"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN
"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii
"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii
Renata Kijowska/Fakty TVN
"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kuriiRenata Kijowska/Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Zwykle ksiądz Marian leżał już nagi w pokoju, gdy wołał jednego z zebranych w salonie ministrantów "na słówko". - Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza, masturbacja, gdzieś tam też czasami zmuszanie, żeby jego dotknąć dziesiątki, setki razy - wspomina Maciej.

To wszystko w różnych parafiach, bo przełożeni przenosili księdza Mariana. - Nie może być mowy o przypadku w sytuacji, gdy ksiądz zmienia parafie tak często i tak krótko pozostaje na tych parafiach. Prawdopodobnie biskup wiedział dużo, dużo wcześniej o zachowaniach księdza Mariana - mówi Jarosław Głuchowski, pełnomocnik poszkodowanych. Teraz ośmiu z wielu innych poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych. W najwyższym w historii żądaniu zadośćuczynienia od Kościoła w Polsce nie chodzi jednak o pieniądze. - To dzieciństwo nie wróci. Kiedy jestem w kościele, to robi mi się słabo, mam wrażenie, że stracę przytomność - przyznaje Maciej.

Zwierzchnicy wiedzieli

Rzecznik prasowy kurii w oświadczeniu pisze o "ogromnej krzywdzie" i porównuje sytuację pokrzywdzonych do pożaru domu.

"Trudno, ażeby odpowiedzialnością zbiorową za przestępstwo dokonane przez konkretnych ludzi obarczano całą wspólnotę diecezji. To tak, jakby za szkodę wyrządzoną przez podpalacza mieli odpowiadać wszyscy mieszkańcy" - można przeczytać w stanowisku kurii. - Jeżeli kuria mówi: "nie ma odpowiedzialności zbiorowej", to ja odpowiadam: zlicytujcie cały majątek biskupa. Zlicytujcie jego samochód. I wszystkie kolejne pensje, jakie macie mu wypłacać, zajmijcie na rzecz ofiar - komentuje Tomasz Terlikowski, publicysta.

ZOBACZ TEŻ: Skazany za molestowanie nieletniego nie jest już księdzem

Pedofilia w Kościele. Co wiedział Jan Paweł II?
Pedofilia w Kościele. Co wiedział Jan Paweł II?W Kościele katolickim przez lata próbowano ukrywać prawdę o przypadkach pedofilii w imię dobrego wizerunku Kościoła. Dzisiaj padają pytania już nawet nie o to, co wiedział Watykan, ale o to, co wiedział polski papież. Do Jana Pawła II docierały informacje o molestowaniach.Martyna Olkowicz | Fakty po południu TVN24

- Skoro mamy przestępcę, który jest podpalaczem, to kim jest osoba milcząca, którą jest tutaj kuria? - pyta Maciej. O czynach księdza Mariana W. zwierzchnicy wiedzieli co najmniej od 2013 roku, ale wtedy wysłali go na urlop. Dopiero pięć lat później, po zmianie przepisów, zgłoszono sprawę prokuraturze. Jak informował Onet, Mariana W. wyrzucono ze stanu duchownego w lipcu 2022 roku.

- Żaden z wiernych nie spowodował, że Marian W. znajdował się w konkretnej parafii i był następnie przenoszony na konkretną parafię. Decyzję tę podejmował biskup - podkreśla Głuchowski.

Marian W. jako proboszcz w każdej parafii szukał dojrzewających chłopców z pobożnych rodzin. - Ojcom każdej z ofiar dawał pracę gdzieś tam przy kościele. Takie dziecko jest między młotem a kowadłem - mówi Maciej.

Pan Maciej miał jedynie dwanaście lat, gdy padł ofiarą księdza. Teraz obserwuje, jak sąd karny wznawia sprawę Mariana W. - Sąd rejonowy prowadzi tę sprawę od początku - informuje Bogdan Kijak z Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

CZYTAJ TAKŻE: Watykan o "zagrożeniach" dla ludzkiej godności. "Przestarzała teologia"

Odszkodowania dla ofiar

- Brak wypłaty odszkodowań ofiarom pedofilii klerykalnej to grzech, który woła o pomstę do nieba - mówi ksiądz prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. To się jednak zmienia. Sąd Najwyższy uznał, że za członka Towarzystwa Chrystusowego odpowiadał przełożony i odszkodowanie ofierze pedofila zasądzono. - Ta nasza walka, to nie jest tylko walka nas, ofiar tego jednego człowieka, ale też to jest forma takiego głosu innych poszkodowanych, którzy jeszcze się nie ujawnili - mówi Maciej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS