Czy prezydent powinien zawetować ustawy zmieniające sądownictwo? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24


Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować trzy ustawy wprowadzające zmiany w sądownictwie - tak uważa ponad połowa respondentów pytanych przez KANTAR Millward Brown SA w sondażu na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Niemal co trzeci badany jest zdania, że prezydent ustawy powinien podpisać.

WSZYSTKO O ZMIANACH W SĄDZIE NAJWYŻSZYM

CZYTAJ WIĘCEJ O USTAWACH O KRS I PRAWO O USTROJU SĄDÓW POWSZECHNYCH

Respondenci zostali zapytani o to, "czy prezydent powinien zawetować wszystkie trzy ustawy zmieniające system prawny w Polsce?". Chodzi o ustawy o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Odpowiedzi twierdzącej na to pytanie udzieliło 55 procent badanych, z czego 43 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 12 proc. - "raczej tak".

Przeciwnego zdania jest w sumie 29 procent respondentów, z czego 20 proc. uważa, że prezydent "zdecydowanie nie" powinien wetować ustaw, a 9 proc. wybrało opcję "raczej nie".

"Nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało 16 procent badanych.

Czy prezydent powinien zawetować ustawy?Fakty TVN

Jak odpowiadali wyborcy

Największe poparcie dla weta deklarują wyborcy Nowoczesnej. Za odrzuceniem przez prezydenta trzech ustaw jest 98 procent z nich. 0 proc. wyborców Nowoczesnej nie chce prezydenckiego weta.

Również wyborcy Platformy Obywatelskiej w większości chcieliby weta prezydenta (90 procent). Przeciwnego zdania jest 9 procent. W przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego 93 proc. wyborców jest zdania, że prezydent powinien zawetować trzy ustawy. Przeciwnego zdania jest 7 procent.

Poparcie dla weta wyborców partiiFakty TVN

Wśród wyborców Kukiz'15 53 procent uważa, że prezydent powinien zawetować ustawy. Przeciwnie uważa 33 proc. badanych deklarujących głosowanie na ugrupowanie Pawła Kukiza.

Wśród osób, które popierają wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polski Razem, zdecydowania większość uważa, że prezydent powinien podpisać ustawy zmieniające system sądownictwa. Takiego zdania jest 69 proc. respondentów. Zdaniem 18 procent badanych, którzy popierają Zjednoczoną Prawicę, prezydent powinien zawetować ustawy.

Sprzeciw dla weta wyborców partiiFakty TVN

Poparcie według wieku

Zwolennicy weta prezydenta przeważają w każdej grupie wiekowej.

Wśród badanych osób w wieku 18-24 lata 41 procent uważa, że prezydent powinien ustawy zawetować. 29 procent respondentów w tej grupie wiekowej jest przeciwnego zdania.

59 proc. badanych w grupie wiekowej 25-34 lata jest zdania, że prezydent nie powinien ustaw podpisywać. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 34 procent.

Także respondenci w grupie wiekowej 35-44 lata w większości uważają, że prezydent Andrzej Duda powinien zawetować ustawy wprowadzające zmiany w sądownictwie. Takiego zdania jest 59 proc. badanych. Przeciwnie odpowiedziało 28 proc. osób.

Poparcie dla weta według wiekuFakty TVN

64 proc. badanych w grupie wiekowej 45-59 lat jest zdania, że prezydent nie powinien ustaw podpisywać. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 28 procent.

Wśród badanych osób w wieku powyżej 60 lat 48 procent uważa, że prezydent powinien ustawy zawetować. 26 procent respondentów w tej grupie wiekowej jest przeciwnego zdania.

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez KANTAR Millward Brown SA 21 lipca 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1002 osoby.

Autor: dln / Źródło: Fakty TVN