Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"

11.07.2020 | Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"
11.07.2020 | Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"
Marek Nowicki | Fakty TVN
11.07.2020 | Udane przeszczepy płuc u 10-latka i u 69-latka. "Naszą misją jest dawać nadzieję"Marek Nowicki | Fakty TVN

10-latek i 69-letni mężczyzna - różni ich właściwie wszystko, łączy ich otrzymana w Zabrzu szansa na nowe życie. Oskar jest najmłodszym, pan Wojciech najstarszym w Polsce pacjentem, któremu przeszczepiono płuca. Obaj czują się dobrze, obaj są nadzieją na dalsze przesuwanie granic w polskiej transplantologii.

Oskar to najmłodszy w Polsce pacjent z przeszczepionymi płucami. Już chodzi. Jeszcze co prawda z pomocą, ale i tak jest dobrze.

Chłopiec ma tylko 10 lat, a operacja, która uratowała mu życie, odbyła się zaledwie tydzień temu.

- Jesteśmy wdzięczni lekarzom, że nas przyjęli i pochylili się nad naszym problemem, bo nie mieliśmy żadnych szans na jakiekolwiek normalne życie - opowiada Ewa Rainer, mama Oskara.

Dziecko było w bardzo złym stanie. Jego własne płuca nie przyjmowały prawie tlenu. Były nim nasycone zaledwie w trzydziestu procentach. Lekarze przecierali ze zdziwienia oczy. U zdrowego człowieka natlenowanie płuc wynosi prawie sto procent.

- Można mówić o ciężkiej niewydolności oddechowej, jeżeli poniżej 80 procent spada (natlenowanie płuc - przyp. red.). Ten mały pacjent funkcjonował z saturacją 30 procent, co naprawdę wskazywało na to, że choroba jest bardzo zaawansowana i właściwie według danych medycznych nie powinien żyć z takimi wartościami - mówi Maciej Urlik, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jednak Oskar przeżył. Przeszczep 10-latka daję nadzieję, że takich transplantacji u najmłodszych pacjentów będzie teraz więcej. Na świecie zdarzało się już, że płuca lekarze przeszczepiali nawet dwulatkom.

- Po raz pierwszy w historii naszego kraju wykonano transplantację u dzieci. Nie u nastolatków, tylko u dzieci. A oprócz tego, taką jak gdyby klamrą, która to wszystko łączy, jest przeszczepienie płuc u najstarszego pacjenta - dodaje doktor habilitowany Marek Ochman, transplantolog i pulmonolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Szansa dla seniorów

Jeszcze cztery miesiące temu prawie siedemdziesięcioletni Wojciech Makowski nie był w stanie wstać z łóżka. Teraz ma nowe płuca i jak najlepsze nadzieje na długie życie.

- Cztery miesiące temu byłem umierający. Miałem tą świadomość, że jedynym ratunkiem dla mnie jest przeszczep - opowiada pan Wojciech Makowski.

Lekarze wcale nie byli chętni, żeby przeprowadzić ten zabieg. Miało to związek z wiekiem pacjenta.

- Tak naprawdę granica przeszczepu płuc kończy się mniej więcej na 60., 65. roku życia. Stwierdziliśmy, że naszą misją jest dawać nadzieję i wzorem naszych mistrzów stwierdzaliśmy, że najtrudniejsze przypadki również będą wchodziły w zakres naszej działalności - zapewnia doktor Tomasz Stącel, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W przyszłości przeszczep płuc u siedemdziesięcioletniego pacjenta nie będzie wyjątkiem tylko standardem. Żyjemy coraz dłużej i coraz zdrowiej, więc transplantacje u pacjentów w dojrzałym wieku staną się mniej niebezpieczne i jak najbardziej pożądane.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN/archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS