PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"
PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

Dzisiaj odbyło się jedno z ostatnich posiedzeń rządu w obecnym składzie. Na 10 maja zapowiedziana jest rekonstrukcja. Rząd mają opuścić przede wszystkim ci, którzy startują w wyborach do europarlamentu. Wtorkowemu posiedzeniu przewodniczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, bo premier z powodu choroby ograniczył swoją aktywność.

Wszystko w przededniu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- Chcesz pokoju, szykuj się do wyborów - powiedział Donald Tusk w krótkim oświadczeniu przed rządową rezydencją. - Żeby być bezpiecznym, żeby uchronić się przed tym, co Rosja zafundowała choćby Ukrainie, my dzisiaj nie musimy iść na front, my dzisiaj musimy ochronić Polskę i Europę przed tymi, którzy z zewnątrz albo od wewnątrz podważają Unię Europejską - dodał szef rządu.

Kaczyński o CPK: czy mikromania, czy normalny, silny kraj europejski?

Swoje oświadczenie wydał też Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości o środowej rocznicy nie wspomniał ani słowem. - Czy mikromania, czy normalny, silny kraj europejski? - pytał Jarosław Kaczyński, tak definiując najbliższe wybory.

Kaczyński: idziemy do europarlamentu, żeby odrzucić Zielony Ład
Kaczyński: idziemy do europarlamentu, żeby odrzucić Zielony Ład Zdjęcia organizatora

Prezes Kaczyński mówił o tym w kontekście Centralnego Portu Komunikacyjnego, bo według obecnie rządzących największy port lotniczy w Polsce mógłby zacząć działać dopiero w 2035 roku. Wcześniej rozbudowane ma być Lotnisko Chopina.

- Polska nie może być krajem peryferyjnym, prowincjonalnym. My musimy zdecydowanie się temu przeciwstawić. Nie mamy wielkiego lotniska i powinniśmy mieć, oczywiście na miarę naszego kraju, wielkie lotnisko - podkreślał prezes PiS.

- Kaczyński będzie jeszcze różne inne rzeczy mówił w czasie kampanii wyborczej. Jak tak bardzo chciał, żeby Polska nie była krajem peryferyjnym, to mógł zrobić wszystko w ciągu ośmiu lat, żeby nim nie była, a nie kolegować się z Orbanem tylko i wyłącznie, dzięki któremu stawaliśmy się przez osiem lat regularnie, za każdym takim spotkaniem, krajem peryferyjnym - skomentował słowa Kaczyńskiego Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Dworczyk: będziemy walczyć o to, jaka będzie Unia

Prawo i Sprawiedliwość wciąż oficjalnie nie ogłosiło wszystkich list. Poznaliśmy kandydatów tylko w kilku regionach. Jedynką na Dolnym Śląsku będzie Anna Zalewska. Drugie miejsce na liście zajmuje Beata Kempa. Trzecie - Michał Dworczyk, który we wtorek rozpoczął kampanię.

- Będziemy walczyć o to, jaka będzie Unia, będziemy walczyć o to, jaka będzie pozycja Polski w Unii Europejskiej - zapowiada Michał Dworczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydat do europarlamentu.

Liderem listy łódzkiej ma być Witold Waszczykowski. Na dalszych miejscach - posłanki Joanna Lichocka i Anna Milczanowska. Na 5. miejscu o mandat powalczy Waldemar Buda.

W poniedziałek poznaliśmy listę pomorską. Tam "jedynką" jest Anna Fotyga. - Listy są rejestrowane systematycznie w poszczególnych okręgach i w związku z tym one są również systematycznie publikowane - mówi Waldemar Buda, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czas na rejestrację list w Państwowej Komisji Wyborczej mija 2 maja.

Kosiniak-Kamysz: obawiamy się niskiej frekwencji

To też ostatni dzwonek na ogłoszenie i rejestrację list przez Trzecią Drogę. Po przekładaniu prezentacji we wtorek oficjalnie poznaliśmy liderów list.

- Polska nie jest w Unii Europejskiej, Polska jest Unią Europejską. I nią pozostanie. Żadnego gadania o tchórzliwym poleksicie i wpychaniu nas w rosyjskie ręce - mówił podczas prezentacji list Szymon Hołownia.

"Jedynką" w Wielkopolsce będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. W pozostałych okręgach liderami list będą posłowie, europosłowie i senatorowie.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Trzecia Droga zaprezentowała "jedynki"

- Trzeba wystawić najlepszą drużynę, trzeba dać najmocniejsze nazwiska, obawiamy się niskiej frekwencji - przyznaje Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Z Warszawy wystartuje Michał Kobosko. - Dzisiaj się decyduje pozycja, siła Europy w świecie - komentuje Kobosko, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Z Mazowsza o mandat ubiega się Bożena Żelazowska. Paweł Zalewski - z Warmii, Mazur i Podlasia. Michał Gramatyka będzie liderem listy śląskiej. Z Pomorskiego wystartuje Wioleta Tomczak, z Lubelszczyzny - Sławomir Ćwik, a z Podkarpacia - Elżbieta Burkiewicz.

Jarubas: to są bardzo ważne wybory, bo jesteśmy w czasie wojny

Senator Michał Kamiński powalczy o głosy w Zachodniopomorskiem i Lubuskiem, a Ryszard Bober - w Kujawsko-Pomorskiem. Róża Thun będzie "jedynką" na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Europosłanka zwraca uwagę na rolę Unii w obszarze bezpieczeństwa.

- Podwajamy produkcję amunicji, podwajamy produkcję broni. Harmonizujemy, tak żebyśmy mieli kompatybilne systemy wewnątrz Unii Europejskiej - podkreśla Thun, europosłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

CZYTAJ TAKŻE: Wyborcze starcia "jedynek". Kto powalczy o poszczególne okręgi

Z Małopolski i Świętokrzyskiego startuje europoseł Adam Jarubas. On też zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa. - To są bardzo ważne wybory, bo jesteśmy w czasie wojny, po doświadczeniu pandemii. Mamy świadomość tego, jak istotną rolę odegrała, odgrywa i będzie odgrywać zjednoczona Europa - zwraca uwagę Jarubas, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi.

O wadze zjednoczonej Europy słychać było również w Łodzi, gdzie lokalną kampanię zainaugurowała Lewica. - Unia jest pod naciskiem takiej brunatnej fali, która chciałaby w gruncie rzeczy Unię rozbroić, tak aby była ona mniej znacząca globalnie - mówi Marek Belka, były premier i europoseł Lewicy.

Polacy wybiorą do europarlamentu 53 deputowanych. Wybory odbędą się 9 czerwca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest ścigany przez prokuraturę. Były sędzia, który uciekł na Białoruś, jest poszukiwany na szczeblu krajowym. Kolejnym krokiem może być Europejski Nakaz Aresztowania. Sam Szmydt bryluje w białoruskich reżimowych mediach. W sprawie pojawia się też nowy wątek. Jak ujawnia "Gazeta Wyborcza", tajemnicza bizneswoman, która była zameldowana w tym samym mieszkaniu co Szmydt, przepadła.

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Źródło:
Fakty po Południu

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Camp Miron w Balicach to najbardziej wysunięta na wschód baza amerykańskich sił specjalnych w Europie. Na stałe stacjonować tam będzie około 200 amerykańskich żołnierzy i to nie jedyny element zwiększania bezpieczeństwa Polski. Do bazy w Mirosławcu dotarły kolejne drony Bayraktar. A na poligonie w Drawsku polscy żołnierze ćwiczyli razem z wojskami brytyjskimi i amerykańskimi.

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS