Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty po południu TVN24
Jak Polacy oceniają rządowe wsparcie dla TVP? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty po południu TVN24

Większość ankietowanych negatywnie ocenia zwiększenie finansowania TVP o 700 milionów złotych, podobnie jak zatrudnienie Jacka Kurskiego, byłego prezesa TVP, w Banku Światowym. To wyniki najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

W czwartkowym głosowaniu nad budżetem państwa na 2023 rok koalicja rządząca zwiększyła dofinansowanie mediów rządowych o 700 milionów złotych. To oznacza, że tylko w 2023 roku państwowi nadawcy otrzymają z pieniędzy podatników 2 miliardy 700 milionów złotych. Od 2016 roku Telewizja Polska otrzymała pomoc publiczną w wysokości prawie 9 miliardów złotych.W

W sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN 68 procent pytanych źle oceniło decyzję o zwiększeniu tej subwencji. Decyzję władzy poparło 22 procent pytanych. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 10 procent respondentów.

Ocena finansowania TVP w najnowszym sondażuTVN24

Głos z ratusza

Głos w tej sprawie zabrał wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który podsumował akcję zbierania podpisów pod projektem likwidacji kanału TVP Info. - Zbiórka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy wymaganą liczbę podpisów już dawno, dawno temu. Po 1989 roku słusznie do historii przeszedł Dziennik Telewizyjny. Tak teraz powinno się stać dokładnie to samo. Powinna być opcja zerowa. TVP Info powinno zostać zlikwidowane. Mówimy tutaj o tym kanale informacyjnym. I powinien się narodzić zupełnie nowy, niezależny kanał informacyjny, który będzie też oddany pod kontrolę społeczną - stwierdził Trzaskowski.

Podczas prac nad ustawą budżetową Senat ma przedstawić poprawkę przekazującą pieniądze przeznaczone dla TVP na potrzeby onkologii i psychiatrii dziecięcej. - Rozmawiałem z marszałkiem Senatu, z panem profesorem Grodzkim, i ustaliliśmy, pan profesor mnie o tym poinformował, że te pieniądze, które rządzący chcą bezwstydnie przekazać na propagandę, powinno się przeznaczyć na naprawdę ważne cele. Na onkologię dziecięcą i psychiatrię, i taka też będzie inicjatywa Senatu - dodał prezydent Warszawy.

Nowa praca Jacka Kurskiego

Ankieterzy zapytali też o nowe stanowisko, które po odejściu ze stanowiska prezesa TVP ma objąć Jacek Kurski. Został on zastępcą dyrektora wykonawczego szwajcarsko-polskiej konstytuanty przy Banku Światowym.

Czytaj więcej: Kurski w Banku Światowym. "Można zgłosić kogokolwiek"?

Taką decyzję źle oceniło 65 procent pytanych. Awans byłego prezesa TVP pozytywnie oceniło 20 procent respondentów. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 15 procent pytanych.

Ocena nominacji Jacka Kurskiego w najnowszym sondażuTVN24

ZOBACZ WIĘCEJ SONDAŻY DLA "FAKTÓW" TVN I TVN24

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 9-15 grudnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN