJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Polskie władze zareagowały nieodpowiednio po tym, jak w grudniu spadła w Polsce rosyjska rakieta. W najnowszym sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 uznało tak aż 70 procent pytanych. To wynik dla rządu miażdżący. Ponadto 54 procent ankietowanych stwierdziło, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powinien zostać zdymisjonowany.

Rzeczywistość dla Mariusza Błaszczaka nie jest wcale łaskawa. Dowodem tego jest sondaż. Na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 Kantar zapytał Polaków, czy ich zdaniem władze odpowiednio zareagowały na upadek rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą. Wyniki są miażdżące dla władz. Tylko 17 procent pytanych odpowiedziało, że owszem, władze zareagowały odpowiednio. Przeciwnego zdania było 70 procent ankietowanych. 13 procent badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". - Nie dziwi mnie oburzenie Polaków tym zaniechaniem, które dzisiaj już jest ewidentne - mówi generał Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

Mariusz Błaszczak po tym, jak się okazało, że rosyjska rakieta spadła niedaleko ośrodka szkolenia NATO, a wojsko przez cztery miesiące jej nie znalazło, nadal przyjmował nagrody. Gdy rakietę znalazła kobieta w czasie konnej przejażdżki - minister w oficjalnym oświadczeniu zarzucił niekompetencje dowódcy operacyjnemu. Później zapadła cisza. Mariusz Błaszczak nie odpowiedział na pytania nawet utajnionej sejmowej komisji. Gdy reporter TVN24 zapytał o zaufanie do ministra, w jego obronie stanął sam prezes Kaczyński. - A pana w tym momencie, niestety, jestem zmuszony - to nie jest żadna osobista wobec pana uwaga - traktować jako przedstawiciela Kremla, bo tylko Kreml chce, żeby ten pan przestał być ministrem obrony narodowej - powiedział 27 maja prezes PiS.

Gawkowski: jestem przekonany, że Błaszczak kłamie w sprawie tego, kiedy dowiedział się o incydencie z rakietą
Gawkowski: jestem przekonany, że Błaszczak kłamie w sprawie tego, kiedy dowiedział się o incydencie z rakietąTVN24

Większość ankietowanych chce dymisji Błaszczaka

Wyniki kolejnego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 dla Mariusza Błaszczak też są złe. 54 procent pytanych uznało, że powinien być zdymisjonowany w związku z upadkiem rosyjskiej rakiety na polskim terytorium. 32 procent stwierdziło, że nie powinien. 14 procent badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". - Warto byłoby zapytać Jarosława Kaczyńskiego, czy on uważa, że 54 procent ankietowanych to są jacyś obcy agenci - stwierdziła Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PO.

Warto zauważyć, że Jarosław Kaczyński, który tak ostro broni ministra, miał swój udział w kształtowaniu polskiej obrony powietrznej. Po tragicznym upadku rakiety koło ukraińskiej granicy i śmierci dwóch Polaków Niemcy zaproponowali rozmieszczenie w Polsce Patriotów, czyli najlepszego sprzętu do zestrzeliwania rakiet. Mariusz Błaszczak na piśmie z tej propozycji się ucieszył, ale później się przestał cieszyć, bo przemówił Jarosław Kaczyński. Uznał, że Polska nie potrzebuje niemieckiej pomocy w zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet i rząd też tego nie chciał. - Dotychczasowa postawa Niemiec nie daje żadnych podstaw do tego, żeby sądzić, że oni zdecydują się na ingerencję, na to, żeby strzelać do rakiet rosyjskich - mówił 28 listopada 2022 roku Jarosław Kaczyński.

- Im lepiej jest chronione ukraińskie niebo, tym lepiej jest chroniona polska ziemia - przekonywał 30 listopada 2022 roku Mateusz Morawiecki. Kilka tygodni po tych wypowiedziach rosyjska rakieta przeleciała pół Polski i nie została zestrzelona. Mogła przenosić każdą głowicę, ale nawet z głowicą betonową ważyła prawie dwie tony. Nie została odnaleziona przez wojsko, stanowiła zagrożenie, a polskie władze po upadku rosyjskiej rakiety na polskim terytorium ciągnie nie wystosowały nawet oficjalnych pretensji do Rosji.

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 5-6 czerwca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowcka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy minister Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS