Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"

11.07.2020 | Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"
11.07.2020 | Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"
Marek Nowicki | Fakty TVN
11.07.2020 | Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"Marek Nowicki | Fakty TVN

10-latek i 69-letni mężczyzna - różni ich właściwie wszystko, łączy ich otrzymana w Zabrzu szansa na nowe życie. Oskar jest najmłodszym, pan Wojciech najstarszym w Polsce pacjentem, któremu przeszczepiono płuca. Obaj czują się dobrze, obaj są nadzieją na dalsze przesuwanie granic w polskiej transplantologii.

Oskar to najmłodszy w Polsce pacjent z przeszczepionymi płucami. Już chodzi. Jeszcze co prawda z pomocą, ale i tak jest dobrze.

Chłopiec ma tylko 10 lat, a operacja, która uratowała mu życie, odbyła się zaledwie tydzień temu.

- Jesteśmy wdzięczni lekarzom, że nas przyjęli i pochylili się nad naszym problemem, bo nie mieliśmy żadnych szans na jakiekolwiek normalne życie - opowiada Ewa Rainer, mama Oskara.

Dziecko było w bardzo złym stanie. Jego własne płuca nie przyjmowały prawie tlenu. Były nim nasycone zaledwie w trzydziestu procentach. Lekarze przecierali ze zdziwienia oczy. U zdrowego człowieka natlenowanie płuc wynosi prawie sto procent.

- Można mówić o ciężkiej niewydolności oddechowej, jeżeli poniżej 80 procent spada (natlenowanie płuc - przyp. red.). Ten mały pacjent funkcjonował z saturacją 30 procent, co naprawdę wskazywało na to, że choroba jest bardzo zaawansowana i właściwie według danych medycznych nie powinien żyć z takimi wartościami - mówi Maciej Urlik, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jednak Oskar przeżył. Przeszczep 10-latka daję nadzieję, że takich transplantacji u najmłodszych pacjentów będzie teraz więcej. Na świecie zdarzało się już, że płuca lekarze przeszczepiali nawet dwulatkom.

- Po raz pierwszy w historii naszego kraju wykonano transplantację u dzieci. Nie u nastolatków, tylko u dzieci. A oprócz tego, taką jak gdyby klamrą, która to wszystko łączy, jest przeszczepienie płuc u najstarszego pacjenta - dodaje doktor habilitowany Marek Ochman, transplantolog i pulmonolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Szansa dla seniorów

Jeszcze cztery miesiące temu prawie siedemdziesięcioletni Wojciech Makowski nie był w stanie wstać z łóżka. Teraz ma nowe płuca i jak najlepsze nadzieje na długie życie.

- Cztery miesiące temu byłem umierający. Miałem tą świadomość, że jedynym ratunkiem dla mnie jest przeszczep - opowiada pan Wojciech Makowski.

Lekarze wcale nie byli chętni, żeby przeprowadzić ten zabieg. Miało to związek z wiekiem pacjenta.

- Tak naprawdę granica przeszczepu płuc kończy się mniej więcej na 60., 65. roku życia. Stwierdziliśmy, że naszą misją jest dawać nadzieję i wzorem naszych mistrzów stwierdzaliśmy, że najtrudniejsze przypadki również będą wchodziły w zakres naszej działalności - zapewnia doktor Tomasz Stącel, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W przyszłości przeszczep płuc u siedemdziesięcioletniego pacjenta nie będzie wyjątkiem tylko standardem. Żyjemy coraz dłużej i coraz zdrowiej, więc transplantacje u pacjentów w dojrzałym wieku staną się mniej niebezpieczne i jak najbardziej pożądane.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN/archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS