Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

13.02.2023 | Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
13.02.2023 | Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Michał Tracz | Fakty TVN
13.02.2023 | Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Michał Tracz | Fakty TVN

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna lex pilot, czyli ustawie, która między innymi reguluje domyślną kolejność kanałów u dostawców telewizji. Na pierwszych pięciu miejscach byłyby kanały TVP. Przeciwko takiej regulacji jest 71 procent badanych w sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

W sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondenci zostali zapytani, co sądzą o pomyśle, żeby władza decydowała o kolejności kanałów telewizyjnych w ich telewizorach - co wiązałoby się z tym, że na pierwszych pozycjach znalazłyby się kanały telewizji publicznej. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziało się 71 procent pytanych. Pomysł poparło 20 procent pytanych, a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 9 procent.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 7-8 lutego 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Czym jest lex pilot?

- Wejście w życie tej ustawy to jest próba decydowania o tym, skąd, z jakich źródeł informacje powinni czerpać Polacy - komentuje Weronika Mirowska, prezeska Fundacji "Grand Press". PiS nie ukrywa, że chodzi o TVP.

Przekazu telewizji rządowej ma być jak najwięcej, jak najczęściej, i zawsze na pierwszych kanałach w każdym telewizorze. Zgodnie z forsowanymi przez PiS zmianami w prawie pierwsze pięć kanałów ma być zarezerwowanych tylko dla kanałów TVP. O kolejności kolejnych 30 zdecyduje KRRiT, a więc de facto również władza. - Telewizja Polska jest stacją propagandową i realizuje nie linię dziennikarską, a linię polityczną rządu PiS - uważa Bartosz Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Czas też nie jest tu przypadkowy. Władza chce, żeby ustawa weszła w życie najpóźniej za kilka miesięcy, a więc w szczycie kampanii wyborczej. - Od paru lat władza próbuje zapanować nad sferą telewizji komercyjnej jak nad jakimś obszarem ryzyka, który dla nich jest tożsamy z wolnością słowa - zauważa Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Widmo bankructwa

Eksperci alarmują, że lex pilot to wyższe koszty dla widzów i widmo bankructwa choćby dla operatorów kablówek. To także poważne konsekwencje finansowe dla małych telewizji, kanałów tematycznych i dla dystrybutorów, którzy nie podołają, by dostosować się do zmian. Ustawa bowiem zmusi operatorów do sprzedawania każdego kanału osobno, a nie w pakietach - jak do tej pory. To nikomu może się nie opłacać. - Będzie to ograniczenie działalności operatorów telewizji kablowej, ale też nadawców, bo nie będą mieli dla kogo nadawać - mówi Jerzy Straszewski z Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

- Zmiany, do których zmuszeni by byli operatorzy, powodują, że w czasie przewidywanym w tej ustawie na wejście w życie, ale też w dłuższej perspektywie, to jest nierealne, aby oni mogli przestawić cały swój sprzęt na to, co proponuje rząd - przekonuje Weronika Mirowska.

Ustawa jest teraz w sejmowej komisji. Mimo sprzeciwu PiS-u opozycji udało się przegłosować wniosek o wysłuchanie publiczne. Odbędzie się ono za trzy tygodnie.

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS