Koalicja Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24
Sondaż partyjny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 (czerwiec 2023 r.)
Sondaż partyjny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 (czerwiec 2023 r.)"Fakty" TVN
wideo 2/2
Sondaż partyjny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 (czerwiec 2023 r.)"Fakty" TVN

W najnowszym sondażu partyjnym Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 Koalicja Obywatelska znalazła się na czele z poparciem na poziomie 32 procent. 31 procent ankietowanych deklaruje, że zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę, a po 10 procent na koalicję Polski 2050 i PSL oraz na Konfederację.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez firmę Kantar w dniach 5-6 czerwca respondenci zostali zapytani o to, na którą partię by zagłosowali.

Największa grupa ankietowanych - 32 procent - wskazała, że zagłosowałaby na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). Na drugim miejscu w sondażu uplasowała się Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry, Kukiz'15, Republikanie) z wynikiem 31 procent.

10 procent respondentów wskazało, że zagłosowałoby na Polskie Stronnictwo Ludowe i Polskę 2050 Szymona Hołowni, czyli Trzecią Drogę. Również 10 procent odpowiedziało, że zagłosowałoby na Konfederację Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun).

Lewica (SLD, Wiosna, partia Razem) uzyskała w najnowszym badaniu 6 procent.

Poniżej progu wyborczego znalazły się AgroUnia (2 procent) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (0 procent).

Odpowiedź "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi" wskazało 9 procent ankietowanych.

Koalicja Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24
Koalicja Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty po Południu TVN24

Pełne wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

  • Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 32 procent,
  • Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry, Kukiz'15, Republikanie) - 31 procent,
  • Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni - czyli Trzecia Droga - 10 procent,
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun) - 10 procent,
  • Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 6 procent,
  • AgroUnia - 2 procent,
  • Porozumienie Jarosława Gowina - 0 procent,
  • Nie wiem/trudno powiedzieć/odmowa odpowiedzi - 9 procent.

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 5-6 czerwca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 636 osób.

Porównanie z danymi z marca 2023 roku

Koalicja Obywatelska uzyskała w najnowszym badaniu wynik o sześć punktów procentowych wyższy niż w poprzednim sondażu firmy Kantar z marca 2023 roku. 

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy nie uległo zmianie w stosunku do tego badania, choć po raz pierwszy do PiS, Suwerennej Polski i Republikanów dołączył Kukiz '15, na który w marcowym badaniu chciało głosować 2 procent ankietowanych.

W czerwcu po raz pierwszy było badane poparcie dla Trzeciej Drogi. Koalicja PSL i Polska 2050 uzyskałaby o punkt procentowy mniej niż wynosiła suma poparcia dla obu partii w marcu 2023 roku. 

Konfederacja otrzymałaby o punkt procentowy więcej, a poparcie dla Lewicy pozostało bez zmian

W marcowym badaniu 1 procent uzyskała koalicja AgroUnii z Porozumieniem. Teraz partie były badane osobno i uzyskały odpowiednio 2 i 0 procent.

Wynik o cztery punkty procentowe niższy uzyskała opcja "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi".

Źródło: "Fakty po Południu" TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS