Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"Marta Bilińska/Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

"Oda do radości" została w środę chóralnie odśpiewana we Wrocławiu. W Poznaniu hymnowi Unii Europejskiej towarzyszyły dźwięki z syntezatora, a w Szczecinie kompozycję Friedricha Schillera wyśpiewali artyści niezawodowi. Ale z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do europejskiej wspólnoty można też było zaśpiewać po prostu "Sto lat".

W Białymstoku mieszkańcy wspominali i recenzowali nasze dwie unijne dekady. Z kolei na pikniku europejskim w Warszawie można było samemu sobie zrobić unijną przypinkę, a dzieci mogły poznać inne państwa członkowskie.

- Unia Europejska to nie jest byt idealny. To nie jest tak, że należy uważać, że wszystko jest świetnie, ale umieliśmy członkostwo w Unii jako Polska, i to pokazują dane na twardo, wykorzystać najlepiej z całego regionu - komentuje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe
Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejoweTVN24

"Polska dzisiaj bardzo potrzebuje jedności"

W środę rano prezydent wystąpił z rocznicowym oświadczeniem. - Z całą pewnością możemy powiedzieć jedno: to był i jest bardzo dobry czas dla Polski. Obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe - mówił prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ TAKŻE: Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Andrzej Duda zaprosił na środę premiera, ale w międzyczasie Donald Tusk zachorował na zapalenie płuc. - Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem. Polska dzisiaj bardzo potrzebuje jedności - mówił Duda. Trudno nie uznać, że wpis premiera to odwołanie do wypowiedzi prezydenta. "Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. O Lechu Wałęsie i premierach Mazowieckim, Bieleckim i Suchockiej. Wielkie dzięki! Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta" - napisał Donald Tusk.

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec

W środę w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej spotkała się z polskimi dziennikarzami. - To jest dzień, który należy świętować - mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. I podkreśla: ostatnie lata udowadniają, jak ważna jest nasza współpraca. - Myślę, że powinniśmy byli bardziej i lepiej słuchać państw Europy Środkowej i państw bałtyckich, bo mają bogate doświadczenie z sąsiadami, z Rosją - przyznała von der Leyen. Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotkał się ze swoją niemiecką odpowiedniczką w Słubicach na granicy z Niemcami. Było symboliczne przejście przez most graniczny i rozmowy. - Spotykamy się tutaj ze studentami, z młodzieżą, na niemieckiej stronie też. Niektórzy z nich są równolatkami członkostwa (Polski - red.) w Unii Europejskie - wskazywał Radosław Sikorski.

ZOBACZ TEŻ: Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Nadzieje związane z tamtym dniem sprzed 20 lat spełniły się z nawiązką - mówił Sikorski, ale w jego wypowiedzi nie zabrakło odwołania do czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Ażeby źli ludzie, którzy atakują nasze wartości, którzy znowu chcą wrócić do XIX-wiecznych sposobów prowadzenia polityki, żeby oni nie zwyciężyli - zaapelował Sikorski. Szefowa niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznała, że ponad 20 lat temu pojawiały się obawy, czy rozszerzenie Unii, nie będzie miało negatywnych skutków na przykład dla rynku pracy", ale jak dodała, odważne decyzje, które zapadły, okazały się wyjątkowo trafne.

Baerbock: europejska integracja nie spada z nieba
Baerbock: europejska integracja nie spada z niebaTVN24

- Dzisiaj znowu potrzebujmy tej odważnej odpowiedzialności, żeby z naszej unii gospodarki i handlu stworzyć unię bezpieczeństwa - stwierdziła Annalena Baerbock. W środę po południu prezydent Andrzej Duda przyjechał z Warszawy do Poznania. Na Ostrowie Tumskim odwoływał się do początków państwa polskiego. - Jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej, jesteśmy częścią wielkiej, europejskiej wspólnoty, ale jesteśmy Polakami, dlatego tak ważne jest dzisiaj zachowanie naszej niepodległości, naszej suwerenności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej - mówił prezydent. 1 maja 2004 roku, razem z Polską, do Unii Europejskiej weszło 9 innych państw.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS