Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rządu

Źródło:
Fakty TVN
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rządu
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rządu
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rząduJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Polskie władze zareagowały nieodpowiednio po tym, jak w grudniu spadła w Polsce rosyjska rakieta. W najnowszym sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 uznało tak aż 70 procent pytanych. To wynik dla rządu miażdżący. Ponadto 54 procent ankietowanych stwierdziło, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powinien zostać zdymisjonowany.

Rzeczywistość dla Mariusza Błaszczaka nie jest wcale łaskawa. Dowodem tego jest sondaż. Na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 Kantar zapytał Polaków, czy ich zdaniem władze odpowiednio zareagowały na upadek rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą. Wyniki są miażdżące dla władz. Tylko 17 procent pytanych odpowiedziało, że owszem, władze zareagowały odpowiednio. Przeciwnego zdania było 70 procent ankietowanych. 13 procent badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". - Nie dziwi mnie oburzenie Polaków tym zaniechaniem, które dzisiaj już jest ewidentne - mówi generał Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

Mariusz Błaszczak po tym, jak się okazało, że rosyjska rakieta spadła niedaleko ośrodka szkolenia NATO, a wojsko przez cztery miesiące jej nie znalazło, nadal przyjmował nagrody. Gdy rakietę znalazła kobieta w czasie konnej przejażdżki - minister w oficjalnym oświadczeniu zarzucił niekompetencje dowódcy operacyjnemu. Później zapadła cisza. Mariusz Błaszczak nie odpowiedział na pytania nawet utajnionej sejmowej komisji. Gdy reporter TVN24 zapytał o zaufanie do ministra, w jego obronie stanął sam prezes Kaczyński. - A pana w tym momencie, niestety, jestem zmuszony - to nie jest żadna osobista wobec pana uwaga - traktować jako przedstawiciela Kremla, bo tylko Kreml chce, żeby ten pan przestał być ministrem obrony narodowej - powiedział 27 maja prezes PiS.

Gawkowski: jestem przekonany, że Błaszczak kłamie w sprawie tego, kiedy dowiedział się o incydencie z rakietą
Gawkowski: jestem przekonany, że Błaszczak kłamie w sprawie tego, kiedy dowiedział się o incydencie z rakietąTVN24

Większość ankietowanych chce dymisji Błaszczaka

Wyniki kolejnego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 dla Mariusza Błaszczak też są złe. 54 procent pytanych uznało, że powinien być zdymisjonowany w związku z upadkiem rosyjskiej rakiety na polskim terytorium. 32 procent stwierdziło, że nie powinien. 14 procent badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". - Warto byłoby zapytać Jarosława Kaczyńskiego, czy on uważa, że 54 procent ankietowanych to są jacyś obcy agenci - stwierdziła Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PO.

Warto zauważyć, że Jarosław Kaczyński, który tak ostro broni ministra, miał swój udział w kształtowaniu polskiej obrony powietrznej. Po tragicznym upadku rakiety koło ukraińskiej granicy i śmierci dwóch Polaków Niemcy zaproponowali rozmieszczenie w Polsce Patriotów, czyli najlepszego sprzętu do zestrzeliwania rakiet. Mariusz Błaszczak na piśmie z tej propozycji się ucieszył, ale później się przestał cieszyć, bo przemówił Jarosław Kaczyński. Uznał, że Polska nie potrzebuje niemieckiej pomocy w zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet i rząd też tego nie chciał. - Dotychczasowa postawa Niemiec nie daje żadnych podstaw do tego, żeby sądzić, że oni zdecydują się na ingerencję, na to, żeby strzelać do rakiet rosyjskich - mówił 28 listopada 2022 roku Jarosław Kaczyński.

- Im lepiej jest chronione ukraińskie niebo, tym lepiej jest chroniona polska ziemia - przekonywał 30 listopada 2022 roku Mateusz Morawiecki. Kilka tygodni po tych wypowiedziach rosyjska rakieta przeleciała pół Polski i nie została zestrzelona. Mogła przenosić każdą głowicę, ale nawet z głowicą betonową ważyła prawie dwie tony. Nie została odnaleziona przez wojsko, stanowiła zagrożenie, a polskie władze po upadku rosyjskiej rakiety na polskim terytorium ciągnie nie wystosowały nawet oficjalnych pretensji do Rosji.

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 5-6 czerwca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS