Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"Marta Bilińska/Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

"Oda do radości" została w środę chóralnie odśpiewana we Wrocławiu. W Poznaniu hymnowi Unii Europejskiej towarzyszyły dźwięki z syntezatora, a w Szczecinie kompozycję Friedricha Schillera wyśpiewali artyści niezawodowi. Ale z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do europejskiej wspólnoty można też było zaśpiewać po prostu "Sto lat".

W Białymstoku mieszkańcy wspominali i recenzowali nasze dwie unijne dekady. Z kolei na pikniku europejskim w Warszawie można było samemu sobie zrobić unijną przypinkę, a dzieci mogły poznać inne państwa członkowskie.

- Unia Europejska to nie jest byt idealny. To nie jest tak, że należy uważać, że wszystko jest świetnie, ale umieliśmy członkostwo w Unii jako Polska, i to pokazują dane na twardo, wykorzystać najlepiej z całego regionu - komentuje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe
Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejoweTVN24

"Polska dzisiaj bardzo potrzebuje jedności"

W środę rano prezydent wystąpił z rocznicowym oświadczeniem. - Z całą pewnością możemy powiedzieć jedno: to był i jest bardzo dobry czas dla Polski. Obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe - mówił prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ TAKŻE: Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Andrzej Duda zaprosił na środę premiera, ale w międzyczasie Donald Tusk zachorował na zapalenie płuc. - Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem. Polska dzisiaj bardzo potrzebuje jedności - mówił Duda. Trudno nie uznać, że wpis premiera to odwołanie do wypowiedzi prezydenta. "Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. O Lechu Wałęsie i premierach Mazowieckim, Bieleckim i Suchockiej. Wielkie dzięki! Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta" - napisał Donald Tusk.

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec

W środę w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej spotkała się z polskimi dziennikarzami. - To jest dzień, który należy świętować - mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. I podkreśla: ostatnie lata udowadniają, jak ważna jest nasza współpraca. - Myślę, że powinniśmy byli bardziej i lepiej słuchać państw Europy Środkowej i państw bałtyckich, bo mają bogate doświadczenie z sąsiadami, z Rosją - przyznała von der Leyen. Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotkał się ze swoją niemiecką odpowiedniczką w Słubicach na granicy z Niemcami. Było symboliczne przejście przez most graniczny i rozmowy. - Spotykamy się tutaj ze studentami, z młodzieżą, na niemieckiej stronie też. Niektórzy z nich są równolatkami członkostwa (Polski - red.) w Unii Europejskie - wskazywał Radosław Sikorski.

ZOBACZ TEŻ: Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Nadzieje związane z tamtym dniem sprzed 20 lat spełniły się z nawiązką - mówił Sikorski, ale w jego wypowiedzi nie zabrakło odwołania do czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Ażeby źli ludzie, którzy atakują nasze wartości, którzy znowu chcą wrócić do XIX-wiecznych sposobów prowadzenia polityki, żeby oni nie zwyciężyli - zaapelował Sikorski. Szefowa niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznała, że ponad 20 lat temu pojawiały się obawy, czy rozszerzenie Unii, nie będzie miało negatywnych skutków na przykład dla rynku pracy", ale jak dodała, odważne decyzje, które zapadły, okazały się wyjątkowo trafne.

Baerbock: europejska integracja nie spada z nieba
Baerbock: europejska integracja nie spada z niebaTVN24

- Dzisiaj znowu potrzebujmy tej odważnej odpowiedzialności, żeby z naszej unii gospodarki i handlu stworzyć unię bezpieczeństwa - stwierdziła Annalena Baerbock. W środę po południu prezydent Andrzej Duda przyjechał z Warszawy do Poznania. Na Ostrowie Tumskim odwoływał się do początków państwa polskiego. - Jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej, jesteśmy częścią wielkiej, europejskiej wspólnoty, ale jesteśmy Polakami, dlatego tak ważne jest dzisiaj zachowanie naszej niepodległości, naszej suwerenności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej - mówił prezydent. 1 maja 2004 roku, razem z Polską, do Unii Europejskiej weszło 9 innych państw.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS