Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty po południu TVN24
Fakty po południu TVN24Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Większość ankietowanych negatywnie ocenia zwiększenie finansowania TVP o 700 milionów złotych, podobnie jak zatrudnienie Jacka Kurskiego, byłego prezesa TVP, w Banku Światowym. To wyniki najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

W czwartkowym głosowaniu nad budżetem państwa na 2023 rok koalicja rządząca zwiększyła dofinansowanie mediów rządowych o 700 milionów złotych. To oznacza, że tylko w 2023 roku państwowi nadawcy otrzymają z pieniędzy podatników 2 miliardy 700 milionów złotych. Od 2016 roku Telewizja Polska otrzymała pomoc publiczną w wysokości prawie 9 miliardów złotych.W

W sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN 68 procent pytanych źle oceniło decyzję o zwiększeniu tej subwencji. Decyzję władzy poparło 22 procent pytanych. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 10 procent respondentów.

Ocena finansowania TVP w najnowszym sondażuTVN24

Głos z ratusza

Głos w tej sprawie zabrał wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który podsumował akcję zbierania podpisów pod projektem likwidacji kanału TVP Info. - Zbiórka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy wymaganą liczbę podpisów już dawno, dawno temu. Po 1989 roku słusznie do historii przeszedł Dziennik Telewizyjny. Tak teraz powinno się stać dokładnie to samo. Powinna być opcja zerowa. TVP Info powinno zostać zlikwidowane. Mówimy tutaj o tym kanale informacyjnym. I powinien się narodzić zupełnie nowy, niezależny kanał informacyjny, który będzie też oddany pod kontrolę społeczną - stwierdził Trzaskowski.

Podczas prac nad ustawą budżetową Senat ma przedstawić poprawkę przekazującą pieniądze przeznaczone dla TVP na potrzeby onkologii i psychiatrii dziecięcej. - Rozmawiałem z marszałkiem Senatu, z panem profesorem Grodzkim, i ustaliliśmy, pan profesor mnie o tym poinformował, że te pieniądze, które rządzący chcą bezwstydnie przekazać na propagandę, powinno się przeznaczyć na naprawdę ważne cele. Na onkologię dziecięcą i psychiatrię, i taka też będzie inicjatywa Senatu - dodał prezydent Warszawy.

Nowa praca Jacka Kurskiego

Ankieterzy zapytali też o nowe stanowisko, które po odejściu ze stanowiska prezesa TVP ma objąć Jacek Kurski. Został on zastępcą dyrektora wykonawczego szwajcarsko-polskiej konstytuanty przy Banku Światowym.

Czytaj więcej: Kurski w Banku Światowym. "Można zgłosić kogokolwiek"?

Taką decyzję źle oceniło 65 procent pytanych. Awans byłego prezesa TVP pozytywnie oceniło 20 procent respondentów. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 15 procent pytanych.

Ocena nominacji Jacka Kurskiego w najnowszym sondażuTVN24

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 9-15 grudnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski Boeing 787 wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow do Nowego Jorku. Maszyna napędzana jest zużytym olejem i odpadami z produkcji kukurydzy. Linie lotnicze wróżą przełom, a ekolodzy kręcą nosem na emisję dwutlenku węgla.

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, a Izrael uwolnił z więzień 150 Palestyńczyków. Trwający rozejm w walkach jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. Jednak coraz głośniej płyną też apele o skupieniu się na dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"To rząd zombie", "widzimy akt farsy", "to administracja skazana na porażkę" - w ten sposób o powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego piszą zagraniczne media. Jak tłumaczą, ten rząd nie ma szans na uzyskanie większości, ale jego powołanie przez Andrzeja Dudę pozwala PiS-owi kupić trochę czasu przed utratą władzy.

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Autor:
Hubert
Kijek
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS