Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat
Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 latAdrianna Otręba/Fakty TVN

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Zuzanna ma podwójny powód do radości. - Gdzieś tam z tyłu głowy zawsze było też to, że to jest ta data - przyznaje Zuzanna Maślana, lekkoatletka i studentka. Urodziła się 1 maja 2004 roku. Właśnie kończy 20 lat - tak samo jak Polska w Unii Europejskiej. - Są większe perspektywy, zwłaszcza jeśli chodzi o podróżowanie czy o szukanie pracy na rynku europejskim i pozwala tworzyć coś w rodzaju wspólnoty - wylicza 20-latka.

ZOBACZ TEŻ: "Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Zuzanna jest utalentowaną lekkoatletką. Specjalizuje się w pchnięciu kulą. Jest zdobywczynią brązowego medalu na mistrzostwach świata juniorów, srebrnego - na mistrzostwach Europy. W Spale przygotowuje się do kolejnego sezonu. - Nie znam w ogóle tej rzeczywistości poza tą, w której jesteśmy teraz, czyli w tym momencie, w którym Polska dla mnie od zawsze była w Unii - mówi Zuzanna.

"Dostrzegam wszystkie zalety płynące z integracji na tej linii właśnie studenckiej"

Wcześniejsze pokolenia, będąc w ich wieku, nie miały takich możliwości, jakie mają teraz równolatkowie obecności Polski w Unii. - Unia Europejska jest miejscem, które mi się kojarzy z możliwościami. Z tym, że mogę podróżować - komentuje Gabriela Mikulska, studentka dziennikarstwa i reporterka studenckiej stacji telewizyjnej. - Cieszę się, że Polska jest w Unii - podkreśla Bartłomiej Pasiak, student prawa. Zwraca też uwagę na skalę inwestycji w Polsce. - Nie wiedziałem, czym są te takie tabliczki, gdzie było napisane, że coś zostało ufundowane ze środków Unii Europejskiej. A później jak się zacząłem uczyć, czytać i tak dalej to zrozumiałem i później zauważyłem, że te tabliczki są wszędzie - mówi.

Plusy dostrzega też Maciej Nysiak, urodzony kilka tygodniu po wejściu Polski do Unii. - Dostrzegam wszystkie zalety płynące z integracji właśnie na tej linii studenckiej, współpracy pomiędzy uniwersytetami - komentuje. 20-latek obecnie jest studentem finansów i rachunkowości. - Większość mojej działalności skupia się w tej chwili w Studenckim Kole Spraw Zagranicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie - mówi Nysiak.

CZYTAJ WIĘCEJ: 20-latkowie zostali zaproszeni do Strasburga. Naprzeciw nim stanęli politycy, którzy 20 lat temu odegrali ważną rolę

Student, na tydzień przed rocznicą historycznego rozszerzenia Unii, stanął w Parlamencie Europejskim naprzeciwko Leszka Millera, gdzie zadał mu pytanie, czym było dla Polaków członkostwo w Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. - Bardzo mi zależało, żeby nie przynieść wstydu naszemu państwu i muszę przyznać, że było to doświadczenie magiczne - relacjonuje Nysiak. - Mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości zajmie pan jeden z foteli na tej sali jako parlamentarzysta - powiedział mu wówczas Leszek Miller, były premier i eurodeputowany.

Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w ostatni weekend niemal 300 osób próbowało przedostać się przez granicę białorusko-polską. Co się z nimi dzieje, jak im się nie uda? Część błąka się jeszcze po lasach i próbuje znowu, część wraca tam, skąd tak bardzo chcieli uciec. Potem próbują jeszcze raz dostać się do UE, wiedząc, że to droga przez piekło.

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Źródło:
Fakty TVN

Czterodniowy tydzień pracy, kredyt mieszkaniowy zero procent, obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - każdy z rządowych koalicjantów obiecał w kampanii co innego, a teraz się spierają, co z tego można i co jest sens zrealizować.

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

David Gilmour ma 78 lat i od niemal dekady nie wydał nowej płyty. Aż do teraz. Jest nowy album i są pierwsze oceny, a także zapowiedź trasy koncertowej.

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Aż trudno uwierzyć, że to jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Wykorzystuje spotkanie z politykiem innego kraju do tego, żeby uderzyć w polskiego premiera, który jest głównym adwokatem Ukrainy na arenie europejskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Michał Szczerba, komentując słowa Andrzeja Dudy, jakie padły w kontekście informacji o udostępnieniu akt rosyjskiemu szpiegowi Pawłowi Rubcowowi. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk mówił, że "skoro nie ma tam żadnych dokumentów, które są przeciwko bezpieczeństwu państwa", to prokuratura powinna je ujawnić.

Szczerba o słowach prezydenta: to jest po prostu skandal

Szczerba o słowach prezydenta: to jest po prostu skandal

Źródło:
TVN24

- Tak się kończy ręczne zarządzanie gospodarką, spółkami Skarbu Państwa przez nieudaczników pokroju Jacka Sasina. To jest człowiek porażka. Widzieliśmy to przy wyborach kopertowych. Natomiast tutaj straty są jeszcze większe - powiedział Borys Budka, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej, a wcześniej minister aktywów państwowych. Odniósł się w ten sposób do złożenia przez zarząd PKP Cargo zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina.

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

Źródło:
tvn24.pl

Władze USA oskarżają konkretnych ludzi. Wskazują też na mechanizmy wpływania na Amerykanów, podważanie zaufania do amerykańskich instytucji, budowanie poczucia, że Zachód chyli się ku upadkowi, natomiast wrogiem jest Ukraina, a nie Rosja. Amerykanie od lat mierzą się z rosyjskimi atakami w postaci dezinformacji. Teraz pokazują, jak zamierzają się bronić.

Waszyngton oskarża Rosję o wydanie dziesiątek milionów dolarów na rozsiewanie propagandy w USA

Waszyngton oskarża Rosję o wydanie dziesiątek milionów dolarów na rozsiewanie propagandy w USA

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć jest gorąco, tak jak w środku lata, nie ma się z czego cieszyć. Przez ostatnie miesiące w wielu krajach Europy padały rekordy temperatur. Południe kontynentu mierzy się z poważną suszą. W Grecji niedobory wody sprawiły, że zatopiona dekady temu wioska zaczęła wyłaniać się na powierzchnię. Na Bałkanach fale upałów przyniosły temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. Wielu tamtejszych rolników musiało rozpocząć zbiory wcześniej niż zwykle. Straty spowodowane suszą liczone są w milionach euro.

Rekordowo wysokie temperatury na południu Europy wpłynęły na funkcjonowanie gospodarek tych państw

Rekordowo wysokie temperatury na południu Europy wpłynęły na funkcjonowanie gospodarek tych państw

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS