Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat
Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 latAdrianna Otręba/Fakty TVN

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Zuzanna ma podwójny powód do radości. - Gdzieś tam z tyłu głowy zawsze było też to, że to jest ta data - przyznaje Zuzanna Maślana, lekkoatletka i studentka. Urodziła się 1 maja 2004 roku. Właśnie kończy 20 lat - tak samo jak Polska w Unii Europejskiej. - Są większe perspektywy, zwłaszcza jeśli chodzi o podróżowanie czy o szukanie pracy na rynku europejskim i pozwala tworzyć coś w rodzaju wspólnoty - wylicza 20-latka.

ZOBACZ TEŻ: "Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Zuzanna jest utalentowaną lekkoatletką. Specjalizuje się w pchnięciu kulą. Jest zdobywczynią brązowego medalu na mistrzostwach świata juniorów, srebrnego - na mistrzostwach Europy. W Spale przygotowuje się do kolejnego sezonu. - Nie znam w ogóle tej rzeczywistości poza tą, w której jesteśmy teraz, czyli w tym momencie, w którym Polska dla mnie od zawsze była w Unii - mówi Zuzanna.

"Dostrzegam wszystkie zalety płynące z integracji na tej linii właśnie studenckiej"

Wcześniejsze pokolenia, będąc w ich wieku, nie miały takich możliwości, jakie mają teraz równolatkowie obecności Polski w Unii. - Unia Europejska jest miejscem, które mi się kojarzy z możliwościami. Z tym, że mogę podróżować - komentuje Gabriela Mikulska, studentka dziennikarstwa i reporterka studenckiej stacji telewizyjnej. - Cieszę się, że Polska jest w Unii - podkreśla Bartłomiej Pasiak, student prawa. Zwraca też uwagę na skalę inwestycji w Polsce. - Nie wiedziałem, czym są te takie tabliczki, gdzie było napisane, że coś zostało ufundowane ze środków Unii Europejskiej. A później jak się zacząłem uczyć, czytać i tak dalej to zrozumiałem i później zauważyłem, że te tabliczki są wszędzie - mówi.

Plusy dostrzega też Maciej Nysiak, urodzony kilka tygodniu po wejściu Polski do Unii. - Dostrzegam wszystkie zalety płynące z integracji właśnie na tej linii studenckiej, współpracy pomiędzy uniwersytetami - komentuje. 20-latek obecnie jest studentem finansów i rachunkowości. - Większość mojej działalności skupia się w tej chwili w Studenckim Kole Spraw Zagranicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie - mówi Nysiak.

CZYTAJ WIĘCEJ: 20-latkowie zostali zaproszeni do Strasburga. Naprzeciw nim stanęli politycy, którzy 20 lat temu odegrali ważną rolę

Student, na tydzień przed rocznicą historycznego rozszerzenia Unii, stanął w Parlamencie Europejskim naprzeciwko Leszka Millera, gdzie zadał mu pytanie, czym było dla Polaków członkostwo w Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. - Bardzo mi zależało, żeby nie przynieść wstydu naszemu państwu i muszę przyznać, że było to doświadczenie magiczne - relacjonuje Nysiak. - Mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości zajmie pan jeden z foteli na tej sali jako parlamentarzysta - powiedział mu wówczas Leszek Miller, były premier i eurodeputowany.

Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Polska wysoko na liście i to powód do dumy. W leczeniu niepłodności w Europie jesteśmy w czołówce. Jak mówią lekarze, "z ciemnego średniowiecza wskoczyliśmy do nowoczesnego świata". Wszystko dzięki państwowej refundacji in vitro.

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Źródło:
Fakty TVN

Święty Mikołaj puka do drzwi. W Domach Pomocy Społecznej gdzieniegdzie już się pojawił. Mieszkańcy DPS-ów już we wrześniu pisali do niego listy, więc miał dużo czasu, żeby przynieść kołdrę, dezodorant czy kurtkę. Na spełnienie marzeń czekają jeszcze autorzy 150 listów.

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

6 grudnia obchodzimy mikołajki. To oznacza prezenty dla dzieci i seniorów w szpitalach i domach pomocy społecznej. Tam, gdzie w przeżywaniu radości przeszkadzają choroby i samotność, pomagają wolontariusze.

Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce

Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W wielu miastach w Polsce rusza pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Wolontariusze zaczynają dyżury, strażnicy miejscy też są w pełnej gotowości. Osobom w kryzysie bezdomności z każdym dniem jest trudniej przetrwać kolejny, bo późna jesień i zima to dla nich najtrudniejszy czas w roku. 

Zima to dla nich szczególnie trudny czas. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

Zima to dla nich szczególnie trudny czas. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To swobodne ustalanie jakichś faktów i wyciąganie z tego wniosku - tak w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek komentował publikację Wirtualnej Polski, dotyczącą zatrudnienia jego żony na Uniwersytecie Szczecińskim. W programie kolejno odnosił się do wydarzeń poprzedzających jej zatrudnienie. Według ministra tekst "sugeruje, że jest jakiś związek przyczynowo-skutkowy między tymi rzeczami", a - jak przekonywał - "nie ma żadnego".

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

Źródło:
TVN24

- Wstyd dla Jarosława Kaczyńskiego. Powinien zrzec się tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Krzysztof Brejza. - Za twarzą miłego starszego pana kryje się tak naprawdę pogarda dla człowieka, pogarda dla prawa i agresja - stwierdził. - Nie powinno być wątpliwości, że pan Jarosław Kaczyński winien się przed sądem z tej sprawy wytłumaczyć - powiedziała posłanka PSL Urszula Pasławska.

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

Źródło:
TVN24

W Nowym Jorku trwa obława na sprawcę, który w centrum Manhattanu zastrzelił prezesa największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej. To biały mężczyzna, ale był zamaskowany, do tego dobrze przygotował drogę ucieczki. Ślad za nim urwał się w Central Parku. Policja nie ustaliła jeszcze ani jego tożsamości, ani motywu.

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska może być liderem Unii Europejskiej - powiedziała w czwartek szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, a zagranicą pojawiają się głosy, że nasz kraj wręcz nie ma wyboru. Polska przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, gdy w Berlinie, Paryżu i Waszyngtonie trwa zmiana warty.

Duże wyzwanie przed prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej

Duże wyzwanie przed prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS