PiS i Koalicja Obywatelska zyskują. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

tvn24PiS i Koalicja Obywatelska zyskują. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

Zjednoczona Prawica wciąż na czele z wynikiem 32 procent, ale Koalicja Obywatelska jest tuż za nią z poparciem rzędu 31 procent. W najnowszym sondażu partyjnym dla "Faktów" TVN i TVN24 oba największe polskie ugrupowania zyskują na poparciu w porównaniu do badania w sierpniu. Jednocześnie ubywa wyborców niezdecydowanych.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez firmę Kantar w dniach 9-15 grudnia respondenci zostali zapytani o to, na którą partię by zagłosowali.

32 procent ankietowanych odpowiedziało, że zagłosowaliby na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie). To wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, który został przeprowadzony w sierpniu.

31 procent odpowiadających wskazało Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24.

11 procent respondentów zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni. Tym samym poparcie dla tego ugrupowania spadło o dwa punkty procentowe.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem rzędu 9 procent - wzrost o punkt procentowy.

Lewica (SLD, Wiosna, partia Razem) uzyskała w najnowszym badaniu sześć procent - to oznacza spadek poparcia od sierpnia o punkt procentowy.

Na Koalicję Polską-Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowałoby trzy procent badanych. To wzrost o punkt procentowy w porównaniu do sierpniowego badania, ale ugrupowanie wciąż nie przekracza progu wyborczego.

Na Kukiz'15 wskazało 1 procent odpowiadających, tyle samo co w sierpniu.

Agrounia uzyskała 1 procent poparcia wśród respondentów, o punkt procentowy mniej niż w sierpniu.

Porozumienie Jarosława Gowina kończy zestawienie z wynikiem 0 procent, bez zmian od sierpnia.

Odpowiedź "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi" wskazało 6 procent ankietowanych. W sierpniu analogiczną odpowiedź wskazało 11 procent respondentów.

Pełne wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24:

Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie - 32 procent (wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu do sondażu partyjnego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 z sierpnia),

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 31 procent (wzrost o 4 pp.),

Polska 2050 Szymona Hołowni - 11 procent (spadek o 3 pp.),

Konfederacja Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun) - 9 procent (wzrost o 1 pp.),

Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 6 procent (spadek o 1 pp.),

Poniżej progu wyborczego, który wynosi 5 procent, znalazły się następujące ugrupowania:

Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - 3 procent (wzrost o 1 pp.),

Kukiz'15 - 1 procent (bez zmian),

Agrounia - 1 procent (spadek o 1 pp.),

Porozumienie Jarosława Gowina - 0 procent (bez zmian),

Ponadto:

Nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi - 6 procent (spadek o 5 pp.).

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 9-15 grudnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 675 osób.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: fil / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pierwszą komisją śledczą, która zacznie działać, będzie ta od wyborów kopertowych. Za powołaniem komisji opowiedziało się 446 posłów, nikt nie zagłosował przeciwko. - Wyborcy oczekują wyjaśnień, jak przepalono 80 milionów złotych - argumentuje poseł Krzysztof Brejza, a Szymon Hołownia wskazuje, jak będzie działać komisja.

Sejm powołał pierwszą komisję śledczą, od wyborów kopertowych. "Trzy-cztery miesiące pracy i raport"

Sejm powołał pierwszą komisję śledczą, od wyborów kopertowych. "Trzy-cztery miesiące pracy i raport"

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski rząd przyjął zmiany w prawie dla obcokrajowców, więc także dla Polaków, którzy chcą legalnie pracować. Według nowych przepisów, żeby dostać wizę pracowniczą, będzie trzeba umówić się z pracodawcą na o wiele wyższą pensję niż teraz. Dodatkowo nie będzie też wolno ściągnąć więcej niż jednego członka rodziny.

Wielka Brytania chce zmniejszyć imigrację. Nowe przepisy uderzają w wiele zawodów

Wielka Brytania chce zmniejszyć imigrację. Nowe przepisy uderzają w wiele zawodów

Źródło:
Fakty TVN

Jestem apolityczny i będę tak samo współpracował z każdym rządem - deklaruje prezes Narodowego Banku Polskiego. Tymczasem wskazał byłego wiceministra w rządzie PiS-u do zarządu banku. - Dziś NBP to szalupa ratunkowa dla odchodzącej władzy - alarmuje były prezes banku centralnego Marek Belka. W tle trwa dyskusja o postawieniu Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Prezes NBP zapewnia o apolityczności, a do zarządu trafia kolejny człowiek PiS. "To jest taka Arka Noego"

Prezes NBP zapewnia o apolityczności, a do zarządu trafia kolejny człowiek PiS. "To jest taka Arka Noego"

Autor:
Martyna
Olkowicz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie jest to postać, którą da się opisać jednym zdaniem czy jednym słowem - mówił o Jarosławie Szymczyku szef BBN Jacek Siewiera. Gość "Faktów po Faktach" w programie pytany był o interwencje policjantów za kadencji Szymczyka, a także o wybuch granatnika w gabinecie ustępującego komendanta głównego policji.

"Tym zdarzeniem komendant Szymczyk na pewno zajął miejsce w historii polskiej policji"

"Tym zdarzeniem komendant Szymczyk na pewno zajął miejsce w historii polskiej policji"

Autor:
akw/tr
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

Jest kimś więcej niż piosenkarką - jest fenomenem. Bilety na jej koncerty to najcenniejsze dobro w świecie showbiznesu, a fani są skłonni zapłacić za nie każde pieniądze. Taylor Swift to być może największa gwiazda na świecie i właśnie została uznana przez tygodnik "Time" Człowiekiem Roku 2023.

Taylor Swift została wybrana Człowiekiem Roku 2023. "Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman"

Taylor Swift została wybrana Człowiekiem Roku 2023. "Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Katastrofa klimatyczna nabiera rozpędu. Naukowcy podkreślają, że nie ma czasu na obietnice, trzeba działać tu i teraz. Konieczne jest odejście od paliw kopalnych, które emitują ogromne ilości dwutlenku węgla. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywa się szczyt klimatyczny, wokół którego narosło dużo kontrowersji.

Szczyt COP28. "To rozczarowujące, że odbywa się w ZEA, które są uzależnione od paliw kopalnych"

Szczyt COP28. "To rozczarowujące, że odbywa się w ZEA, które są uzależnione od paliw kopalnych"

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS