Pacjentka z Hiszpanii, obserwator z Ameryki, a operacja w Polsce. W Szpitalu Bródnowskim profesor Krzysztof Bankiewicz wszczepił gen w mózg Irai.
Państwo Calvo i Romero przylecieli do Warszawy z córką z okolic Barcelony, żeby ta poddała się operacji, która dla Irai jest jedyną szansą na powrót do zdrowia.
- Irai nie jest samodzielna, jak widać. Nie może sama podnieść główki, musimy ją trzymać. Nie mówi, nie chodzi, nie je sama - mówi Carolina Moreno Romero, mama Irai.
Dziewczynka cierpi na deficyt dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych (AADC), czyli bardzo rzadką chorobę genetyczną. Uszkodzony gen powoduje, że jej organizm nie produkuje dopaminy i serotoniny. Irai dostała ten gen. Bezpośrednio do mózgu.
Tę metodę leczenia opracował Polak, profesor Krzysztof Bankiewicz, który od lat pracuje w Stanach Zjednoczonych.
- Stworzyłem tę technologię do leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona i tak też rozpoczęliśmy to prawie 20 lat temu. No i po dalszym opracowaniu następnych wersji tej technologii, zdecydowaliśmy się na pierwszą operację u dzieci trzy lata temu w Stanach - opowiada profesor Krzysztof Bankiewicz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Wyniki okazały się rewelacyjne.
- W oparciu o to, co widzieliśmy u tych kilku dzieci zoperowanych w Stanach Zjednoczonych, no to one bardzo szybko zdrowieją - mówi profesor Mirosław Ząbek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.
"To jest po prostu rewolucja"
- Nie było mowy o tym, żeby siedziały, a one siadają, zaczynają być uruchamiane, zaczynają być pionizowane i zaczynają chodzić, więc to jest po prostu rewolucja - uważa profesor Jolanta Sykut-Cegielska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W Polsce tą metodą było już operowanych dwoje dzieci. W lutym 13-letni Kacper, a w kwietniu 8-letnia Ania. Od operacji minęło bardzo mało czasu, ale początek zmian i tak już widać.
- Po trzech tygodniach zaczął podnosić głowę. Zaczyna wydobywać z siebie głos - mówi pani Elżbieta Pietronik, mama Kacpra.
Operacja przeprowadzona w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie była na tyle wyjątkowa, że przyjechał ją obejrzeć prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Neurochirurgicznego.
- Operacja odbywa się tutaj, bo są tu bardzo dobre warunki, a poza tym Krzysztof Bankiewicz jest pionierem terapii genetycznych i neurochirurgicznych - uważa profesor Russell Lonser, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Neurochirurgicznego.
Na zabiegi czekają już kolejne dzieci z całej Europy.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN