Koalicja Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24
Sondaż partyjny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 (czerwiec 2023 r.)
Sondaż partyjny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 (czerwiec 2023 r.)"Fakty" TVN
wideo 2/2
Sondaż partyjny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 (czerwiec 2023 r.)"Fakty" TVN

W najnowszym sondażu partyjnym Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 Koalicja Obywatelska znalazła się na czele z poparciem na poziomie 32 procent. 31 procent ankietowanych deklaruje, że zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę, a po 10 procent na koalicję Polski 2050 i PSL oraz na Konfederację.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez firmę Kantar w dniach 5-6 czerwca respondenci zostali zapytani o to, na którą partię by zagłosowali.

Największa grupa ankietowanych - 32 procent - wskazała, że zagłosowałaby na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). Na drugim miejscu w sondażu uplasowała się Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry, Kukiz'15, Republikanie) z wynikiem 31 procent.

10 procent respondentów wskazało, że zagłosowałoby na Polskie Stronnictwo Ludowe i Polskę 2050 Szymona Hołowni, czyli Trzecią Drogę. Również 10 procent odpowiedziało, że zagłosowałoby na Konfederację Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun).

Lewica (SLD, Wiosna, partia Razem) uzyskała w najnowszym badaniu 6 procent.

Poniżej progu wyborczego znalazły się AgroUnia (2 procent) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (0 procent).

Odpowiedź "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi" wskazało 9 procent ankietowanych.

Koalicja Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24
Koalicja Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty po Południu TVN24

Pełne wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

  • Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 32 procent,
  • Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry, Kukiz'15, Republikanie) - 31 procent,
  • Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni - czyli Trzecia Droga - 10 procent,
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun) - 10 procent,
  • Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 6 procent,
  • AgroUnia - 2 procent,
  • Porozumienie Jarosława Gowina - 0 procent,
  • Nie wiem/trudno powiedzieć/odmowa odpowiedzi - 9 procent.

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 5-6 czerwca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 636 osób.

Porównanie z danymi z marca 2023 roku

Koalicja Obywatelska uzyskała w najnowszym badaniu wynik o sześć punktów procentowych wyższy niż w poprzednim sondażu firmy Kantar z marca 2023 roku. 

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy nie uległo zmianie w stosunku do tego badania, choć po raz pierwszy do PiS, Suwerennej Polski i Republikanów dołączył Kukiz '15, na który w marcowym badaniu chciało głosować 2 procent ankietowanych.

W czerwcu po raz pierwszy było badane poparcie dla Trzeciej Drogi. Koalicja PSL i Polska 2050 uzyskałaby o punkt procentowy mniej niż wynosiła suma poparcia dla obu partii w marcu 2023 roku. 

Konfederacja otrzymałaby o punkt procentowy więcej, a poparcie dla Lewicy pozostało bez zmian

W marcowym badaniu 1 procent uzyskała koalicja AgroUnii z Porozumieniem. Teraz partie były badane osobno i uzyskały odpowiednio 2 i 0 procent.

Wynik o cztery punkty procentowe niższy uzyskała opcja "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi".

Źródło: "Fakty po Południu" TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS