Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor:
13.02.2023 | Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
13.02.2023 | Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Michał Tracz | Fakty TVN
Michał Tracz | Fakty TVN13.02.2023 | Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna lex pilot, czyli ustawie, która między innymi reguluje domyślną kolejność kanałów u dostawców telewizji. Na pierwszych pięciu miejscach byłyby kanały TVP. Przeciwko takiej regulacji jest 71 procent badanych w sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

W sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondenci zostali zapytani, co sądzą o pomyśle, żeby władza decydowała o kolejności kanałów telewizyjnych w ich telewizorach - co wiązałoby się z tym, że na pierwszych pozycjach znalazłyby się kanały telewizji publicznej. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziało się 71 procent pytanych. Pomysł poparło 20 procent pytanych, a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 9 procent.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 7-8 lutego 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Czym jest lex pilot?

- Wejście w życie tej ustawy to jest próba decydowania o tym, skąd, z jakich źródeł informacje powinni czerpać Polacy - komentuje Weronika Mirowska, prezeska Fundacji "Grand Press". PiS nie ukrywa, że chodzi o TVP.

Przekazu telewizji rządowej ma być jak najwięcej, jak najczęściej, i zawsze na pierwszych kanałach w każdym telewizorze. Zgodnie z forsowanymi przez PiS zmianami w prawie pierwsze pięć kanałów ma być zarezerwowanych tylko dla kanałów TVP. O kolejności kolejnych 30 zdecyduje KRRiT, a więc de facto również władza. - Telewizja Polska jest stacją propagandową i realizuje nie linię dziennikarską, a linię polityczną rządu PiS - uważa Bartosz Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Czas też nie jest tu przypadkowy. Władza chce, żeby ustawa weszła w życie najpóźniej za kilka miesięcy, a więc w szczycie kampanii wyborczej. - Od paru lat władza próbuje zapanować nad sferą telewizji komercyjnej jak nad jakimś obszarem ryzyka, który dla nich jest tożsamy z wolnością słowa - zauważa Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Widmo bankructwa

Eksperci alarmują, że lex pilot to wyższe koszty dla widzów i widmo bankructwa choćby dla operatorów kablówek. To także poważne konsekwencje finansowe dla małych telewizji, kanałów tematycznych i dla dystrybutorów, którzy nie podołają, by dostosować się do zmian. Ustawa bowiem zmusi operatorów do sprzedawania każdego kanału osobno, a nie w pakietach - jak do tej pory. To nikomu może się nie opłacać. - Będzie to ograniczenie działalności operatorów telewizji kablowej, ale też nadawców, bo nie będą mieli dla kogo nadawać - mówi Jerzy Straszewski z Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

- Zmiany, do których zmuszeni by byli operatorzy, powodują, że w czasie przewidywanym w tej ustawie na wejście w życie, ale też w dłuższej perspektywie, to jest nierealne, aby oni mogli przestawić cały swój sprzęt na to, co proponuje rząd - przekonuje Weronika Mirowska.

Ustawa jest teraz w sejmowej komisji. Mimo sprzeciwu PiS-u opozycji udało się przegłosować wniosek o wysłuchanie publiczne. Odbędzie się ono za trzy tygodnie.

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Źródło: Fakty TVN

Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pierwszą komisją śledczą, która zacznie działać, będzie ta od wyborów kopertowych. Za powołaniem komisji opowiedziało się 446 posłów, nikt nie zagłosował przeciwko. - Wyborcy oczekują wyjaśnień, jak przepalono 80 milionów złotych - argumentuje poseł Krzysztof Brejza, a Szymon Hołownia wskazuje, jak będzie działać komisja.

Sejm powołał pierwszą komisję śledczą, od wyborów kopertowych. "Trzy-cztery miesiące pracy i raport"

Sejm powołał pierwszą komisję śledczą, od wyborów kopertowych. "Trzy-cztery miesiące pracy i raport"

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski rząd przyjął zmiany w prawie dla obcokrajowców, więc także dla Polaków, którzy chcą legalnie pracować. Według nowych przepisów, żeby dostać wizę pracowniczą, będzie trzeba umówić się z pracodawcą na o wiele wyższą pensję niż teraz. Dodatkowo nie będzie też wolno ściągnąć więcej niż jednego członka rodziny.

Wielka Brytania chce zmniejszyć imigrację. Nowe przepisy uderzają w wiele zawodów

Wielka Brytania chce zmniejszyć imigrację. Nowe przepisy uderzają w wiele zawodów

Źródło:
Fakty TVN

Jestem apolityczny i będę tak samo współpracował z każdym rządem - deklaruje prezes Narodowego Banku Polskiego. Tymczasem wskazał byłego wiceministra w rządzie PiS-u do zarządu banku. - Dziś NBP to szalupa ratunkowa dla odchodzącej władzy - alarmuje były prezes banku centralnego Marek Belka. W tle trwa dyskusja o postawieniu Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Prezes NBP zapewnia o apolityczności, a do zarządu trafia kolejny człowiek PiS. "To jest taka Arka Noego"

Prezes NBP zapewnia o apolityczności, a do zarządu trafia kolejny człowiek PiS. "To jest taka Arka Noego"

Autor:
Martyna
Olkowicz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie jest to postać, którą da się opisać jednym zdaniem czy jednym słowem - mówił o Jarosławie Szymczyku szef BBN Jacek Siewiera. Gość "Faktów po Faktach" w programie pytany był o interwencje policjantów za kadencji Szymczyka, a także o wybuch granatnika w gabinecie ustępującego komendanta głównego policji.

"Tym zdarzeniem komendant Szymczyk na pewno zajął miejsce w historii polskiej policji"

"Tym zdarzeniem komendant Szymczyk na pewno zajął miejsce w historii polskiej policji"

Autor:
akw/tr
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

Jest kimś więcej niż piosenkarką - jest fenomenem. Bilety na jej koncerty to najcenniejsze dobro w świecie showbiznesu, a fani są skłonni zapłacić za nie każde pieniądze. Taylor Swift to być może największa gwiazda na świecie i właśnie została uznana przez tygodnik "Time" Człowiekiem Roku 2023.

Taylor Swift została wybrana Człowiekiem Roku 2023. "Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman"

Taylor Swift została wybrana Człowiekiem Roku 2023. "Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Katastrofa klimatyczna nabiera rozpędu. Naukowcy podkreślają, że nie ma czasu na obietnice, trzeba działać tu i teraz. Konieczne jest odejście od paliw kopalnych, które emitują ogromne ilości dwutlenku węgla. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywa się szczyt klimatyczny, wokół którego narosło dużo kontrowersji.

Szczyt COP28. "To rozczarowujące, że odbywa się w ZEA, które są uzależnione od paliw kopalnych"

Szczyt COP28. "To rozczarowujące, że odbywa się w ZEA, które są uzależnione od paliw kopalnych"

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS