Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

13.02.2023 | Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
13.02.2023 | Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Michał Tracz | Fakty TVN
13.02.2023 | Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Michał Tracz | Fakty TVN

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna lex pilot, czyli ustawie, która między innymi reguluje domyślną kolejność kanałów u dostawców telewizji. Na pierwszych pięciu miejscach byłyby kanały TVP. Przeciwko takiej regulacji jest 71 procent badanych w sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

W sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondenci zostali zapytani, co sądzą o pomyśle, żeby władza decydowała o kolejności kanałów telewizyjnych w ich telewizorach - co wiązałoby się z tym, że na pierwszych pozycjach znalazłyby się kanały telewizji publicznej. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziało się 71 procent pytanych. Pomysł poparło 20 procent pytanych, a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 9 procent.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 7-8 lutego 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Czym jest lex pilot?

- Wejście w życie tej ustawy to jest próba decydowania o tym, skąd, z jakich źródeł informacje powinni czerpać Polacy - komentuje Weronika Mirowska, prezeska Fundacji "Grand Press". PiS nie ukrywa, że chodzi o TVP.

Przekazu telewizji rządowej ma być jak najwięcej, jak najczęściej, i zawsze na pierwszych kanałach w każdym telewizorze. Zgodnie z forsowanymi przez PiS zmianami w prawie pierwsze pięć kanałów ma być zarezerwowanych tylko dla kanałów TVP. O kolejności kolejnych 30 zdecyduje KRRiT, a więc de facto również władza. - Telewizja Polska jest stacją propagandową i realizuje nie linię dziennikarską, a linię polityczną rządu PiS - uważa Bartosz Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Czas też nie jest tu przypadkowy. Władza chce, żeby ustawa weszła w życie najpóźniej za kilka miesięcy, a więc w szczycie kampanii wyborczej. - Od paru lat władza próbuje zapanować nad sferą telewizji komercyjnej jak nad jakimś obszarem ryzyka, który dla nich jest tożsamy z wolnością słowa - zauważa Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Widmo bankructwa

Eksperci alarmują, że lex pilot to wyższe koszty dla widzów i widmo bankructwa choćby dla operatorów kablówek. To także poważne konsekwencje finansowe dla małych telewizji, kanałów tematycznych i dla dystrybutorów, którzy nie podołają, by dostosować się do zmian. Ustawa bowiem zmusi operatorów do sprzedawania każdego kanału osobno, a nie w pakietach - jak do tej pory. To nikomu może się nie opłacać. - Będzie to ograniczenie działalności operatorów telewizji kablowej, ale też nadawców, bo nie będą mieli dla kogo nadawać - mówi Jerzy Straszewski z Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

- Zmiany, do których zmuszeni by byli operatorzy, powodują, że w czasie przewidywanym w tej ustawie na wejście w życie, ale też w dłuższej perspektywie, to jest nierealne, aby oni mogli przestawić cały swój sprzęt na to, co proponuje rząd - przekonuje Weronika Mirowska.

Ustawa jest teraz w sejmowej komisji. Mimo sprzeciwu PiS-u opozycji udało się przegłosować wniosek o wysłuchanie publiczne. Odbędzie się ono za trzy tygodnie.

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS