Pionierska terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"

21.09.2020 | Pionierski terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"
21.09.2020 | Pionierski terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.09.2020 | Pionierski terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"Marek Nowicki | Fakty TVN

Zanik wieloukładowy rzadko się zdarza i nie ma na niego leku. Choroba bardzo szybko postępuje i prowadzi do śmierci. W warszawskim szpitalu przeprowadzono eksperymentalną terapię genową pacjentki z tym schorzeniem.

Pani Helena Laskowska spod Warszawy musi chodzić bardzo ostrożnie, bo w każdej chwili może stracić równowagę. Kiedy kobieta dwa lata temu zaczęła się przewracać, okazało się, że cierpi na zanik wieloukładowy.

- Byłam sprawną osobą, pielęgniarką przez 40 lat, a teraz stałam się nikim. Nie mogę wykonywać żadnych czynności i utrzymać się na nogach - opowiada pani Helena Laskowska w rozmowie z "Faktami" TVN.

Z pomocą pacjentce przyszło dwóch specjalistów - profesor Krzysztof Bankiewicz i profesor Mirosław Ząbek. Lekarze wszczepili pacjentce do mózgowia specjalny gen.

Profesor Krzysztof Bankiewicz wyjaśnił, że gen został umieszczony w skorupie mózgowia pacjentki. - Jest to jak stacja metra, w tym sensie, że wiele połączeń nerwowych przebiega przez tą część mózgu pacjentki i szlaki, które biegną przez tą część mózgu, są nieefektywne - tłumaczy profesor.

Po wszczepieniu genu połączenia mają stać się ponownie efektywne.

"To jest jedyna szansa dla mnie"

Zanik wieloukładowy to choroba neurodegeneracyjna. Nie wiadomo jakie są jej przyczyny - do tej pory nie było też dobrego leczenia. W Polsce na zanik wieloukładowy cierpi dwa tysiące osób.

Wszczepienie genu nie pozwoli pani Helenie wyzdrowieć, ale da jej szansę na poprawę jakości życia. Niespodziewane upadki zakończą się, a stan zdrowia nie będzie się pogarszał.

- To jest jedyna szansa dla mnie. Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie - mówiła przed zabiegiem pani Helena.

W zeszłym roku redakcja "Faktów" TVN informowała, że profesorowie Bankiewicz i Ząbek przeprowadzili szereg operacji genetycznych u dzieci z innymi rzadkimi schorzeniami. Między innymi u dziewczynki z Hiszpanii.

- Jest to pewnego rodzaju przełom, że terapia genowa, która jest najbardziej unikalną terapią leczenia chorób układu nerwowego, rodzi się tu w Polsce - zaznacza profesor Mirosław Ząbek, neurochirurg z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Na następne zabiegi, które pozostają eksperymentami leczniczymi, czeka dwóch kolejnych chorych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS