"To jest po prostu rewolucja". Profesor Bankiewicz opracował niezwykłą metodę leczenia

14.05.2019 | "To jest po prostu rewolucja". Profesor Bankiewicz opracował niezwykłą metodę leczenia
14.05.2019 | "To jest po prostu rewolucja". Profesor Bankiewicz opracował niezwykłą metodę leczenia
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.05.2019 | "To jest po prostu rewolucja". Profesor Bankiewicz opracował niezwykłą metodę leczeniaMarek Nowicki | Fakty TVN

Pacjentka z Hiszpanii, obserwator z Ameryki, a operacja w Polsce. W Szpitalu Bródnowskim profesor Krzysztof Bankiewicz wszczepił gen w mózg Irai.

Państwo Calvo i Romero przylecieli do Warszawy z córką z okolic Barcelony, żeby ta poddała się operacji, która dla Irai jest jedyną szansą na powrót do zdrowia.

- Irai nie jest samodzielna, jak widać. Nie może sama podnieść główki, musimy ją trzymać. Nie mówi, nie chodzi, nie je sama - mówi Carolina Moreno Romero, mama Irai.

Dziewczynka cierpi na deficyt dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych (AADC), czyli bardzo rzadką chorobę genetyczną. Uszkodzony gen powoduje, że jej organizm nie produkuje dopaminy i serotoniny. Irai dostała ten gen. Bezpośrednio do mózgu.

Tę metodę leczenia opracował Polak, profesor Krzysztof Bankiewicz, który od lat pracuje w Stanach Zjednoczonych.

- Stworzyłem tę technologię do leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona i tak też rozpoczęliśmy to prawie 20 lat temu. No i po dalszym opracowaniu następnych wersji tej technologii, zdecydowaliśmy się na pierwszą operację u dzieci trzy lata temu w Stanach - opowiada profesor Krzysztof Bankiewicz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Wyniki okazały się rewelacyjne.

- W oparciu o to, co widzieliśmy u tych kilku dzieci zoperowanych w Stanach Zjednoczonych, no to one bardzo szybko zdrowieją - mówi profesor Mirosław Ząbek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

"To jest po prostu rewolucja"

- Nie było mowy o tym, żeby siedziały, a one siadają, zaczynają być uruchamiane, zaczynają być pionizowane i zaczynają chodzić, więc to jest po prostu rewolucja - uważa profesor Jolanta Sykut-Cegielska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

W Polsce tą metodą było już operowanych dwoje dzieci. W lutym 13-letni Kacper, a w kwietniu 8-letnia Ania. Od operacji minęło bardzo mało czasu, ale początek zmian i tak już widać.

- Po trzech tygodniach zaczął podnosić głowę. Zaczyna wydobywać z siebie głos - mówi pani Elżbieta Pietronik, mama Kacpra.

Operacja przeprowadzona w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie była na tyle wyjątkowa, że przyjechał ją obejrzeć prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Neurochirurgicznego.

- Operacja odbywa się tutaj, bo są tu bardzo dobre warunki, a poza tym Krzysztof Bankiewicz jest pionierem terapii genetycznych i neurochirurgicznych - uważa profesor Russell Lonser, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Neurochirurgicznego.

Na zabiegi czekają już kolejne dzieci z całej Europy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS