Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"

11.07.2020 | Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"
11.07.2020 | Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"
Marek Nowicki | Fakty TVN
11.07.2020 | Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"Marek Nowicki | Fakty TVN

10-latek i 69-letni mężczyzna - różni ich właściwie wszystko, łączy ich otrzymana w Zabrzu szansa na nowe życie. Oskar jest najmłodszym, pan Wojciech najstarszym w Polsce pacjentem, któremu przeszczepiono płuca. Obaj czują się dobrze, obaj są nadzieją na dalsze przesuwanie granic w polskiej transplantologii.

Oskar to najmłodszy w Polsce pacjent z przeszczepionymi płucami. Już chodzi. Jeszcze co prawda z pomocą, ale i tak jest dobrze.

Chłopiec ma tylko 10 lat, a operacja, która uratowała mu życie, odbyła się zaledwie tydzień temu.

- Jesteśmy wdzięczni lekarzom, że nas przyjęli i pochylili się nad naszym problemem, bo nie mieliśmy żadnych szans na jakiekolwiek normalne życie - opowiada Ewa Rainer, mama Oskara.

Dziecko było w bardzo złym stanie. Jego własne płuca nie przyjmowały prawie tlenu. Były nim nasycone zaledwie w trzydziestu procentach. Lekarze przecierali ze zdziwienia oczy. U zdrowego człowieka natlenowanie płuc wynosi prawie sto procent.

- Można mówić o ciężkiej niewydolności oddechowej, jeżeli poniżej 80 procent spada (natlenowanie płuc - przyp. red.). Ten mały pacjent funkcjonował z saturacją 30 procent, co naprawdę wskazywało na to, że choroba jest bardzo zaawansowana i właściwie według danych medycznych nie powinien żyć z takimi wartościami - mówi Maciej Urlik, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jednak Oskar przeżył. Przeszczep 10-latka daję nadzieję, że takich transplantacji u najmłodszych pacjentów będzie teraz więcej. Na świecie zdarzało się już, że płuca lekarze przeszczepiali nawet dwulatkom.

- Po raz pierwszy w historii naszego kraju wykonano transplantację u dzieci. Nie u nastolatków, tylko u dzieci. A oprócz tego, taką jak gdyby klamrą, która to wszystko łączy, jest przeszczepienie płuc u najstarszego pacjenta - dodaje doktor habilitowany Marek Ochman, transplantolog i pulmonolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Szansa dla seniorów

Jeszcze cztery miesiące temu prawie siedemdziesięcioletni Wojciech Makowski nie był w stanie wstać z łóżka. Teraz ma nowe płuca i jak najlepsze nadzieje na długie życie.

- Cztery miesiące temu byłem umierający. Miałem tą świadomość, że jedynym ratunkiem dla mnie jest przeszczep - opowiada pan Wojciech Makowski.

Lekarze wcale nie byli chętni, żeby przeprowadzić ten zabieg. Miało to związek z wiekiem pacjenta.

- Tak naprawdę granica przeszczepu płuc kończy się mniej więcej na 60., 65. roku życia. Stwierdziliśmy, że naszą misją jest dawać nadzieję i wzorem naszych mistrzów stwierdzaliśmy, że najtrudniejsze przypadki również będą wchodziły w zakres naszej działalności - zapewnia doktor Tomasz Stącel, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W przyszłości przeszczep płuc u siedemdziesięcioletniego pacjenta nie będzie wyjątkiem tylko standardem. Żyjemy coraz dłużej i coraz zdrowiej, więc transplantacje u pacjentów w dojrzałym wieku staną się mniej niebezpieczne i jak najbardziej pożądane.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN/archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS