20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

Tak wygląda niemal każdy jego poranek. 47-letni Janos, który mieszka w północno-zachodnich Węgrzech, wstaje o świcie, wsiada do auta i jedzie do pracy do Wiednia. - Nie mam płatnego urlopu, nie mogę też liczyć na 13-stkę, ale i tak w Austrii zarabiam dwa razy więcej niż na Węgrzech - przyznaje Janos Gyorgy Szeredi, obywatel Węgier, który dojeżdża do pracy do Austrii. Janos jest szefem kuchni. Każdego dnia pokonuje około dwustu kilometrów. Mężczyzna może swobodnie się przemieszczać dzięki członkostwu Węgier w Unii Europejskiej.

- Zanim weszliśmy do Unii, potrzebowałem wizy, musiałem jechać do ambasady Austrii w Budapeszcie i zdać egzamin językowy - opowiada Szeredi. Wszystko zaczęło się zmieniać 20 lat temu. 1 maja 2004 roku Unia Europejska zyskała dziesięciu nowych członków. Do Wspólnoty dołączyły: Polska, Czechy, Estonia, Węgry, Cypr, Łotwa, Litwa, Malta, Słowacja i Słowenia. 79 procent obywateli tych państw twierdzi, że ich kraje skorzystały na wejściu do Unii. - Kraje, które dołączyły do Unii w 2004 roku, doświadczyły zmian. Wasze gospodarki odnotowały wzrost, produkcja rolna wzrosła trzykrotnie. Bezrobocie spadło o połowę - wymienia Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Kwaśniewski: To moment refleksji nad tym, jak Unię dopasować do nowych realiów. Trzeba pójść do Europy z wizją

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"
Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"Marek Nowicki/Fakty TVN

W ciągu ostatnich dwóch dekad na terenie Wspólnoty utworzonych zostało 26 milionów nowych miejsc pracy. Rozszerzenie Unii Europejskiej zwiększyło nie tylko możliwości zatrudnienia, ale też studiowania za granicą. Dziś młodym ludziom trudno sobie wyobrazić, że kiedyś było inaczej. - Najważniejszym aspektem, przynajmniej dla mnie, jest swobodny przepływ towarów, usług i ludzi. Dzięki członkostwu w Unii łatwo jest przeprowadzić się za granicę, studiować i poznawać nowe kultury bez żadnych ograniczeń - mówi David Juhos, 20-letni obywatel Węgier, który studiuje w Wiedniu.

ZOBACZ CYKL "PRZYSTANEK EUROPA" W TVN24.PL

Wzrost zadowolenia z życia

Od 2004 roku z programu Erasmus+ skorzystało ponad dwa miliony 700 tysięcy młodych ludzi z państw, które dołączyły wtedy do Wspólnoty. Odsetek osób pomiędzy 25. a 34. rokiem życia, mających wykształcenie wyższe, wzrósł o 20 punktów procentowych. 20-letni Kevin z Estonii chwali Wspólnotę za inwestycje w rozwój nowych technologii. Sam dzięki unijnym dotacjom założył startup. - Dawanie możliwości rozwoju mniejszym krajom i mniejszym firmom ma wpływ na całą Unię Europejską - mówi Kevin Kaldau, 20-latek z Estonii. Kevin należy do pokolenia urodzonego już po rozszerzeniu Unii Europejskiej. 20 lat po powiększeniu Wspólnoty młodzi ludzie doceniają możliwości, jakie daje im Unia Europejska. - Widzę z tego takie korzyści polityczne, że możemy, będąc w Unii, wspólnie wyznaczać ambitne cele klimatyczne i je realizować - komentuje Julia Klimkiewicz, 19-letnia radna z warszawskiego Śródmieścia.

ZOBACZ TEŻ: Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

- Mam dość młodych rodziców, tak więc nasze poglądy są podobne. Zalety Unii to łatwiejsze podróżowanie, możliwość kształcenia za granicą, dbałość o środowisko i więcej ofert pracy - wymienia Rozalie Vorlova, 20-letnia studentka z Czech. - Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp. Jest nam łatwiej się rozwijać, jest nam łatwiej działać między innymi dzięki Unii Europejskiej - przyznaje Damian Krajza, 19-letni rolnik i radny. Według Eurobarometru w ciągu ostatnich dwóch dekad zadowolenie z życia w 10 państwach, które do Unii dołączyły w 2004 roku, wzrosło z 68 do 89 procent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: (C) European Union 2023 / Rockstar Studios / Laszlo Mudra

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS