PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"
PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

Dzisiaj odbyło się jedno z ostatnich posiedzeń rządu w obecnym składzie. Na 10 maja zapowiedziana jest rekonstrukcja. Rząd mają opuścić przede wszystkim ci, którzy startują w wyborach do europarlamentu. Wtorkowemu posiedzeniu przewodniczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, bo premier z powodu choroby ograniczył swoją aktywność.

Wszystko w przededniu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- Chcesz pokoju, szykuj się do wyborów - powiedział Donald Tusk w krótkim oświadczeniu przed rządową rezydencją. - Żeby być bezpiecznym, żeby uchronić się przed tym, co Rosja zafundowała choćby Ukrainie, my dzisiaj nie musimy iść na front, my dzisiaj musimy ochronić Polskę i Europę przed tymi, którzy z zewnątrz albo od wewnątrz podważają Unię Europejską - dodał szef rządu.

Kaczyński o CPK: czy mikromania, czy normalny, silny kraj europejski?

Swoje oświadczenie wydał też Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości o środowej rocznicy nie wspomniał ani słowem. - Czy mikromania, czy normalny, silny kraj europejski? - pytał Jarosław Kaczyński, tak definiując najbliższe wybory.

Kaczyński: idziemy do europarlamentu, żeby odrzucić Zielony Ład
Kaczyński: idziemy do europarlamentu, żeby odrzucić Zielony Ład Zdjęcia organizatora

Prezes Kaczyński mówił o tym w kontekście Centralnego Portu Komunikacyjnego, bo według obecnie rządzących największy port lotniczy w Polsce mógłby zacząć działać dopiero w 2035 roku. Wcześniej rozbudowane ma być Lotnisko Chopina.

- Polska nie może być krajem peryferyjnym, prowincjonalnym. My musimy zdecydowanie się temu przeciwstawić. Nie mamy wielkiego lotniska i powinniśmy mieć, oczywiście na miarę naszego kraju, wielkie lotnisko - podkreślał prezes PiS.

- Kaczyński będzie jeszcze różne inne rzeczy mówił w czasie kampanii wyborczej. Jak tak bardzo chciał, żeby Polska nie była krajem peryferyjnym, to mógł zrobić wszystko w ciągu ośmiu lat, żeby nim nie była, a nie kolegować się z Orbanem tylko i wyłącznie, dzięki któremu stawaliśmy się przez osiem lat regularnie, za każdym takim spotkaniem, krajem peryferyjnym - skomentował słowa Kaczyńskiego Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Dworczyk: będziemy walczyć o to, jaka będzie Unia

Prawo i Sprawiedliwość wciąż oficjalnie nie ogłosiło wszystkich list. Poznaliśmy kandydatów tylko w kilku regionach. Jedynką na Dolnym Śląsku będzie Anna Zalewska. Drugie miejsce na liście zajmuje Beata Kempa. Trzecie - Michał Dworczyk, który we wtorek rozpoczął kampanię.

- Będziemy walczyć o to, jaka będzie Unia, będziemy walczyć o to, jaka będzie pozycja Polski w Unii Europejskiej - zapowiada Michał Dworczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydat do europarlamentu.

Liderem listy łódzkiej ma być Witold Waszczykowski. Na dalszych miejscach - posłanki Joanna Lichocka i Anna Milczanowska. Na 5. miejscu o mandat powalczy Waldemar Buda.

W poniedziałek poznaliśmy listę pomorską. Tam "jedynką" jest Anna Fotyga. - Listy są rejestrowane systematycznie w poszczególnych okręgach i w związku z tym one są również systematycznie publikowane - mówi Waldemar Buda, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czas na rejestrację list w Państwowej Komisji Wyborczej mija 2 maja.

Kosiniak-Kamysz: obawiamy się niskiej frekwencji

To też ostatni dzwonek na ogłoszenie i rejestrację list przez Trzecią Drogę. Po przekładaniu prezentacji we wtorek oficjalnie poznaliśmy liderów list.

- Polska nie jest w Unii Europejskiej, Polska jest Unią Europejską. I nią pozostanie. Żadnego gadania o tchórzliwym poleksicie i wpychaniu nas w rosyjskie ręce - mówił podczas prezentacji list Szymon Hołownia.

"Jedynką" w Wielkopolsce będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. W pozostałych okręgach liderami list będą posłowie, europosłowie i senatorowie.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Trzecia Droga zaprezentowała "jedynki"

- Trzeba wystawić najlepszą drużynę, trzeba dać najmocniejsze nazwiska, obawiamy się niskiej frekwencji - przyznaje Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Z Warszawy wystartuje Michał Kobosko. - Dzisiaj się decyduje pozycja, siła Europy w świecie - komentuje Kobosko, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Z Mazowsza o mandat ubiega się Bożena Żelazowska. Paweł Zalewski - z Warmii, Mazur i Podlasia. Michał Gramatyka będzie liderem listy śląskiej. Z Pomorskiego wystartuje Wioleta Tomczak, z Lubelszczyzny - Sławomir Ćwik, a z Podkarpacia - Elżbieta Burkiewicz.

Jarubas: to są bardzo ważne wybory, bo jesteśmy w czasie wojny

Senator Michał Kamiński powalczy o głosy w Zachodniopomorskiem i Lubuskiem, a Ryszard Bober - w Kujawsko-Pomorskiem. Róża Thun będzie "jedynką" na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Europosłanka zwraca uwagę na rolę Unii w obszarze bezpieczeństwa.

- Podwajamy produkcję amunicji, podwajamy produkcję broni. Harmonizujemy, tak żebyśmy mieli kompatybilne systemy wewnątrz Unii Europejskiej - podkreśla Thun, europosłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

CZYTAJ TAKŻE: Wyborcze starcia "jedynek". Kto powalczy o poszczególne okręgi

Z Małopolski i Świętokrzyskiego startuje europoseł Adam Jarubas. On też zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa. - To są bardzo ważne wybory, bo jesteśmy w czasie wojny, po doświadczeniu pandemii. Mamy świadomość tego, jak istotną rolę odegrała, odgrywa i będzie odgrywać zjednoczona Europa - zwraca uwagę Jarubas, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi.

O wadze zjednoczonej Europy słychać było również w Łodzi, gdzie lokalną kampanię zainaugurowała Lewica. - Unia jest pod naciskiem takiej brunatnej fali, która chciałaby w gruncie rzeczy Unię rozbroić, tak aby była ona mniej znacząca globalnie - mówi Marek Belka, były premier i europoseł Lewicy.

Polacy wybiorą do europarlamentu 53 deputowanych. Wybory odbędą się 9 czerwca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS