PiS i Koalicja Obywatelska zyskują. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

PiS i Koalicja Obywatelska zyskują. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24tvn24

Zjednoczona Prawica wciąż na czele z wynikiem 32 procent, ale Koalicja Obywatelska jest tuż za nią z poparciem rzędu 31 procent. W najnowszym sondażu partyjnym dla "Faktów" TVN i TVN24 oba największe polskie ugrupowania zyskują na poparciu w porównaniu do badania w sierpniu. Jednocześnie ubywa wyborców niezdecydowanych.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez firmę Kantar w dniach 9-15 grudnia respondenci zostali zapytani o to, na którą partię by zagłosowali.

32 procent ankietowanych odpowiedziało, że zagłosowaliby na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie). To wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, który został przeprowadzony w sierpniu.

31 procent odpowiadających wskazało Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24.

11 procent respondentów zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni. Tym samym poparcie dla tego ugrupowania spadło o dwa punkty procentowe.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem rzędu 9 procent - wzrost o punkt procentowy.

Lewica (SLD, Wiosna, partia Razem) uzyskała w najnowszym badaniu sześć procent - to oznacza spadek poparcia od sierpnia o punkt procentowy.

Na Koalicję Polską-Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowałoby trzy procent badanych. To wzrost o punkt procentowy w porównaniu do sierpniowego badania, ale ugrupowanie wciąż nie przekracza progu wyborczego.

Na Kukiz'15 wskazało 1 procent odpowiadających, tyle samo co w sierpniu.

Agrounia uzyskała 1 procent poparcia wśród respondentów, o punkt procentowy mniej niż w sierpniu.

Porozumienie Jarosława Gowina kończy zestawienie z wynikiem 0 procent, bez zmian od sierpnia.

Odpowiedź "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi" wskazało 6 procent ankietowanych. W sierpniu analogiczną odpowiedź wskazało 11 procent respondentów.

Pełne wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24:

Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie - 32 procent (wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu do sondażu partyjnego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 z sierpnia),

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 31 procent (wzrost o 4 pp.),

Polska 2050 Szymona Hołowni - 11 procent (spadek o 3 pp.),

Konfederacja Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun) - 9 procent (wzrost o 1 pp.),

Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 6 procent (spadek o 1 pp.),

Poniżej progu wyborczego, który wynosi 5 procent, znalazły się następujące ugrupowania:

Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - 3 procent (wzrost o 1 pp.),

Kukiz'15 - 1 procent (bez zmian),

Agrounia - 1 procent (spadek o 1 pp.),

Porozumienie Jarosława Gowina - 0 procent (bez zmian),

Ponadto:

Nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi - 6 procent (spadek o 5 pp.).

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 9-15 grudnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 675 osób.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: fil / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS