Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty po południu TVN24
Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty po południu TVN24

Większość ankietowanych negatywnie ocenia zwiększenie finansowania TVP o 700 milionów złotych, podobnie jak zatrudnienie Jacka Kurskiego, byłego prezesa TVP, w Banku Światowym. To wyniki najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

W czwartkowym głosowaniu nad budżetem państwa na 2023 rok koalicja rządząca zwiększyła dofinansowanie mediów rządowych o 700 milionów złotych. To oznacza, że tylko w 2023 roku państwowi nadawcy otrzymają z pieniędzy podatników 2 miliardy 700 milionów złotych. Od 2016 roku Telewizja Polska otrzymała pomoc publiczną w wysokości prawie 9 miliardów złotych.W

W sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN 68 procent pytanych źle oceniło decyzję o zwiększeniu tej subwencji. Decyzję władzy poparło 22 procent pytanych. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 10 procent respondentów.

Ocena finansowania TVP w najnowszym sondażuTVN24

Głos z ratusza

Głos w tej sprawie zabrał wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który podsumował akcję zbierania podpisów pod projektem likwidacji kanału TVP Info. - Zbiórka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy wymaganą liczbę podpisów już dawno, dawno temu. Po 1989 roku słusznie do historii przeszedł Dziennik Telewizyjny. Tak teraz powinno się stać dokładnie to samo. Powinna być opcja zerowa. TVP Info powinno zostać zlikwidowane. Mówimy tutaj o tym kanale informacyjnym. I powinien się narodzić zupełnie nowy, niezależny kanał informacyjny, który będzie też oddany pod kontrolę społeczną - stwierdził Trzaskowski.

Podczas prac nad ustawą budżetową Senat ma przedstawić poprawkę przekazującą pieniądze przeznaczone dla TVP na potrzeby onkologii i psychiatrii dziecięcej. - Rozmawiałem z marszałkiem Senatu, z panem profesorem Grodzkim, i ustaliliśmy, pan profesor mnie o tym poinformował, że te pieniądze, które rządzący chcą bezwstydnie przekazać na propagandę, powinno się przeznaczyć na naprawdę ważne cele. Na onkologię dziecięcą i psychiatrię, i taka też będzie inicjatywa Senatu - dodał prezydent Warszawy.

Nowa praca Jacka Kurskiego

Ankieterzy zapytali też o nowe stanowisko, które po odejściu ze stanowiska prezesa TVP ma objąć Jacek Kurski. Został on zastępcą dyrektora wykonawczego szwajcarsko-polskiej konstytuanty przy Banku Światowym.

Czytaj więcej: Kurski w Banku Światowym. "Można zgłosić kogokolwiek"?

Taką decyzję źle oceniło 65 procent pytanych. Awans byłego prezesa TVP pozytywnie oceniło 20 procent respondentów. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 15 procent pytanych.

Ocena nominacji Jacka Kurskiego w najnowszym sondażuTVN24

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 9-15 grudnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS