20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

Tak wygląda niemal każdy jego poranek. 47-letni Janos, który mieszka w północno-zachodnich Węgrzech, wstaje o świcie, wsiada do auta i jedzie do pracy do Wiednia. - Nie mam płatnego urlopu, nie mogę też liczyć na 13-stkę, ale i tak w Austrii zarabiam dwa razy więcej niż na Węgrzech - przyznaje Janos Gyorgy Szeredi, obywatel Węgier, który dojeżdża do pracy do Austrii. Janos jest szefem kuchni. Każdego dnia pokonuje około dwustu kilometrów. Mężczyzna może swobodnie się przemieszczać dzięki członkostwu Węgier w Unii Europejskiej.

- Zanim weszliśmy do Unii, potrzebowałem wizy, musiałem jechać do ambasady Austrii w Budapeszcie i zdać egzamin językowy - opowiada Szeredi. Wszystko zaczęło się zmieniać 20 lat temu. 1 maja 2004 roku Unia Europejska zyskała dziesięciu nowych członków. Do Wspólnoty dołączyły: Polska, Czechy, Estonia, Węgry, Cypr, Łotwa, Litwa, Malta, Słowacja i Słowenia. 79 procent obywateli tych państw twierdzi, że ich kraje skorzystały na wejściu do Unii. - Kraje, które dołączyły do Unii w 2004 roku, doświadczyły zmian. Wasze gospodarki odnotowały wzrost, produkcja rolna wzrosła trzykrotnie. Bezrobocie spadło o połowę - wymienia Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Kwaśniewski: To moment refleksji nad tym, jak Unię dopasować do nowych realiów. Trzeba pójść do Europy z wizją

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"
Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"Marek Nowicki/Fakty TVN

W ciągu ostatnich dwóch dekad na terenie Wspólnoty utworzonych zostało 26 milionów nowych miejsc pracy. Rozszerzenie Unii Europejskiej zwiększyło nie tylko możliwości zatrudnienia, ale też studiowania za granicą. Dziś młodym ludziom trudno sobie wyobrazić, że kiedyś było inaczej. - Najważniejszym aspektem, przynajmniej dla mnie, jest swobodny przepływ towarów, usług i ludzi. Dzięki członkostwu w Unii łatwo jest przeprowadzić się za granicę, studiować i poznawać nowe kultury bez żadnych ograniczeń - mówi David Juhos, 20-letni obywatel Węgier, który studiuje w Wiedniu.

ZOBACZ CYKL "PRZYSTANEK EUROPA" W TVN24.PL

Wzrost zadowolenia z życia

Od 2004 roku z programu Erasmus+ skorzystało ponad dwa miliony 700 tysięcy młodych ludzi z państw, które dołączyły wtedy do Wspólnoty. Odsetek osób pomiędzy 25. a 34. rokiem życia, mających wykształcenie wyższe, wzrósł o 20 punktów procentowych. 20-letni Kevin z Estonii chwali Wspólnotę za inwestycje w rozwój nowych technologii. Sam dzięki unijnym dotacjom założył startup. - Dawanie możliwości rozwoju mniejszym krajom i mniejszym firmom ma wpływ na całą Unię Europejską - mówi Kevin Kaldau, 20-latek z Estonii. Kevin należy do pokolenia urodzonego już po rozszerzeniu Unii Europejskiej. 20 lat po powiększeniu Wspólnoty młodzi ludzie doceniają możliwości, jakie daje im Unia Europejska. - Widzę z tego takie korzyści polityczne, że możemy, będąc w Unii, wspólnie wyznaczać ambitne cele klimatyczne i je realizować - komentuje Julia Klimkiewicz, 19-letnia radna z warszawskiego Śródmieścia.

ZOBACZ TEŻ: Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

- Mam dość młodych rodziców, tak więc nasze poglądy są podobne. Zalety Unii to łatwiejsze podróżowanie, możliwość kształcenia za granicą, dbałość o środowisko i więcej ofert pracy - wymienia Rozalie Vorlova, 20-letnia studentka z Czech. - Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp. Jest nam łatwiej się rozwijać, jest nam łatwiej działać między innymi dzięki Unii Europejskiej - przyznaje Damian Krajza, 19-letni rolnik i radny. Według Eurobarometru w ciągu ostatnich dwóch dekad zadowolenie z życia w 10 państwach, które do Unii dołączyły w 2004 roku, wzrosło z 68 do 89 procent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: (C) European Union 2023 / Rockstar Studios / Laszlo Mudra

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS