Czy prezydent powinien zawetować ustawy zmieniające sądownictwo? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24


Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować trzy ustawy wprowadzające zmiany w sądownictwie - tak uważa ponad połowa respondentów pytanych przez KANTAR Millward Brown SA w sondażu na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Niemal co trzeci badany jest zdania, że prezydent ustawy powinien podpisać.

WSZYSTKO O ZMIANACH W SĄDZIE NAJWYŻSZYM

CZYTAJ WIĘCEJ O USTAWACH O KRS I PRAWO O USTROJU SĄDÓW POWSZECHNYCH

Respondenci zostali zapytani o to, "czy prezydent powinien zawetować wszystkie trzy ustawy zmieniające system prawny w Polsce?". Chodzi o ustawy o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Odpowiedzi twierdzącej na to pytanie udzieliło 55 procent badanych, z czego 43 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 12 proc. - "raczej tak".

Przeciwnego zdania jest w sumie 29 procent respondentów, z czego 20 proc. uważa, że prezydent "zdecydowanie nie" powinien wetować ustaw, a 9 proc. wybrało opcję "raczej nie".

"Nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało 16 procent badanych.

Czy prezydent powinien zawetować ustawy?Fakty TVN

Jak odpowiadali wyborcy

Największe poparcie dla weta deklarują wyborcy Nowoczesnej. Za odrzuceniem przez prezydenta trzech ustaw jest 98 procent z nich. 0 proc. wyborców Nowoczesnej nie chce prezydenckiego weta.

Również wyborcy Platformy Obywatelskiej w większości chcieliby weta prezydenta (90 procent). Przeciwnego zdania jest 9 procent. W przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego 93 proc. wyborców jest zdania, że prezydent powinien zawetować trzy ustawy. Przeciwnego zdania jest 7 procent.

Poparcie dla weta wyborców partiiFakty TVN

Wśród wyborców Kukiz'15 53 procent uważa, że prezydent powinien zawetować ustawy. Przeciwnie uważa 33 proc. badanych deklarujących głosowanie na ugrupowanie Pawła Kukiza.

Wśród osób, które popierają wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polski Razem, zdecydowania większość uważa, że prezydent powinien podpisać ustawy zmieniające system sądownictwa. Takiego zdania jest 69 proc. respondentów. Zdaniem 18 procent badanych, którzy popierają Zjednoczoną Prawicę, prezydent powinien zawetować ustawy.

Sprzeciw dla weta wyborców partiiFakty TVN

Poparcie według wieku

Zwolennicy weta prezydenta przeważają w każdej grupie wiekowej.

Wśród badanych osób w wieku 18-24 lata 41 procent uważa, że prezydent powinien ustawy zawetować. 29 procent respondentów w tej grupie wiekowej jest przeciwnego zdania.

59 proc. badanych w grupie wiekowej 25-34 lata jest zdania, że prezydent nie powinien ustaw podpisywać. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 34 procent.

Także respondenci w grupie wiekowej 35-44 lata w większości uważają, że prezydent Andrzej Duda powinien zawetować ustawy wprowadzające zmiany w sądownictwie. Takiego zdania jest 59 proc. badanych. Przeciwnie odpowiedziało 28 proc. osób.

Poparcie dla weta według wiekuFakty TVN

64 proc. badanych w grupie wiekowej 45-59 lat jest zdania, że prezydent nie powinien ustaw podpisywać. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 28 procent.

Wśród badanych osób w wieku powyżej 60 lat 48 procent uważa, że prezydent powinien ustawy zawetować. 26 procent respondentów w tej grupie wiekowej jest przeciwnego zdania.

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez KANTAR Millward Brown SA 21 lipca 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1002 osoby.

Autor: dln / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS