Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"Marta Bilińska/Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

"Oda do radości" została w środę chóralnie odśpiewana we Wrocławiu. W Poznaniu hymnowi Unii Europejskiej towarzyszyły dźwięki z syntezatora, a w Szczecinie kompozycję Friedricha Schillera wyśpiewali artyści niezawodowi. Ale z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do europejskiej wspólnoty można też było zaśpiewać po prostu "Sto lat".

W Białymstoku mieszkańcy wspominali i recenzowali nasze dwie unijne dekady. Z kolei na pikniku europejskim w Warszawie można było samemu sobie zrobić unijną przypinkę, a dzieci mogły poznać inne państwa członkowskie.

- Unia Europejska to nie jest byt idealny. To nie jest tak, że należy uważać, że wszystko jest świetnie, ale umieliśmy członkostwo w Unii jako Polska, i to pokazują dane na twardo, wykorzystać najlepiej z całego regionu - komentuje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe
Prezydent: obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejoweTVN24

"Polska dzisiaj bardzo potrzebuje jedności"

W środę rano prezydent wystąpił z rocznicowym oświadczeniem. - Z całą pewnością możemy powiedzieć jedno: to był i jest bardzo dobry czas dla Polski. Obecność w Unii Europejskiej ma dla nas znaczenie dziejowe - mówił prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ TAKŻE: Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Andrzej Duda zaprosił na środę premiera, ale w międzyczasie Donald Tusk zachorował na zapalenie płuc. - Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem. Polska dzisiaj bardzo potrzebuje jedności - mówił Duda. Trudno nie uznać, że wpis premiera to odwołanie do wypowiedzi prezydenta. "Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. O Lechu Wałęsie i premierach Mazowieckim, Bieleckim i Suchockiej. Wielkie dzięki! Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta" - napisał Donald Tusk.

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec

W środę w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej spotkała się z polskimi dziennikarzami. - To jest dzień, który należy świętować - mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. I podkreśla: ostatnie lata udowadniają, jak ważna jest nasza współpraca. - Myślę, że powinniśmy byli bardziej i lepiej słuchać państw Europy Środkowej i państw bałtyckich, bo mają bogate doświadczenie z sąsiadami, z Rosją - przyznała von der Leyen. Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotkał się ze swoją niemiecką odpowiedniczką w Słubicach na granicy z Niemcami. Było symboliczne przejście przez most graniczny i rozmowy. - Spotykamy się tutaj ze studentami, z młodzieżą, na niemieckiej stronie też. Niektórzy z nich są równolatkami członkostwa (Polski - red.) w Unii Europejskie - wskazywał Radosław Sikorski.

ZOBACZ TEŻ: Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Nadzieje związane z tamtym dniem sprzed 20 lat spełniły się z nawiązką - mówił Sikorski, ale w jego wypowiedzi nie zabrakło odwołania do czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Ażeby źli ludzie, którzy atakują nasze wartości, którzy znowu chcą wrócić do XIX-wiecznych sposobów prowadzenia polityki, żeby oni nie zwyciężyli - zaapelował Sikorski. Szefowa niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznała, że ponad 20 lat temu pojawiały się obawy, czy rozszerzenie Unii, nie będzie miało negatywnych skutków na przykład dla rynku pracy", ale jak dodała, odważne decyzje, które zapadły, okazały się wyjątkowo trafne.

Baerbock: europejska integracja nie spada z nieba
Baerbock: europejska integracja nie spada z niebaTVN24

- Dzisiaj znowu potrzebujmy tej odważnej odpowiedzialności, żeby z naszej unii gospodarki i handlu stworzyć unię bezpieczeństwa - stwierdziła Annalena Baerbock. W środę po południu prezydent Andrzej Duda przyjechał z Warszawy do Poznania. Na Ostrowie Tumskim odwoływał się do początków państwa polskiego. - Jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej, jesteśmy częścią wielkiej, europejskiej wspólnoty, ale jesteśmy Polakami, dlatego tak ważne jest dzisiaj zachowanie naszej niepodległości, naszej suwerenności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej - mówił prezydent. 1 maja 2004 roku, razem z Polską, do Unii Europejskiej weszło 9 innych państw.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS